Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2011 » Inovační knihovnický kurz v Brně má své první absolventy
Desítkám účastníků byly v těchto dnech v Moravské zemské knihovně uděleny certifikáty za absolutorium Knihovnického inovačního kurzu realizovaného Unií zaměstnavatelských svazů České republiky.
Prostředí, v němž knihovny působí, se mění a do jisté míry se mění i uživatelé, respektive jejich potřeby a očekávání, která vůči knihovnám chovají. To však často, zavaleni a zahlceni každodenními rutinními úkoly, „nestíháme“ vnímat. Změny, ať už společenské či technologické, je třeba registrovat, uvažovat o tom, zda a jaký dopad na činnost knihoven budou mít, a v neposlední řadě na ně reagovat.
Knihovnický inovační kurz dává desítkám českých knihovníků příležitost se spolu s předními odborníky nad těmito změnami zamýšlet a zároveň si rozšířit obzory zúžené léty praxe v určité specializaci.
Knihovnický inovační kurz pořádá Unie zaměstnavatelských svazů. Po odborné stránce jej připravil Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP) na základě dohody s Národní knihovnou ČR, Moravskou zemskou knihovnou (MZK) a krajskými knihovnami. Projekt je finančně podpořen Evropským sociálním fondem prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR v rámci projektu „Zvýšení adaptability zaměstnanců organizací působících v sekci kultura“ (číslo projektu: CZ.1.04/1.1.06/33.00030). Účast na kurzech je bezplatná. Do projektu se zapojily knihovny z celé republiky – kurz tak v průběhu roku 2011–2012 absolvují stovky knihovníků.
Knihovnický inovační kurz tvoří 4 moduly po 40 hodinách – Společný základ, Fondy, Služby a Práce s dětmi. Za každý absolvovaný modul získá účastník certifikát, avšak pro dosažení absolutoria je třeba projít modulem Společný základ a následně pokračovat v některém z výše uvedených specializovaných modulů (celkem 80 hodin výuky).
V Moravské zemské knihovně, která kurz organizačně zaštiťuje pro spádovou oblast (jižní Morava, Zlínsko, Vysočina, Olomoucko), jsme zahájili v lednu dvěma běhy modulu Společný základ, jímž prošla více než stovka účastníků. Ze specializovaných modulů byl v naší oblasti největší zájem o Služby, proto se v prvním pololetí uskutečnily hned dva běhy. Vedle toho se realizoval také jeden běh modulu Fondy. Na podzim pak připravujeme ještě po jednom modulu Služeb i Fondů a na sklonku roku se k nim přidá modul Práce s dětmi.
Knihovnický inovační kurz je určen knihovníkům z praxe z různých typů knihoven (včetně muzejních). Obsahuje průřezová témata, která jsou zajímavá a inovativní pro všechny účastníky kurzu bez ohledu na jejich profesní zařazení. Tak se v Brně na kurzu sešli účastníci z městských knihoven, z Moravské zemské knihovny s knihovníky muzeí či galerií. Pestrost složení byla zároveň přínosem i nevýhodou. Pro lektory nebylo snadné přizpůsobit své přednášky tak různorodému auditoriu, ale na druhou stranu – zejména v diskusích – různost pohledů a přístupů obohacovala.
Jak už název naznačuje, kurz má charakter „inovační“. To znamená, že jeho náplní nejsou obecné základy (oproti známým rekvalifikačním kurzům). Cílem bylo předestřít účastníkům rámcový obraz stavu, v němž se náš obor právě nachází a především nastínit, kam knihovnictví směřuje, jaké jsou hlavní trendy a upozornit na společenské i technologické změny ovlivňující činnost knihoven. Jak je vidno z hodnocení účastníků, zejména modul Společný základ naplnil tyto cíle bezezbytku. Specializované moduly pak obecnější zaměření Společného základu doplnily o ukázky toho, jak se výše zmíněné v práci knihovníka ve službách či v oblasti zpracování fondů projevuje konkrétně.
Ve Společném základu se účastníci zabývali například problematikou knihovnické a související legislativy, strategickými dokumenty, technologickými trendy ovlivňujícími činnost knihoven (digitalizace, e-čtečky aj.), společenskými trendy (rovný přístup, knihovny jako komunitní, kulturní a vzdělávací centra aj.), problematikou četby a čtenářství, současnou světovou i českou literaturou či trendy ve vývoji knižního trhu apod.
Modul Fondy aktualizoval znalosti účastníků napříč celým procesem zpracování dokumentů od akvizice (např. nové možnosti získávání dokumentů s využitím internetu) přes jmennou a věcnou katalogizaci (FRBR, FRAD a RDA, sémantický web aj.) a zakončili jsme oblastí ochrany fondů (včetně problematiky digitalizace, odkyselování papíru aj).
Služby pak rozvinuly některá témata naznačená ve Společném základu – podrobněji se věnovaly např. právním aspektům ovlivňujícím poskytování služeb či druhům služeb a možnostem jejich inovace včetně možnosti sdílení zdrojů v této oblasti (online služby knihoven, dodávání dokumentů, využití elektronických informačních zdrojů pro sdílení aj.). Dále se účastnici seznámili s volně přístupnými elektronickými informačními zdroji na internetu, digitálními knihovnami, projekty Google, možnostmi, jak v knihovnách využít Facebook a další sociální sítě apod.
Podrobná osnova kurzu je k dispozici na stránkách Unie zaměstnavatelských svazů.
Výuku zajišťovali zkušení lektoři, naši přední odborníci a inovátoři. V závěrečných hodnoceních kurzu většina účastníků ze všeho nejvíc oceňovala právě příležitost poznat významné osobnosti. Vyzdvihovali jejich erudovanost a zaujetí pro obor, schopnost navázat kontakt s posluchači, u některých také využití zajímavých aktivizačních prvků, interaktivitu přednášek. Největší ohlas ve Společném základu měly přednášky Víta Richtera, Petra Škyříka, Jiřího Trávníčka, Jaroslavy Štěrbové, Miroslava Balaštíka. Ve Službách to byly například přednášky Radky Římanové, Olgy Biernátové či Martiny Machátové a ve Fondech bloky Marie Balíkové, Aleše Hrazdila, Zdeňka Bartla či Barbory Drobíkové.
Knihovnický inovační kurz měl v Brně velmi dobrý ohlas. Účastníci oceňují nejen výborné lektorské obsazení a obsahovou náplň, ale také organizační zajištění a péči, kterou jim Moravská zemská knihovna věnuje. Doufám, že i příští pololetí přinese další desítky spokojených absolventů.
SEDLÁČKOVÁ, Eva. Inovační knihovnický kurz v Brně má své první absolventy. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2011, 25(2) [cit. 2024-12-30]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/inovacni-knihovnicky-kurz-v-brne-ma-sve-prvni-absolventy
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|