Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2020 » Jak na editaci fotografií profesionálně jako ve Photoshopu
V předcházejících dvou částech těchto krátkých tipů na tvorbu a úpravu různých digitálních objektů jsme se již zvládli podívat, jak i knihovník může snadno a celkem bez zábran začít natáčet videa nebo vytvářet grafické návrhy pro prezentační účely. V dnešním díle si řekneme, jak neméně jednoduše lze upravovat pořízené fotografie, aniž bychom měli k dispozici placený profesionální software.
Pořizování fotografií už není záležitost pouze okrajové menšiny zapálených lidí s výbavou za desetitisíce. Postupný technologický pokrok a masovost, s jakou se rozšířily například kompaktní fotoaparáty, umožnily i úplným amatérům začít fotografovat takřka kdykoliv a kdekoliv. Tím posledním nejdůležitějším krokem je posun směrem k našim chytrým zařízením. Téměř každé z nich totiž v sobě má již nativně zabudovaný fotoaparát, umožňující nejen zachycovat fotografie, ale také natáčet video. Je tedy velmi snadné pouze vytáhnout malý mobil z naší kapsy a poklepnutím na displej fotku pořídit. Odhaduje se, že za rok 2020 všichni lidé pořídí kolem jednoho a půl bilionu digitálních fotografií. Předpokládá se také, že takřka 91 % z nich bude pořízeno přímo na mobilní telefon.
Je tedy jasné, že i jeden člověk během roku pořídí opravdu dost fotografií, ať už ve svém osobním životě nebo i v práci. V knihovně se nejčastěji bude jednat o fotografie zaznamenávající nějakou probíhající akci, například besedu s autorem knihy, autorské čtení, zajímavou přednášku a podobně. Může jít také o fotky pracovního kolektivu či třeba knižních novinek, které do fondu knihovny právě přibyly. Se všemi takovými fotografiemi lze pracovat pro jejich další využití, například pro sociální sítě dané knihovny. Originální fotografie mají mnohdy k dokonalosti daleko, případně potřebují alespoň mírně upravit. Ať už se jedná o oříznutí fotky, úpravy barev, přidání speciálního filtru a podobně. Editaci takových fotografií velmi jednoduše zvládnete s online nástrojem Pixlr, který naleznete na adrese www.pixlr.com. Ten v současnosti nabízí k užívání dvě verze svého nástroje – Pixlr X a Pixlr E.
Pixlr X (jako Express) představuje nástroj primárně určený pro jednoduchou editaci bez nějakých větších zásahů. Umožňuje zejména fotografii oříznout, upravit život barev, světelnost, přidání textu či aplikování vybraného filtru nebo efektu. Pixlr E (představující Editor) toho již umí více, jedná se však spíše o profesionálnější funkcionality vyžadující trpělivost a určitou dobu testování, než se člověku některé postupy zaryjí takříkajíc pod kůži. Mimo základní nabídku z nástroje Pixlr X nabízí například funkci pera, štětce či klonování. A pokud byste čistě náhodou potřebovali fotografie upravovat třeba na služební cestě, můžete využít editor formou mobilní aplikace.
Prostředí nástroje Pixlr v obou verzích vypadá v základu stejně, jsou mezi nimi vidět zejména rozdíly v samotné nabídce. Zatímco Pixlr X uživateli zobrazuje pouze jeden levý sloupec s vybranými nástroji, Pixlr E má hned dva sloupce rozšiřujících nástrojů a vrchní lištu s dodatečnými úpravami jako přidání nové vrstvy, přetočení snímku na výšku či šířku, nebo pokročilé možnosti filtrů. U obou verzí je možnost vytvořit nový projekt z již předpřipravených šablon. Pokud se tak chystáte upravovat fotografie pro sociální sítě jako Facebook či Instagram, můžete si rovnou zvolit příslušnou šablonu, která disponuje již přednastaveným rozlišením přímo pro konkrétní platformu. Do takto vytvořeného projektu poté stačí nahrát vámi požadovanou fotografii a začít upravovat.
Abyste nemuseli upravované fotografie nahrávat do webového rozhraní stále dokola, je dobré se zaregistrovat. Registrace je zcela zdarma a víceméně vám umožní jednotlivé fotografie či projekty ukládat přímo v rámci vašeho účtu, což určitě zjednoduší vaši práci. Obě dvě verze – Pixlr X i Pixlr E – jsou v základu k užívání zcela zdarma, ovšem na oplátku s podporou reklam. Pixlr také umožňuje využít měsíčního předplatného buďto ve verzi Premium, nebo Professional. V těchto placených úrovních může uživatel využít nabízených bonusových překryvů, ikon, ozdobných textů nebo video tutoriálů, které vás naučí, jak s nástrojem co nejjednodušeji a nejefektivněji pracovat. Vše důležité však hravě zvládnete ve free verzi, stačí jen nahrát fotku a začít upravovat.
HAMERSKÝ, Vojtěch. Jak na editaci fotografií profesionálně jako ve Photoshopu. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2020, 34(3) [cit. 2024-10-15]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/jak-na-editaci-fotografii-profesionalne-jako-ve-photoshopu
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|