Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2020 » Hromadné odkyselování novodobých knihovních fondů - současný stav, plány do budoucna
Autorka textu přináší podrobnou informaci o procesu přípravy hromadného odkyselování knihovních fondů v Národní knihovně ČR, ale i v rámci dalších tuzemských institucí. Uvádí základní princip odkyselování a požadavky na ideální metodu hromadného odkyselování knih. Popsán je výběr technologie i způsob testování kvality odkyselování. Článek je doplněn přehledným schématem workflow použitým pro realizaci hromadného odkyselování knihovních fondů a uvádí i literaturu k danému tématu.
Jedním z největších problémů, který ohrožuje trvalé uchovávání novodobých knihovních fondů, je poškození fyzických papírových nosičů způsobené kyselostí papíru, způsobující rozpad papíru mechanizmem hydrolytických reakcí v kyselém prostředí – dále kyselou hydrolýzu. Těmito degradačními reakcemi je ohroženo kulturní dědictví našeho státu, jež je cenným svědkem období budování kulturní a národní identity, má nevyčíslitelnou historickou, společenskou a uměleckou hodnotu a obsahuje významné informační bohatství. Bohužel jeho dlouhodobé uchování je ve velké míře ovlivněno mnohdy špatným fyzickým stavem, neboť mnohé dokumenty jsou vytištěny na dřevitém papíře způsobujícím jejich rozpad. Problematiku vystihuje citát Andrého Malrauxe: „Kdo chce budoucnost číst, musí v minulosti listovat“.
Národní knihovna České republiky (NK ČR) spravuje přes sedm milionů knihovních jednotek a zhruba 96 % z nich je tvořeno tzv. novodobými fondy, do kterých NK ČR zahrnuje knihy vydané po roce 1800. Materiály na bázi celulózy, která je základní stavební jednotkou právě papírové vlákniny, jsou stabilní v neutrální až mírně alkalické oblasti. V letech 1845-1850 došlo v důsledku zvyšování poptávky po knižní produkci k významným změnám v použitých surovinách (dřevitá hmota) a v technologii výroby papíru, což vede k výrazným změnám chemické struktury papíru a přirozeným stárnutím dochází k poklesu jeho životnosti. Takto vyrobený papír je odkázán k rozpadu v důsledku vzniku kyselých látek, které mechanizmem hydrolytických reakcí v kyselém prostředí štěpí makromolekuly celulózy a papír ztrácí své mechanické vlastnosti – papír se až rozpadne na malé kousky. Tento proces je možné preventivními i invazivními zákroky zpomalit, ale je třeba zasáhnout ještě včas, dokud papír vykazuje určité mechanické vlastnosti.
Životnost papíru zároveň ale ovlivňuje řada degradačních faktorů, především faktory vnější, kam patří teplota prostředí, relativní vlhkost vzduchu, nečistoty obsažené v prostředí (např. prachové částice, vzdušné polutanty jako jsou oxidy síry a dusíku, ozón …), světelná energie, biologičtí škůdci (plísně, bakterie, hmyz) apod. Neutralizací kyselých složek v papíru – odkyselováním (deacidifikací) a současně vytvořením tzv. alkalické rezervy, lze životnost papíru prodloužit, rozpad papíru oddálit a zachránit tak originál pro budoucí generace v dobrém fyzickém stavu jako zdroj informací. Vzhledem k obrovskému množství kyselých materiálů je potřeba volit hromadné metody odkyselování, individuálně toto množství a objem nelze zvládnout a finančně by to bylo mnohonásobně dražší. NK ČR již řadu let postupně testuje a hledá vhodné metody hromadného odkyselování knih a vázaných periodik. Průzkumem fyzického stavu knih se ukazuje, že ve fondech tiká „časovaná bomba“. Navíc řada knih už je v čase rozpadu a tento proces je již nevratný – nelze již nic podniknout pro záchranu originálu.
Proces odkyselování je proces chemického ošetření papírových materiálů. Jedná se o technické a technologické postupy, zaměřené na odstranění vlastní příčiny vzniku degradace papíru – jeho kyselosti. Dochází k neutralizaci, resp. inaktivaci v papíru přítomných kyselých látek – volných kyselin přítomných v papíru. Neutralizací kyselin dochází ke zrušení jejich katalytického účinku degradace (mechanizmem hydrolytických reakcí v kyselém prostředí) a k zastavení nebo alespoň k výraznému zpomalení či oddálení degradačního procesu rozpadání papíru.
