Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2020 » Jak na kulturní program v knihovně?
Knihovny jsou od nepaměti centry kulturního dění a pořadateli kulturních akcí. Každá knihovna má svůj recept, jak takový kulturní program poskládat, kterou akci dělat a kterou nikoliv. Postupy se budou lišit dle velikosti knihovny, jejich prostorových možností i dle místa, kde se nachází. Zvláště ve velkých městech vstupuje knihovna v této oblasti do velmi konkurenčního prostředí; často pak nebývá hlavní potíž v tom program realizovat, ale v tom, jak o něm dát vědět veřejnosti. Moravská zemská knihovna v tomto smyslu provedla v roce 2019 několik změn a na další se chystá. Jaké to jsou?
Dle statistik za posledních deset let v průměru vychází na každý otvírací den MZK (pondělí - sobota) minimálně jedna akce pro veřejnost. Nutno podotknout, že sem spadají i vzdělávací akce určené pro veřejnost včetně exkurzí pro veřejnost. Vzhledem k tomu, že u mnohých akcí nelze jednoznačně rozhodnout, zda jsou vzdělávací či kulturní (př. populárně-naučné vědecké přednášky), a potřeba propagace je v obou případech stejná, počítejme je tedy pro zjednodušení dohromady. Vezmeme-li v úvahu, že v pátek, v sobotu a dopoledne pořádá MZK akce pro veřejnost jen výjimečně, pak je zřejmé, že musí docházet k situacím, kdy se za den konají i dvě akce a někdy i ve stejný čas. Až na několik málo výjimek měla každá taková akce dříve svou prezentaci na webu, na facebooku (instagram jen částečně), měla svůj propagační vizuál, který míval formu plakátu, banneru na web a FB událost, transformoval se i do navigačních cedulek v den konání akce. V důsledku toho pak bylo oddělení pověřené propagací zahlceno přípravou a tiskem grafických podkladů k akcím a knihovna jako taková mnoha desítkami různorodých plakátů, jak na hlavní nástěnce před půjčovnou, tak na menších nástěnkách před vstupem do studoven ve všech sedmi patrech. V kombinaci s plakáty a letáčky, které do knihovny nosí veřejnost či další pořadatelé, to vytvářelo velmi nevzhledné a chaotické prostředí. Až se člověk diví, že návštěvníci na akce chodili, když se jednotlivé a kvůli množství malé (formát A4) plakáty ztrácely v moři dalších.
Od počátku akademického roku 2019/2020 v tomto smyslu nastala změna: veškerý program pro veřejnost byl shrnut do sedmi dlouhodobých tematických cyklů a několika krátkodobých či nepravidelných cyklů (př. Týden vědy a techniky, Používej mozek!). Propagační vizuál všech cyklů byl sjednocen, jednotlivé cykly se odlišují pouze názvy, barvami a ikonkami, které mají propojovat prezentaci cyklů ve všech komunikačních kanálech. V nové podobě se začal tisknout pravidelný měsíční program – zjednodušila se struktura i vzhled, současně byl zvolen nový, především ekonomičtější formát (čím méně skladů a ořezů tiskárna dělá, tím je tiskovina levnější). Především se však u výpisu akcí v tomto programu objevují barevné ikony, které odkazují na dělení do tematických cyklů. Vzhled tohoto programového letáčku pak koresponduje se vzhledem celoměsíčního programu v plakátové podobě, jenž se umisťuje na malé nástěnky u studoven a to tak, že vyplňuje celý jejich prostor beze zbytku. Co to přineslo – především není vizuální prezentace knihovny chaotická, jednotný styl vede k lepší identifikaci MZK i snadnějšímu zapamatování. Snížil se objem práce pro grafika a v konečném důsledku i objem tisku. Plakáty jsou větší (A2) a výraznější, program má charakter pravidelnosti, což jak známo propagaci výrazně napomáhá, jelikož lidé inklinují k pravidelným činnostem. Vedlejším pozitivním efektem je skutečnost, že z nástěnek určených pouze potřebám MZK, není nutné tak často sundávat všelijaké propagační či inzertní materiály jiných subjektů. Nedávají je tam, protože je buď nemají kam dát, nebo je z vizuální jednotnosti zřejmé, že jde o nástěnku MZK. Současně byly vytvořeny předpoklady pro prezentaci akcí déle než měsíc dopředu, což opět usnadňuje propagaci. Cykly rovněž vymezují témata, jimž se knihovna chce věnovat, vzniká tak jednoznačná dramaturgická linie, díky níž se i snáze rozhoduje, zda tu či onu akci vůbec do programu zahrnout.
Kromě toho byla v MZK ustavena Dramaturgická rada, která především vytváří výstavní plán, nejen pro galerijní prostory MZK, ale i pro menší výstavy v prostoru foyer, a to vždy na rok dopředu. Lépe se pak dají naplánovat finanční i lidské kapacity, je větší přehled o využití výstavního fundusu. Na setkáních rady se však zcela přirozeně začínají otevírat i témata přesahující problematiku kulturního programu – pro koho vytváříme ten který program, kdo jsou naši návštěvníci a co vlastně chtějí.
Jde o první kroky na dlouhé cestě. Ještě musí být vykonáno mnoho: úpravy webu tak, aby prezentace akcí odpovídala jednotlivým cyklům, větší míra používání ikon i na sociálních sítích, zajištění distribuce programových tiskovin i mimo budovu MZK, vytvoření snadno editovatelných šablon pro navigační cedulky či nastavení pravidelnosti pro konání akcí dle dnů v týdnu po vzoru Filmových pondělků… Cílem změn bylo mimo jiné nastavení systému efektivnější práce a uvolnění kapacit pro propagaci i jiných aktivit MZK, kterých není málo – nesmí se zapomínat na propagaci vlastních knihovnických služeb (nestojí to za zvýšenou pozornost, když klesá počet registrovaných čtenářů?), vědeckých a výzkumných projektů, dílčích projektů s národním významem (Knihovny.cz, Digitální knihovna, Česká knihovna) nebo projektů spojených s prezentací české literatury v zahraničí. Nad tím vším pak stojí velmi potřebná a zároveň složitá úloha komunikovat veřejnosti novou či proměněnou roli knihoven ve společnosti. MZK jako druhá největší knihovna v republice by tuto úlohu neměla opomíjet. Snad se tedy naučíme akce plánovat dopředu, systematičtěji, s ohledem na naše publikum i s ohledem na jiné významné činnosti MZK. Vždyť počet akcí kulturního a vzdělávacího programu nevypovídá nic o jejich kvalitě. A o tu by nám v programu mělo jít především.
ŠMÍDTOVÁ, Martina. Jak na kulturní program v knihovně?. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2020, 34(1) [cit. 2024-11-05]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/jak-na-kulturni-program-v-knihovne
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|