Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2011 » Husa klub hledá inspirace pro Brno
Znám město, ve kterém bydlím? Mohu se zasadit o jeho rozvoj? Diskusní kulatý stůl Husa klub – žijeme Brnem zve každý měsíc osobnosti města Brna a veřejnost ke společnému rozhovoru do Divadla Husa na provázku. Otevíráním různých témat chce navazovat nové spolupráce, přispět k výměně názorů, myšlenek, zkušeností, kontaktů a podporovat zdravý patriotismus a sounáležitost s městem Brnem.
„Chceme otevřeně přemýšlet a diskutovat o potřebách města Brna. Přejeme si, aby Brno bylo významnou evropskou metropolí, rušnou křižovatkou kultur, tradic, myšlenek, inspirativním a tvůrčím prostředím. Věříme, že svým aktivním zájmem o město můžeme mnohé věci ovlivnit a změnit k lepšímu,“ vysvětluje hlavní organizátor a zároveň jeden z moderátorů Husa klubu Jan Duda.
První Husa klub – žijeme Brnem s podtitulem Duše Brna odstartoval 5. října 2010. Hosté se spolu s návštěvníky zabývali podobou dnešního Brna a jeho budoucností. Historička Milena Flodrová, Don Sparling z občanské iniciativy Brnopolis, Marie Zezůllková z Kanceláře strategie města Brna a manažer Regionální inovační strategie Jihomoravského kraje Petr Chládek pohlíželi na město Brno z různých pohledů, poukázali přitom na jeho potenciál a směr, kterým se má ubírat. „Věřím, že budeme mít kvalitní železniční spojení, rozvinutá výzkumná centra či třeba opravená veřejná prostranství,“ uvedla Marie Zezůlková. Po celou dobu byla diskuze otevřena dotazům návštěvníků. Zájemci si tak mohli první díl poslechnout i živě na studentském rádiu Masarykovy univerzity Rádiu R.
Následující diskuse Husa klubu otevíraly různorodá témata, která hýbou městem Brnem. Listopadové Brněnské džemování se zabývalo brněnskou hudební tradicí a muzikanty, prosincový Brněnský literární advent zase brněnskými nakladateli, básníky, spisovateli a čtenáři. Slovo se dostalo také odpadovému hospodářství města Brna a využití brněnských odpadů, a to v lednovém Husa klubu s podtitulem Co s nimi?. Únorový Jarmark neziskovek dal prostor neziskovým organizacím, hovořil přitom o dobrovolnictví a touze měnit svět. Prozatím poslední březnový Husa klub Cizinci v Brně sledoval otevřenost Brna vůči cizincům a pohled cizinců na Brno.
Husa klub s podtitulem Made in Brno se uskuteční v úterý 5. dubna 2011. Diskutovat se tentokrát bude o lokálních výrobcích a myšlenkách. Duben se ponese i ve znamení koncertu. Brněnské džemování – první jarní koncert pro Brno a brněnské parníky odstartuje v pátek 29. dubna 2011 ve 14:30 v brněnských ulicích. Od 20:00 se přesune centrum na Zelný trh, kde proběhne společné džemování na téma Svoboda. Koncertem chce Husa klub oživit veřejný prostor města Brna, prezentovat brněnské hudebníky a uspořádat veřejnou sbírku na opravu brněnských parníků.
Vysoké cíle si stanovil Husa klub i do budoucna. Diskuse chce vést v podobné linii, tematicky se bude zabývat možnostem oživení veřejných prostranství, městské architektuře, lidem bez domova, zdravému životnímu stylu nebo místním výrobcům a řemeslníkům. Prostor pro navrhnutí aktuálních témat přitom nechává i účastníkům diskusí. Dosavadní činnost zhodnotí Husa klub v soutěži vídeňské Nadace Unruhe: cena SozialMarie 2011 za sociální inovace, která pravidelně vyznamenává inovační a kreativní sociální projekty daného geografického rozsahu.