Současně je díky hromadným technologiím do papíru zaváděna tzv. "alkalická rezerva" ve formě organických sloučenin (uhličitany) obsahujících vápník nebo hořčík. Alkalická rezerva vytváří „nárazník“ do budoucnosti, protože dochází k neutralizaci kyselin vznikajících v papíru následkem jeho přirozeného stárnutí, vlivem vzdušných polutantů (oxidy síry a dusíku a další degradační produkty) nebo absorbované z jeho vnějšího okolí.
Neutralizaci kyselin zajišťuje odkyselovací (neutralizující) činidlo a nosné médium, které odkyselovací činidlo zavádí do papíru, tím je papír chemicky stabilnější a zpomalí či až zastaví se degradace papíru.
Proces přípravy většího množství svazků ohrožených knih pro odkyselovací technologii není jednoduchý. Příprava knih se skládá z mnoha dílčích činností, do nichž spadá mimo jiné kontrola fyzického stavu vybraných svazků a případná úprava v elektronické databázi, prověření a doplnění jejich záznamů v elektronickém katalogu NK ČR na úroveň zpracovaných jednotek, výběr a fyzická manipulace se svazky z příslušných depozitářů, vstupní měření fyzikálních a chemických vlastností knih (především hodnot pH papíru), zapisování těchto údajů do nástrojů sloužících k evidenci prozkoumaných a odkyselených svazků – Registru odkyselovaných dokumentů a databáze CZBRD Průzkum novodobých fondů, příprava jednotlivých várek k převozu na odkyselovací pracoviště, přípravu seznamů a vyřízení výjezdních povolení a mnohé další odborné činnosti. Nedílnou součástí realizace takto velkého projektu je odpovědná práce spojená s obstaráním vhodného dodavatele a technologie prostřednictvím veřejné soutěže, která musí být provedena v souladu s platnou legislativou a zajištění všech vnitřních organizačních předpokladů úspěšné realizace projektu. Celý proces přípravy knihy na odkyselování a toku každého exempláře z regálu, přes technologii a zase zpět na regál v depozitáři je znázorněn na schématu celého workflow (viz Obr. č. 1). Základní dílčí kroky přípravy a následné kontroly knih lze sumarizovat do následujících fází:
Zároveň byla k tomuto účelu certifikována a vydána metodika s názvem „Příprava novodobých knihovních fondů na hromadné odkyselování a kontrola kvality odkyselení – kritéria výběru a proces zpracování“, která detailně popisuje výběr technologie pro daný knihovní fond, postup při zpracování knihovních fondů a doporučuje kritéria výběru knih vhodných pro hromadné odkyselování knihovních či archivních fondů. Metodika rovněž popisuje přesný postup přípravy a následné kontroly kvality po odkyselení knih tak, aby každý, kdo bude tento proces provádět, jej prováděl shodně a homogenně a bylo možné pak data a informace vkládat do Registru odkyselených dokumentů. Součástí tohoto procesu je i průzkum a fotografická dokumentace zjištěných skutečností a evidence odkyselených knih v Registru odkyselených dokumentů.
Pro realizaci odkyselování bylo potřeba vybrat a zvolit vhodnou technologii odkyselování a zkušeného obchodního partnera, který zajistí logistiku převozu a samotný proces deacidifikace. Z dlouhodobých měření prováděných v rámci odborných pracovišť NK ČR byla vybrána v příslušeném období jako nejefektivnější technologie PaperSave Swiss®, kde je jako odkyselovací látka použitý etanolát hořečnatý a titaničitý a jako nosné médium hexametyldisiloxan. Jedná se o komorový proces, kdy po předsušení jsou knihy umístěny ve speciálním tanku a ponořeny do odkyselovacího roztoku. Dojde k napuštění papíru alkalickými látkami a vytvoření alkalické rezervy, která chrání papír před vlivem kyselých látek z prostředí nebo vznikající přirozeně stárnutím v samotném papíru další desetiletí až století po ošetření. Následně jsou knihy umístěny do klimatizačních komor a zde setrvají několik týdnů pro navrácení přirozené vlhkosti a odvětrání vzniklého etanolu.
Tento proces splňuje definované požadavky kladené na „ideální“ metodu hromadného odkyselování knihovních fondů:
Spolu s knihami jsou zasílány do technologie odkyselování i testovací vzorky. U těchto odkyselených vzorků se před a po odkyselení stanovuje alkalická rezerva dle normy ČSN ISO 9706:5. Zkouška je destruktivní a je proto prováděna výhradně na vzorcích. Dále se sleduje před a po odkyselení celková barevná změna papíru.
