Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2019 » I malé knihovny mohou být vidět
To, že v současné době nejsou knihovny už jen místem půjčování dokumentů, ví snad každý. Knihovny jsou také informačními, vzdělávacími a kulturními centry. Tuto charakteristiku si však spousta lidí spojuje především s velkými knihovnami. I malé knihovny ale mohou být vidět a být tak velkým přínosem pro pozitivní vnímání daného místa veřejností. V malých městech či na vesnicích fungují knihovny jinak než ve větších městech. Mají třeba tu nevýhodu, že mají velmi omezené rozpočty. Ale i tak mají své osobité kouzlo a kontakt se čtenáři i s ostatními návštěvníky je více osobní až přátelský. Návštěvníci si chodí do knihovny nejen půjčovat dokumenty, ale i si třeba jen popovídat. I naše knihovna patří k těm menším. Jevišovice jsou sice městem, ale mají pouze 1160 obyvatel. Jsou tedy nejmenším městem Jihomoravského kraje. První písemná zmínka o jevišovické knihovně je již z roku 1878. V posledních letech prošla knihovna významnou modernizací.
Knihovna velmi intenzivně spolupracuje s místní MŠ a ZŠ. Pořádá tematické besedy navazující na právě probírané učivo, a to nejen z literatury, ale i z dějepisu, zeměpisu, občanské nauky atd. Pro žáky 9. tříd připravuje besedy se zaměřením na výběr SŠ. Besedy jsou vždy interaktivní. Knihovnice absolvovala na FF MU kurz Učící knihovník, díky kterému může zařadit do besed i další prvky, jako např. téma informační gramotnosti. Knihovna pořádá také besedy pro žáky jiných škol. Ti mají tyto besedy spojené s vlastivědným a dějepisným výletem do Jevišovic.
Dále se rozvíjí spolupráce s místním Domovem pro seniory. Každý měsíc pořádá pro klienty Domova pro seniory besedy zaměřené především na lokální historii, či besedy k různým svátkům, výročím či k danému ročnímu období. Knihovna pořádala také oslavu Dne seniorů, kdy na programu spolupracovala s místní ZŠ. Akce se konala pod záštitou nadace Krása pomoci, se kterou knihovna spolupracuje. Mimo to dochází knihovnice na organizované oslavy narozenin klientů Domova pro seniory, kde recituje básně, vždy vhodně vybrané k danému měsíci. Knihovna se podílí na pořádání festivalu Jevišovický hlas. Jedná se o meziregionální přátelské setkání pěveckých sborů.
Knihovna navázala spolupráci s hokejovým klubem HC Orli Znojmo. Sportovci dětem přibližují svůj vztah k četbě, inspirují je svou cílevědomostí. Děti zjišťují, že i sportovci musí být vzdělaní, že musí být zdatní v jazycích, aby v dnešním vrcholovém sportu mohli uspět. Za tuto aktivitu získala knihovna 3. místo v celorepublikové soutěži Knihovna jinak 2018. Soutěže se účastnilo 100 knihoven z celé České republiky.
Městská knihovna Jevišovice spolupracuje i se znojemskou nemocnicí. Zastřešuje Knižní pohotovost, což je vlastně obdoba Knihy do vlaku. Tato služba je ve znojemské nemocnici velmi vyhledávaná. Knihovna se také podílela na sbírce knih pro dětské oddělení znojemské nemocnice. Městská knihovna Jevišovice zajišťuje i další aktivity. Realizovala knižní bazar a v různých intervalech přijímá od dárců knihy k doplňování fondu či k doplňování Knižní pohotovosti. V knihovně také funguje Semínkovna, což je sdílení osiva.
Knihovna spolupracuje i se sdružením maminek Jevišováček. Podílí se také na zajišťování provozu Muzea Jevišovicka v Předzámčí Starého zámku Jevišovice. Knihovna připravuje tematické výstavy. V loňském roce to např. byla výstava Spojeni s Foglarem, v letošním roce je v muzeu výstava loutek.