Od svého zahájení prošel Husa klub vývojem. Na programu spatřili posluchači rozmanité prezentace, ankety a videa. Významnou součástí Husa klubu se stala hudba. Mezi účinkující se zařadilo vokálně-instrumentální sdružení Black Uganda Choir nebo KRBand, svou tvorbu představil také Jan Václavek. Moderátorská dvojice Anna Sedláčková a Jan Duda dodala konečnou podobu diskusního pořadu, kdy hlavní tematickou linii prokládali hudebními výstupy, humornými vsuvkami nebo aktuálními zprávami z města Brna. Posluchači tak mohli vstřebávat informace, pohotově reagovat, ale také se pobavit a chvíli si odpočinout.
Projekt Husa klub – žijeme Brnem navazuje na projekt Česká vize z roku 2009, www.ceskavize.cz. Ten hledal nejdůležitější hodnoty, na kterých by měla stát budoucnost naší společnosti. Diskuse s osobnostmi české společnosti nad českou vizí pobídla k zájmu o okolí a angažovanost ve věcech veřejných. „Jedině ten, kdo ví, kým je a proč jím je, kdo zná sám sebe a dokáže se vymezit – nikoli proti jiným, ale vedle nich, je schopen i smysluplně a na principu rovnoprávnosti s jinými spolupracovat. Ctít se navzájem mohou jen ti, kteří vědí, kým jsou, a právě proto jsou schopni ctít i jiné a jejich jinakost – tak jako ctí svébytnost vlastní,“ řekl Václav Havel. Hodnoty pomohlo utvořit celkem devadesát dva osobností různých profesí a věku. Díky společné aktivitě vznikl soubor myšlenek a pohledů, který odrážel českou společnost roku 2009 a přinášel inspiraci k hledání cesty naší budoucnosti. Myšlenky shrnuje kniha Česká vize Hledání identity 21. století…, kterou pokřtil Václav Havel v Divadle Husa na provázku v Brně.
Hlavním organizátorem aktuálního projektu Husa klub – žijeme Brnem a zároveň moderátorem je student práv, novinář na volné noze a nevládní aktivista Jan Duda. Redaktorskou dvojici doplňuje studentka mediálních studií a žurnalistiky a zároveň redaktorka Lidových novin Anna Sedláčková. Ta se spolupodílí na dramaturgii Husa klubu. Velký podíl na chodu Husa klubu nese Tomáš Mozga, který zajišťuje organizační rovinu. Vzhledem k otevřenému charakteru projektu se tým zanedlouho rozrostl o tvůrce webových stránek Husa klubu Pavla Jílka, správce videozáznamů Víta Sedláčka a Václava Uzla. Projekt Husa klub – žijeme Brnem se realizuje pod záštitou primátora statutárního města Brna Bc. Romana Onderky, MBA a pěti brněnských rektorů. Podpory se mu dostává také ze strany partnerů, kteří po celou dobu pomáhají projekt realizovat a rozvíjet.
Žijeme Brnem, aby námi mohlo ožít, mohlo se radovat z našeho každodenního zájmu, z naší energie, starostlivosti a péče, kterou mu věnujeme. Máme chuť a odvahu otevřeně přemýšlet a diskutovat o potřebách a rozvoji našeho města a měnit ho k lepšímu. Žijeme Brnem, aby bylo významnou evropskou metropolí, rušnou křižovatkou kultur, tradic, myšlenek, inspirativním a tvůrčím prostředím. Žijeme Brnem, aby bylo co nejpříjemnějším domovem pro naše děti a jejich děti. Žijeme Brnem a jsme na ně pyšní!
Podrobnější informace o Husa klubu naleznete na oficiálních webových stránkách www.husaklub.cz, dále na Facebookových stránkách pod názvem Husa klub – žijeme Brnem. Záznamy diskusí jsou k dispozici na webových stránkách studentského Rádia R a Youtube.com.
DUŠKOVÁ, Kateřina. Husa klub hledá inspirace pro Brno. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2011, 25(1) [cit. 2025-01-28]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/husa-klub-hleda-inspirace-pro-brno
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|