Každá kniha, která prošla odkyselováním, je kontrolována také z důvodu tendence některých barviv se vlivem odkyselovacího roztoku aktivovat a rozpouštět. Tento jev je výjimečný, ale nelze ho zcela vyloučit. Kromě chemického složení hraje roli i stupeň poškození či degradace pojiv barvy. Každý takový případ je pečlivě zaznamenán, aby při budoucím výběru exemplářů pro tuto metodu byly knihy s těmito rizikovými prvky vyloučeny. Tým Národní knihovny ČR podílející se na procesu přípravy na hromadné odkyselování důkladně mapuje širokou škálu rizikových prvků, aby tak zajistil maximální bezpečnost pro ošetřované exempláře před nežádoucími změnami.
Vzorky jsou trvale uchovávány a v průběhu času přeměřovány, stejně tak jsou vytipované exempláře kontrolovány, zda v delším časovém období nedochází k nežádoucím změnám v dlouhodobém horizontu. V současnosti se žádné negativní jevy spojené s procesy hromadného odkyselování neprojevily, vzorky odkyselené různými technologiemi sledujeme průběžně již téměř 10 let. Pro odkyselené knihy, které vykazují poškození vazby, byly vyrobeny ochranné obaly z alkalické lepenky, chránící knihu před mechanickým poškozením.
Realizace hromadného odkyselování prováděná posledních 10 let v NK ČR ukázala, že tuto problematiku není možné řešit prostřednictvím samostatných dílčích projektů jednotlivých knihoven, ale v celorepublikovém měřítku. Degradace fyzického stavu knižních svazků není individuálním problémem několika vybraných institucí. Ukazuje se rovněž, že v dlouhodobém horizontu nelze také spoléhat na odkyselení fondů dodavatelskou cestou, neboť jde o pro obě strany složitou a finančně i organizačně náročnou aktivitu. Pořízení vlastní odkyselovací technologie je sice také velice nákladnou záležitostí, včetně plateb za nákup potřebných chemických látek, bez nichž nelze proces realizovat. Zde se však otevírají velké možnosti aktivní a komplexní spolupráce mezi různými paměťovými institucemi, jež by mohly vést k vybudování centrálního odkyselovacího pracoviště, které by mohlo zároveň reflektovat požadavky z okolních zemí. Při výstavbě podobného typu zařízení by bylo praktické samotné odkyselovací pracoviště rozšířit o vybudování metodického centra ochrany a konzervace novodobých dokumentů, které by provádělo výzkum v různých částech této oblasti, předávalo know-how a udržovalo správnost postupů a tento cíl by se měl stát jednou z priorit kulturní politiky České republiky.
Odborná pracoviště NK ČR několik desítek let testují různé odkyselovací technologie a zároveň v průběhu několika let soustavně podnikají realizaci dílčích projektů financovaných ze zdrojů programu VISK 7 Ministerstva kultury, které jsou zaměřeny na odkyselení kriticky ohrožených svazků. Během téměř deseti let testování se výzkumní pracovníci NK ČR seznámili s většinou technologií, které jsou v současnosti dostupné na trhu – Papersave, Papersave Swiss či ZFB:2. Všechny technologie a pracovní postupy však mají své limity, včetně toho, že žádná z těchto technologií není dostupná na našem území. Nejde přitom jen o limity funkční, ale i o otázky finanční či kvantitativní, které prakticky znemožňují odkyselit všechny svazky, u kterých hrozí fyzický rozpad. Dlouhodobým limitujícím faktorem je otázka dostatečných zdrojů, kdy jediným finančním mechanismem stabilně podporujícím hromadné odkyselování knihovních fondů je dotační program VISK 7. Díky těmto prostředkům, ale samozřejmě také v návaznosti na podporu svých zřizovatelů, bylo odkyselování zahájeno i v dalších knihovnách, v Městské knihovně v Praze či Vědecké knihovně v Olomouci, která byla první institucí, jež za podpory krajské samosprávy realizovala v roce 2018 masivní projekt záchranného odkyselování knihovních fondů v celkové hodnotě několika milionů korun. S malými objemy knihovních fondů se rovněž zapojily do odkyselování instituce jako Knihovna Uměleckoprůmyslového muzea, Knihovna Národní galerie, Knihovna Národního muzea a Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně a postupně se přidávají další knihovny.
Poděkování
Tento článek vznikl na základě institucionální podpory dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumné organizace poskytované Ministerstvem kultury.
Literatura:
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|