Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2020 » Jak narychlo dokončit rekonstrukci, když vám zavřou knihovnu a další plány, které se (ne)mění
Moravskou zemskou knihovnu již třetím rokem zaměstnává vedle řady jiných činností i velký projekt IROP (Integrovaný regionální operační program) na Zkvalitnění služeb a ochranu fondu kulturního dědictví v MZK. Financování probíhá za podpory evropských strukturálních fondů, které pokrývají 85 % stanovených nákladů v plánované výši 95 milionů korun. První rok stavebních prací je za námi. V době jejich největší intenzity v loňském létě musela být budova pro čtenáře na dva a půl měsíce uzavřena. Během uzavírky se podařilo například zmodernizovat kamerový systém, vyměnit vodovodní uzávěry, opravit knižní výtahy či zrekonstruovat osvětlení, což ve foyer budovy vyžadovalo například práci profesionálních horolezců. Pro čtenáře byla asi nejviditelnější změnou kompletní rekonstrukce sociálního zařízení ve všech sedmi patrech, včetně důstojného zázemí s přebalovacím pultem pro rodiče s malými dětmi, které bylo doposud zajištěno spíše improvizovaně. Ve studovnách přibyly také nové regály na knihy pro volný výběr.
Souběžně s těmito úpravami byla provedena nejhrubší a nejprašnější část prací při rekonstrukci atria, které bohužel bylo doposud návštěvníkům z technických důvodů nepřístupné. Pomocí velkého vysavače, takzvaného sacího bagru, byly z venkovního atria v 1. patře budovy vysáty stovky kubíků hlíny a stavební suti. S těžkým srdcem musely být odstraněny i vzrostlé stromy a další zeleň, která po dlouhé roky zdobila, byť vzhledem k obtížné údržbě trochu divoce, výhled ze studoven i kanceláří. Díky nové hydroizolaci nám však už nebude zatékat do konferenčního sálu a po dokončení dřevěné terasy bude moci být atrium konečně po dlouhých letech využíváno k akcím pro veřejnost. V průběhu roku byly dokončeny i jiné stavební práce, které nebyly rušivé pro čtenáře a mohly být prováděny za plného provozu, jako například modernizace systému měření a regulace, instalace dieselagregátu a rekonstrukce chladících kompresorů. Došlo také k zateplení skladové části budovy a natažení nové fasády, která je kvůli nevhodné tepelné roztažnosti o stupínek světlejší než původní antracitová fasáda.
Pro léto 2020 byla plánována znovu delší uzavírka kvůli dokončení prací v atriu a vybudování nového zádveří. Souběžně měla proběhnout také výměna koberců ve studovnách, kdy kromě náročnosti technologických postupů, při nichž musí stěrka před pokládkou koberců několik dnů tvrdnout a vysychat, je nezbytná i rozsáhlá logistická akce typu „škatule, škatule, hejbejte se“. Všechny knihy se musí naskládat do krabic, přenést na provizorní stanoviště, přesunout regály, vyskládat knihy z krabic a po pokládce koberců zase všechno vrátit hezky zpátky a u toho hlavně nic nepoplést. Jako i všem ostatním na světě však změnila pandemie COVID-19 plány i nám. Moravská zemská knihovna musela být uzavřena až do konce dubna, podle prvního vládního harmonogramu uvolňování opatření měly knihovny otevřít dokonce až počátkem června. V březnu přitom nikdo z nás ještě netušil, jak dlouho bude nouzový stav trvat. Vedení proto promptně zahájilo jednání se stavební firmou a ta následně se svými dodavateli, takže se nejnáročnější stavební práce podařilo přesunout na květen a dokázali jsme tímto odvrátit další uzavírku knihovny v létě.
