Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2012 » Jak jde čas v knihovně Gymnázia Matyáše Lercha
Podle dostupných zdrojů byla knihovna na gymnáziu odjakživa. Vznik školy se datuje do roku 1961, ale některé knihy ve fondu mají i razítka předchůdců školy. Díky benevolentnímu přístupu knihovníků z řad učitelů se udržely ve fondu i knihy, které byste ve veřejných knihovnách sedmdesátých a osmdesátých let nepotkali, skončily totiž ve stoupě. Když jsem na podzim 1992 nastoupila na Gymnázium Lerchova jako profesionální knihovnice, skladba fondu mne mile překvapila. Po vyřazení několika desítek titulů byla knihovna připravena na nákupy novinek, kterých vycházelo v devadesátých letech nespočet. Vedení školy na knihovnu pamatovalo pravidelnými finančními částkami na nákup literatury i technickou podporou. Takže o rok později už se půjčovalo „přes počítač“. Počet pravidelných čtenářů i výpůjček stále stoupal.
Velkou výhodou byla pro knihovnu restituce budovy gymnázia, a tedy nutnost stávající budovu opustit. Ředitel školy Mgr. Petr Kovač nejprve hledal pro gymnázium nové umístění, ale marně. Dle jeho slov se „z čirého zoufalství“ rozhodl pokusit se postavit novou budovu. Sehnat pozemek, finance, soutěže na projekt, dodavatele, pak sledovat a kontrolovat celou stavbu, to vše mu vzalo několik let. Ale dle mého názoru to nebyla léta nešťastná. Školní rok 1996/97 jsme již začínali v nové budově na Žižkově ulici, a tedy i knihovna začala působit v nových velkoryse řešených prostorách. V roce 1998 přibylo do knihovny pevné připojení na internet, v roce 1999 knihovnický program Lanius, nahrazený roku 2005 Claviem. V té době se také v knihovně konečně objevily počítače s volným přístupem na internet, takže žáci už nemuseli na počítač jen do učeben informatiky.
Knihovna Gymnázia Matyáše Lercha je určena především žákům a zaměstnancům gymnázia. Je zapsána v evidenci knihoven Ministerstva kultury České republiky. Otevřeno je denně, všem uživatelům je zde k dispozici knihovní fond, fond AV médií, časopisy, didaktické hry, volný přístup na internet, možnost skenování, možnost barevných i černobílých tisků.
Knihovní fond má přes patnáct tisíc svazků, obsahuje nejen beletrii a naučnou literaturu v češtině, ale také v angličtině, francouzštině, němčině a španělštině. Nejbohatší z cizojazyčných knihovniček je francouzská, téměř tři tisíce svazků, pak německá, přes tisíc svazků. Knih v angličtině je přes osm set, španělských zatím jen dvacet šest. K práci celé skupiny žáků v hodinách jazyků slouží sady beletrie ve francouzštině a němčině.
Necelých 800 čtenářů si každoročně absenčně vypůjčí na šest a půl tisíce knih z volného výběru knihovny. V tomto počtu nejsou započítány trvalé výpůjčky učitelů gymnázia do jejich příručních knihovniček (i ty jsou po dohodě všem uživatelům k dispozici). Každoročně v září probíhá pro žáky prvních ročníků seznámení s knihovnou. Vzhledem k rozdílnému věku jednotlivých prvňáků, od 11 do 16 let, je knihovnická a informační lekce pro každý typ studia trochu jiná, důsledkem všech je ale velký nárůst čtenářů. Studenti se naučí v knihovně pohybovat, hledat, a hlavně zjistí, že je to příjemné místo pro život. Ve volné hodině zde mohou strávit příjemnou chvilku u časopisu, knihy nebo s kamarádem nad společenskou hrou a samozřejmě u počítače, tam je stále plno.
Během celého školního roku využívají knihovnu pro práci s menšími skupinami žáků i učitelé. Jedná se hlavně o hodiny českého jazyka a literatury, francouzštiny, angličtiny, němčiny, ale i dějepisu či zeměpisu. Většina učitelů klade velký důraz na práci s knihou, takže studenti kromě četby velmi často pracují s odbornou literaturou. Práce z výtvarné výchovy, dějepisu, zeměpisu a základů společenských věd by se bez pomoci našeho fondu neobešly. Knihovnu nejčastěji navštěvují žáci nižšího gymnázia. S dospíváním jich ubývá a v posledních dvou ročnících studia se ale do knihovny většinou vracejí. Část maturantů pak chodí denně.
Každoročně s úžasem sleduji, jak se z malých rozjívených dětí postupně stávají moudří, dospělí lidé. O pár let později se ještě dospělejší a moudřejší vracejí a vzpomínají, jak se honili a schovávali mezi regály. Někteří z mých čtenářů už jsou na gymnáziu v roli učitelů a předávají dál zkušenost, že bez knihovny to u nás prostě nejde.
BLAHNÍKOVÁ, Monika. Jak jde čas v knihovně Gymnázia Matyáše Lercha. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2012, 26(4) [cit. 2024-10-08]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/jak-jde-cas-v-knihovne-gymnazia-matyase-lercha
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|