Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2020 » Interiéry knihoven II. – Prostředí knihoven
Velmi důležitou roli v návštěvnosti knihoven hraje prostředí knihovny. V dnešní době nerozhoduje už jen kvalitní fond, technické zázemí a efektivní služby. Důležitá je i celková atmosféra, jakou knihovny na své čtenáře působí. Knihovny si v krátkém čase prošly velkou spoustou změn. Dříve působily jako místa, kam si člověk chodil vyhledávat informace, dnes kromě toho, zde informace tvoří a sdílí s ostatními. Zároveň jsou tyto informace dostupné prostřednictvím různých médií, které se fyzicky nemusí nacházet v knihovně samotné. V současné době se tedy část služeb odehrává ve virtuálním prostoru. Knihovny nyní slouží primárně jako místa pro lidi, nikoli pro dokumenty a s tím souvisí i nároky na prostory, které by měly odpovídat potřebám a návykům uživatelů knihoven. Z tohoto důvodu je stále větší důraz kladen na flexibilitu zařízení knihovny. Různé prostory v knihovně by měly podporovat získávání zážitků, poznávání, aktivní účast a kreativní tvorbu návštěvníků knihovny, napomáhat působení a činnosti komunitních funkcí knihovny.
Tři podstatné faktory související s prostory knihoven:
O celkovém dojmu uživatele při návštěvě knihovny rozhodují detaily – vstup do budovy, atmosféra, členění interiéru, světlo, barvy, zvuk, mobiliář, technologie, zázemí, funkčnost, útulnost a lidé.
Členění interiéru: jeden z principů současné architektury je odstranění bariér (fyzické a vizuální), aby návštěvník při vstupu získal přehled o celém prostoru a poznal, co mu nabízí. Různorodé funkce knihovny vyžadují stále větší diferenciaci prostor. Je tedy žádoucí členit prostor do jednotlivých zón, koncipovat knihovnu jako proměnlivý a flexibilní prostor.
Světlo: zajistit dostatek přirozeného světla, přitom však nezapomenout na vhodné stínění oken, doplňující umělé osvětlení může mimo jiné posloužit i jako architektonický a estetický prvek v prostoru. Častou chybou jsou nevhodně umístěná svítidla nad regály. Správně umístěné osvětlení má vrhat nejvíce světla mezi regály.
Barvy: barevné řešení je jedním z nejvýznamnějších faktorů v interiéru. Knihovna může díky barevným tónům, jejich sytosti a světlosti, získat několik rozdílných tváří. Barvy v interiéru samozřejmě neexistují samy o sobě, je třeba zohlednit i vybavení knihovny (regály, stoly, PC atd.), které má také svou barvu. Vhodná kombinace barev je závislá na podmínkách daných prostorů, na světelných okolnostech, na velikosti a tvaru svislých a vodorovných ploch. Je nutné také zohlednit účel daného prostoru (např. čítárna, teen koutek).
Zvuk (hluk): zajištění vhodného akustického řešení v knihovně je velmi důležitou součástí při navrhování prostor. Zvuk a hluk se řeší už při orientování a umístění budovy v lokalitě, dále při plánování dispozičního řešení jednotlivých prostor, tj. návrh vhodného zónování prostor (rušné, polorušné, tiché). Kvalitní akustické prostředky (obložení, podhledy, vhodná podlahová krytina) by měly spolu s dispozičním řešením zajistit uživatelům akustickou pohodu.
Mobiliář: by měl respektovat celkový design knihovny, proto by při jeho výběru měl mít slovo i architekt (popř. designér). Mobiliář hraje rovnocennou roli s „obsahem knihovny a jeho obsluhou.“ Hlavními kritérii při volbě nábytku jsou: pohodlnost, funkčnost, vzhled, flexibilita a kvalita. Současný trh nabízí širokou škálu materiálů, které můžeme vhodně kombinovat, ale vždy by měly působit jako celek.
Knihovna by měla nabízet prostředí, které je vstřícné k veřejnosti a poskytuje:
Udělejme tedy z knihovny místo pro život, setkávání, alternativu k trávení volného času občanů. Ukažte lidem, že knihovna je oázou klidu oproti uspěchanému venkovnímu světu – příjemnou kavárnou, literárním salónem, relaxační zónou s možností se usadit do pohodlných křesel, dílnou pro kreativní tvoření nebo místem pro společnou diskusi.
Literatura:
KOONTZ, Christie a Barbara GUBBIN, ed. Služby veřejných knihoven: směrnice IFLA. 2., zcela přeprac. vyd. Praha: Národní knihovna České republiky - Knihovnický institut, 2012. ISBN 978-80-7050-612-7.
KURKA, Ladislav. Architektura knihoven. Praha: Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky, 2011. ISBN 978-80-85851-20-5.
MOORE, David R. a Eric C. SHOAF. Planning optimal library spaces: principles, processes, and practices. Lanham: Rowman & Littlefield, [2018]. ISBN 978-1-5381-0940-3.
DOSTÁLOVÁ, Lenka. Interiéry knihoven II. – Prostředí knihoven. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2020, 34(2) [cit. 2024-10-15]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/interiery-knihoven-ii-prostredi-knihoven
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|