Sotva si stavební firma do foyer dovezla potřebný stavební materiál, změnil se harmonogram uvolňování a knihovny mohly své služby obnovit již 27. dubna. I tuto situaci jsme však zvládli; předposlední dubnový den se čtenářům zpřístupnila půjčovna pro výdej absenčních výpůjček a současně v atriu pokračovaly truhlářské práce. Knihovna musela být na pět dní v květnu znovu uzavřena, aby bylo možné instalovat nové zádveří ve veřejné části. Na konci května byly otevřeny i studovny a čtenáři proto takřka v přímém přenosu mohli sledovat postup prací v atriu. Začátkem června rovněž začaly přípravy na pokládku koberců ve studovnách. Plošné uzavření bylo sice zažehnáno, ale bez krátkodobého omezení provozu v jednotlivých studovnách a přesunutí výdeje prezenčních výpůjček se neobejdeme. Nicméně doufáme, že naši čtenáři pro tyto kroky najdou pochopení, ostatně je to vykoupeno možností mít pouze s menšími omezeními otevřeno celé léto a chopit se tak příležitosti dohnat ve studiu jarní karanténu.
Stavební práce představují zajisté velmi výraznou část projektu IROP, finančně se jedná o více jak polovinu z celkového objemu plánovaných prostředků. Avšak neméně důležitou část tvoří poměrně velké množství aktivit, které také svými dopady přispějí ke kvalitním službám a ochraně fondu MZK. Od začátku projektu byla na základě výběrových řízení podepsána smlouva s 21 dodavateli a další zakázky nás stále čekají. Došlo k zakoupení přístroje na čištění knih, velkokapacitního skeneru a knižního skeneru do studovny periodik. Pro digitalizační linku byl pořízen skener formátu A0, nové PC a monitory. Do budoucna se zaměstnanci digitalizace těší na kolébkový knižní skener s nastavitelnými rameny, který usnadní a urychlí práci u knih, jež vyžadují opatrné zacházení. Byla provedena digitalizace mikrofilmů a taktéž došlo k realizaci dodávky digitalizace zvuku, která umožní efektivně uchovávat data z nosičů zvukových a obrazových záznamů, jež postupně stárnou a degenerují. Byl dodán software i hardware nezbytný pro zabezpečení síťového provozu a na konci roku chystáme pořízení zálohovacího zařízení pro bezpečné ukládání digitalizátů. Na všech těchto činnostech se naštěstí nouzový stav nijak výrazně nepodepsal.
Část nemalého knihovního fondu starých tisků, který MZK spravuje, se také dočkal podrobného průzkumu. Z 20 tisíc svazků bylo předvybráno 772 rukopisů datovaných od poloviny 14. do poloviny 20. století, jejichž stav byl odborně zhodnocen a následně bylo vybráno několik desítek knih určených k přednostnímu restaurování. Dalších 150 prvotisků a velkoformátových tisků od poloviny 15. století po rok 1800 bylo pasportizováno v druhé fázi průzkumu fondu a nyní probíhá výběr svazků k restaurování. V projektu IROP bude zrestaurováno minimálně 20 děl, v této chvíli již probíhají restaurátorské práce na 2 papírových rukopisech z 16. a 17. století a maximální péče bude věnována i Breviáři, motlitební knize ze 14. století vyvedené na pergamenu.
Projekt IROP bude trvat až do 30. 9. 2021. Stavební práce budou však dokončeny již koncem tohoto léta a zaměstnanci i čtenáři si tak budou moci oddechnout od části dnes tak (ne)populárních omezení, další větší i menší akce však budou probíhat až do konce projektu a jejich výsledky přispějí k uchovávání kulturního a duchovního bohatství, které Moravská zemská knihovna střeží.
KROUPOVÁ, Kristýna. Jak narychlo dokončit rekonstrukci, když vám zavřou knihovnu a další plány, které se (ne)mění. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2020, 34(2) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/jak-narychlo-dokoncit-rekonstrukci-kdyz-vam-zavrou-knihovnu-dalsi-plany-ktere-se-nemeni
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|