Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2012 » Inflow – vize a poslání elektronického periodika
Internetový magazín (zkráceně e-zin) Inflow vznikl v roce 2008 z iniciativy studentů a pedagogů Kabinetu informačních studií a knihovnictví (KISKu) na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně se záměrem vytvořit kvalitní a přitom dynamické odborné periodikum pro oblast informační vědy a knihovnictví.
Inflow je místem, kde se prolíná hned několik rovin. Čtenáři se zde naskýtají široké možnosti, jak získat přístup k rozhovorům a článkům uznávaných odborníků. Ne vždy se však autoři věnují informační vědě či knihovnictví. Naopak jde často o profesionály působící ve více či méně příbuzných oborech, kteří svým pohledem rozšiřují portfolio Inflow a nabízejí prostor k multidisciplinaritě a rozmanitosti časopisu. Na stránkách Inflow se však také můžete dočíst:
„Inflow.cz se snaží naplnit vizi živého a pulzujícího oborového prostoru. Proto e-zin aktivně podporuje vznik a šíření odborných článků mladých autorů a autorek, které jsou často velmi kvalitní, ale díky nedostatku příležitostí i sebevědomí tvůrců by za jiných okolností buď vůbec nevznikly, nebo by neměly šanci oslovit širší odbornou a profesní veřejnost.“[1]
Inflow je tedy místem, kde je kladen velký důraz především na propojování rozdílných lidí – od teoretiků a akademiků, přes odborníky z praxe až po studenty a sympatizanty oboru.
Jako šéfredaktorka Inflow vidím jeho smysl ve třech hlavních funkcích, které plní. Primární funkcí, i když ne vždy tou nejdůležitější, je funkce vzdělávací. Na stránkách časopisu vychází v periodické části každý měsíc řada odborných článků, reportáží z oborových konferencí, rozhovorů s osobnostmi, úvah či esejů až po výtahy z nejlepších diplomových prací, které byly na Kabinetu Informačních studií a knihovnictví obhájeny. Vzniká tak nevšední mozaika informací, která se liší měsíc co měsíc.
Články vychází v několika rubrikách, které jsou naplňovány podle toho, jaká jsou aktuální témata. Setkat se tak můžete s článkem o možnosti směřování školních knihoven, hned vedle inspirativního čtení o tom, jak si jako knihovník poradit s facebookovým profilem či o tom, jak se cestuje napříč indickým kontinentem. Mezi rubrikami můžete nalézt články z informační vědy, o knihovnách a jejich službách, o informačních systémech a technologiích, nástrojích a možnostech internetu nebo již zmiňované reportáže. Samostatná rubrika Projekty je určena pro prezentaci magisterských studentských projektů, které vznikají pod patronací KISKu (více o nich naleznete především zde http://www.knihovna.cz/)
Ve výčtu hlavních funkcí, které Inflow plní, nesmí chybět funkce komunitní. Inflow již od začátku funguje jako prostor pro komunitní a sociální sdílení. Před masivním nástupem sociálních sítí (především Facebooku) nabízela tato funkce do jisté míry něco, co jinde chybělo. Tento aspekt je již v současnosti do značné míry eliminován, i přesto má však e-zin svou rozsáhlou blogerskou komunitu, která se podílí na vytváření obsahu. Ten přidává na nevšednosti a jedinečnosti Inflow. Komunitně je cílena i velká část obsahu časopisu, oslovováni jsou často právě studenti a pedagogové KISKu. Úkolem a snahou je informovat o dění na kabinetě či zajímavých předmětech například pomocí živého blogování (live blogging), které pravidelně probíhá v rámci předmětu Blok expertů a Vizualizace informací. Nezřídka jsou v rámci live bloggingu zprostředkovávány bezprostřední dojmy z probíhajících konferencí a podobných akcí. Kdokoli má tak možnost stát se součástí dění na kabinetu, i když není osobně přítomen. Přednášky z Bloku expertů jsou také každý týden natáčeny a díky profesionálnímu týmu InHD mají čtenáři Inflow možnost zhlédnout přednášky z video záznamů, které pravidelně vychází v Inflow magazínu.
Existuje-li pomyslný třetí bod, který považuji za jeden ze základních stavebních kamenů, pak je to inspirativní funkce. Snad nejdůležitější ze všech tří funkcí vůbec. Snažíme se, abychom nabízeli všem čtenářů dostatek nových podnětů a motivace. Více či méně pravidelně vychází v rubrice Vyzkoušejte tipy na webové nástroje, které se mohou stát vašimi oblíbenými či užitečnými společníky. V rubrice s příznačným názvem Read or Die se zase čtenáři i redakce dělí o své čtenářské zážitky, které stojí za to, aby se o nich dozvěděl někdo další. A v neposlední řadě aktivně bloguje i řada pedagogů, kteří často nabízejí studentům obsah navíc – přidanou hodnotu, která se do klasických přednášek nevměstná.
Inflow je nejen místem, kde se prolíná několik rovin, je především prostorem, který je určen všem čtenářům se zájmem o obor informační studia a knihovnictví. Inflow je vám otevřené a nezáleží na tom, zda jej budete čas od času navštěvovat, abyste si přečetli zajímavý článek, našli informaci, kterou hledáte, nebo se stali aktivními blogery či autory článků.
[1] odkaz: http://www.inflow.cz/poslani-casopisu
ŠIMKOVÁ, Gabriela. Inflow – vize a poslání elektronického periodika. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2012, 26(1) [cit. 2025-04-02]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/inflow-vize-poslani-elektronickeho-periodika
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|