Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2020 » Inspirativní snídaně Brain&Breakfast v břeclavské knihovně
Cílem inspirativních snídaní z cyklu Brain&Breakfast je ukazovat zajímavosti světa kolem nás a propichovat bubliny, ve kterých většina z nás dnes žije. Organizátoři na nich chtějí představovat inspirativní osobnosti se silnými hodnotami i příběhem, které účastníkům umožňují nahlédnout do oborů, se kterými se často nesetkávají. Cyklus Brain&Breakfast se tak snaží být protiváhou zkratkovitosti zpráv, které se k nám dostávají přes sociální sítě nebo televizi. Ukazují, že svět je ve skutečnosti mnohem barevnější, zajímavější a optimističtější, než by se mohlo zdát. Chtějí účastníky inspirovat k tomu, že každý z nás muže něco významného dokázat. Mají také propojovat lidi, z nichž každý přichází odjinud, ale nad zajímavým tématem najdou společnou řeč.
Idea snídaní Brain&Breakfast vznikla na konci roku 2012 ve společnosti 3M. Nastartoval je Jan Mašek, který tam působil jako inovační lídr. Snídaně, které měly původně inspirovat především kolegy ze 3M, se postupně otevřely také veřejnosti a později vyrostly jako samostatný nezávislý projekt pod hlavičkou sítě Red Button. Dnes se přednášky Brain&Breakfast odehrávají za účasti veřejnosti v pražském Impact Hubu. Odtud se natáčejí a živě přenášejí do desítek míst po celé České republice i na Slovensko. Nechybí malé i velké firmy, coworkingy, komunitní centra, školy či knihovny.
Břeclavská knihovna se k tomuto projektu připojila záhy poté, co byla tato možnost českým veřejným knihovnám nabídnuta. Shodou okolností byl hostem první pořádané snídaně Josef Dvořáček, spolumajitel a ředitel společnosti Sonnentor z blízkých Čejkovic, která je významným regionálním zpracovatelem bylin, čajů a koření z ekologického zemědělství. Měli jsme tedy štěstí na osobnost i firmu, která je na Břeclavsku známá, a tomu odpovídal i poměrně vysoký počet zájemců, se kterým jsme původně ani nepočítali. Obdobně vysokému zájmu se těšila přednáška Ing. Ivana Baťky, generálního ředitele a předsedy představenstva břeclavské firmy Fosfa a.s., na které představil systém řízení firmy jako živého organismu, jehož cílem je služba zákazníkovi. Podle pravidelných účastníků šlo o jednu z nejlepších přednášek z cyklu Brain&Breakfast vůbec.
Snídaně si kladou za cíl otevírat široké spektrum témat, zpravidla se ale drží čtyř hlavních tematických okruhů: vzdělávání a osobní rozvoj, věda a technologie, podnikání a business a společnost, vděčnost a laskavost. Okruh Vzdělávání a osobní rozvoj ukazuje různé pohledy na vzdělávání i nové přístupy a trendy. Tematický okruh Věda a technologie zahrnuje široké spektrum oblastí od kardiochirurgie přes architekturu až třeba po umělou inteligenci. V rámci okruhu Podnikání a business významní čeští a slovenští podnikatelé ukazují na příkladu svých osobních příběhů, co se během své cesty naučili. A v neposlední řadě okruh Společnost, vděčnost a laskavost představuje lidi, kteří mají mnohem těžší výchozí situaci než většina z nás a přitom mnohdy dokázali velké věci.
Snídaně probíhají jednou za měsíc vždy od 8.30 do 10 hodin, vysílacím dnem je zpravidla třetí čtvrtek v měsíci (mohou se ale objevit výjimky). Promítání je koncipováno na 90 minut s tím, že zhruba hodinu host prezentuje svůj příběh a téma a následujících 30 minut je věnováno navazující diskusi, do které se mohou dotazy přes internetovou platfomu sli.do zapojit také všichni diváci živého přenosu. Přednášky jsou tedy vysílány živě, po tříměsíčním moratoriu je možné si je pustit i ze záznamu. Pro knihovníky je určitě zajímavým prvkem projektu Brain&Breakfast volba Knihy měsíce, kdy přednášející doporučí divákům knihu, která jej osobně zaujala nebo k něčemu inspirovala. Tak například pro měsíc říjen to byla kniha Dávat a brát od Adama Granta a na měsíc listopad kniha Daniela Prokopa Slepé skvrny: O chudobě, vzdělávání, populismu a dalších výzvách české společnosti.
Příjemným zpestřením je pro účastníky drobné občerstvení, které břeclavská knihovna hostům zdarma nabízí. Umocňuje se tak pocit, že jde o opravdovou snídani, kdy dojde nejen k uspokojení potřeb ducha, ale i lidského těla. Zpravidla to bývá domácí moučník nebo pečivo s pomazánkou, kterou připraví některá z našich šikovných kolegyň. Vedení knihovny vybídlo k účasti na přednáškách i samotné knihovníky, ti se této iniciativy rádi chopili, a tak se čtvrtkové inspirativní snídaně staly pravidelnou součástí neformálního knihovnického teambuildingu. Bohužel právě poslední přednáška Sary Polak Umělá inteligence: parní stroj 21. století už se musela kvůli protiepidemickým opatřením konat bez účasti veřejnosti. Doufejme, že se situace brzy zlepší a inspirativní snídaně v břeclavské knihovně budou moci nadále zpestřovat nabídku vzdělávacích i komunitních aktivit ve městě.
ČECH, Jaroslav. Inspirativní snídaně Brain&Breakfast v břeclavské knihovně. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2020, 34(4) [cit. 2024-10-07]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/inspirativni-snidane-brainbreakfast-v-breclavske-knihovne
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|