Knihovna pořádá přednášky, besedy a další akce nejen pro čtenáře knihovny, ale i ostatní občany z Jevišovic a okolí. V současné době zde probíhají 3 kurzy anglického jazyka. Knihovnice připravuje tiskové zprávy k některým akcím pořádaným městem Jevišovice a knihovna propaguje všechny akce v Jevišovicích a okolí na svém webu i na FB profilu. Sdílí a propaguje také zajímavé akce z celého regionu.
Knihovna dále spolupracuje s aktivitou Znojemsko na dřeň, která se zaměřuje na podporu Českého národního registru dárců kostní dřeně. V knihovně je sběrné místo pro konkrétní akce. V rámci projektu „Sdílená zkušenost“ byla v knihovně na stáži učitelka ČJ a současně knihovnice ze SŠ ve Znojmě. Knihovna spolupracuje i s okolními obcemi a jejich knihovnami.
Za svou činnost získala knihovna několik ocenění:
Díky těmto oceněním se zviditelnila nejen knihovna, ale celé naše město. A přitom aktivity, které knihovna realizuje, připravuje většina knihoven. Jen třeba neví, že se mohou zúčastnit mnoha soutěží a nebude je to stát ani žádnou práci navíc. Nebo třeba mají pocit, že nedělají nic výjimečného. A to je velká chyba. Práce knihovníků je velmi důležitá, i když současně také velmi nedoceněná. Je spousta soutěží, do kterých se mohou malé knihovny zapojit. A tak bych chtěla tímto příspěvkem motivovat knihovníky z malých knihoven: Nebojte se přihlásit do soutěží a projektů. I když byste neuspěli, získáte nové zkušenosti nebo zjistíte, co dělají ostatní knihovny nově či jinak.
Velmi přínosné je také zapojení se do různých projektů, jako např. Jižní Morava čte, S knížkou do života, Knížka pro prvňáčka, Noc s Andersenem, Měsíc knihy, Týden čtenářů a mnoho dalších. Komunikujte se svým regionálním oddělením – i to Vám může hodně pomoct a rozšířit obzory. To naše, znojemské, je naprosto skvělé. A nebojte se účasti na různých seminářích a kurzech. Z vlastní zkušenosti doporučuji především ty, pořádné Moravskou zemskou knihovnou. Nejen, že se dozvíte spoustu nových informací od přednášejících lektorů, ale tím, že se setkáte i s knihovníky z jiných knihoven, můžete si vzájemně vyměnit spoustu užitečných informací.
Jen mě osobně mrzí, že byly změněny podmínky pro přihlášení do soutěže Městská knihovna roku. Nově se mohou zapojit pouze města od 5.000 obyvatel. A soutěž Knihovna roku je vázána na účast v soutěži Vesnice roku. Knihovny z malých měst či z obcí, které nejsou zapojené do soutěže Vesnice roku, a tedy svou soutěž nemají, mohou být lehce demotivováni. Myslím si totiž, že i malé knihovny plní komunitní roli, protože jsou mnohdy jediným místem, které plní funkci nejen vzdělávací, ale i kulturní a sociální. Navíc většinou v takových knihovnách pracuje pouze jedna knihovnice či knihovník, mnohdy ještě na částečný úvazek. Tak je tomu i v naší knihovně. I tak se ale knihovna stala místem přátelského setkávání nejen čtenářů, ale i ostatních obyvatel Jevišovic a okolí, a to napříč generacemi. Ale nejvíce mě těší, že se z mých přátel stávají čtenáři a ze čtenářů přátelé. Přijeďte se přesvědčit!
KOMŮRKOVÁ, Zdenka. I malé knihovny mohou být vidět. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2019, 33(4) [cit. 2024-11-05]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/i-male-knihovny-mohou-byt-videt
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|