Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2017 » Inspirace ze světového kongresu IFLA
Světové kongresy IFLA jsou mimořádnou příležitostí poznat ukázky toho nejlepšího z knihoven pořádající země, maličko poznat přírodní krásy a tamní kulturu, setkat se s odborníky z celého světa, navázat nové kontakty, pozdravit se s přáteli.
Počínaje slavnostním zahajovacím ceremoniálem vás však především pohltí maraton přednášek, prezentací, diskusních fór, výstav a také kulturních společenských akcí. Je nezbytné se pečlivě probrat programem, vybrat z obrovské nabídky, co vás nejvíce zajímá, co slibuje přinést nejnovější poznatky, trendy, a pokusit se vše časově skloubit, což je velmi často nemožné. Pro zajímavost: kongresu v Columbusu se zúčastnilo více jak 2 tisíce delegátů ze 137 zemí světa. Je úžasné v této celosvětové společnosti vidět na seznamu účastníků pod Czech Republic také naše jména.
Jako členka stále komise IFLA pro veřejné knihovny a také ve vazbě na mé prioritní profesní zájmy se orientuji nejvíce na přednášky z oblasti veřejných knihoven, jejich managementu, výstavby a architektury, spektra poskytovaných služeb. Další velkou oblastí jsou služby pro děti a mládež, podpora čtenářství a kreativity, služby pro hendikepované klienty. Třetí zájmová oblast se týká rolí knihovnických asociací.
Z prvého okruhu si zaslouží zmínku soutěž věnovaná nejkrásnější architektuře knihoven: Systematic – Public Library of the Year. Je zajímavé se nejen podívat na úžasné snímky, ale také na kritéria soutěže, která považuji za velmi důležitá a ke kterým by se mělo vždy při realizacích knihoven přihlížet. Patří mezi ně interakce s prostředím a místní kulturou, architektonická kvalita, flexibilita, udržitelnost, studijní prostor, digitalizace. Není možná překvapením, že vítězem roku 2016 se stala knihovna Dokk1 v Aarhusu, (Dánsko). Chci také upozornit na webové stránky, kde najdete informace nejenom o této soutěži, ale mnoho užitečných rad a inspirací, nových poznatků, příkladů dobré praxe. Kdokoliv sem může vložit také svoje příklady.
Krátkou zmínku o podpoře čtenářství u dětí doprovodím fotografií jednoho z vystavovaných posterů, který výstižně zachycuje situaci dnešní doby. I zde byly představeny projekty, které umožňují aktivní zapojení a možnost prezentovat své nápady prostřednictvím sway.com. Zájem je o příklady dobré praxe z oblastí propagace čtenářství, kampaně a projekty, partnerství, využití prostor knihovny a její zařízení, jakékoliv další aspekty služeb knihoven pro děti a mladé lidi. Vytváří se také tematický playlist videí na YouTube. Více o projektu zde. Užitečné je také zmínit publikaci o zásadách služeb knihoven pro děti.
Nejživějším bodem celého kongresového dění jsou samozřejmě návštěvy knihoven. Vidět je vždy nejlepší. Co jsem tedy mohla poznat v Ohiu? Samozřejmě metropolitní knihovnu v Columbusu, která je zároveň příkladem zdařilého skloubení staré a moderní architektury.
Columbus Metropolitan Library byla založena v roce 1873 a rozšířena o novou budovu a dokončenou v roce 2016. Vždy na sebe nechávám působit samotnou stavbu, interiéry. Můj hlavní dojem z této novostavby byl rozlehlost, čisté linie provázené noblesními materiály a otázka, kdepak jsou nějací knihovníci?
Nepoměr mezi plochou a počtem živých knihovníků byl na naše zvyklosti veliký. Přesto vše fungovalo a knihovníci nesloužili jako hlídači a podavači knih, ale jako zkušení pomocníci v případě, kdy je čtenáři potřebovali. Nejpůsobivější bylo jako vždy oddělení pro děti. Zajímavý byl již samotný vstup hravě rozlišený výškou pro děti a dospělé. Uvnitř pak vládla rozměrná pohoda.
Další celodenní exkurze směřovala do Cuyahoga County Public Library, blízko Clevelandu. Tato knihovna má 27 poboček a administrativní budovu, neexistuje zde centrální knihovna. Navštívili jsme pět nejnovějších poboček, vesměs vystavěných v letech 2014 – 2015. Shrnout dojmy z této návštěvy lze pojmy: velkorysý otevřený prostor, v něm jednotlivé funkční zóny pro dospělé, děti, místa s PC, interiér vzdušný, nízké regály zachovávající přehlednost prostoru, pohodlné sezení, automaty na občerstvení. V částech pro děti je umístěna spousta interaktivních prvků sloužících k osvojování si jazyka hrou, často provázaných s příběhem knihy.
Samostatné uzavíratelné prostory sloužily jako studovny individuální i kolektivní, místnost pro domácí úkoly, nahrávací studia. Čím se právem pochlubili, byly ve dvou případech technologická výuková centra (veřejnost mohla služby využívat za poplatek) či části služeb vzniklé pouze díky štědrému donátorství. Samozřejmostí byly návratové boxy vždy zabudované do pláště budovy a poměrně dlouhá otevírací doba ve všední dny 9 – 21 hod.
O dalších drobných, ale pro život knihovny praktických vychytávkách, postřezích a zkušenostech, i dalších kongresových tématech, např. celoživotní profesní vzdělávání, se mohou zájemci dozvědět z prezentace a přednášky, kterou si mohou objednat na nivnicka@kjm.cz. Těším se.
NIVNICKÁ, Libuše. Inspirace ze světového kongresu IFLA. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2017, 31(1) [cit. 2024-10-09]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/inspirace-ze-svetoveho-kongresu-ifla
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|