Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2023 » Jak pokračuje „Knihovna odvedle“ – Česko-německá spolupráce knihoven
V září 2021 na konferenci Knihovny současnosti v Olomouci bylo podepsáno Memorandum o spolupráci mezi českými a německými knihovnami na tříleté období 2022-2024. Za českou stranu jsou zastoupeny všechny čtyři profesní spolky a sdružení českého knihovnictví (Sdružení knihoven ČR, jako nositel projektu, Svaz knihovníků a informačních pracovníků, Asociace knihoven vysokých škol ČR, Asociace muzeí a galerií v ČR). Memorandum za německou stranu podepsalo Bibliothek und Information Deutschland (BID) zastoupené prezidentkou Dr. Sabine Homilius. Od této chvíle se vytvořila otevřená pracovní skupina, složená ze zástupců všech zmíněných spolků i dalších zainteresovaných institucí.
Prvním důležitým tématem byla účast českých zástupců a prezentace českého knihovnictví na 8. kongresu německých knihoven v Lipsku ve dnech 31. 5.-2. 6. 2022 s hlavním mottem „Knihovna odvedle”. Českou stopu na kongresu zaznamenala v časopisu Duha (2/2022) místopředsedkyně SKIP Ing. Libuše Nivnická (dostupné zde).
Kongres v Lipsku přinesl mnoho zajímavých setkání, nových kontaktů a inspirací, zástupcům německého knihovnictví byly předány informace a materiály. V Lipsku se také začaly rodit další nápady pro nové společné aktivity, témata, setkání. Platformou a rozcestníkem se stal web https://www.librarynextdoor.net. Web „Knihovna odvedle“ představuje české knihovnictví, a to včetně zajímavých projektů, oborových organizací a koncepce Rozvoje knihoven pro příští roky. Důležitou součástí je mapa spolupráce, kde mohou knihovny vyhledávat své potencionální partnery dle jejich preferencí. Stránka i informace jsou průběžně aktualizovány a doplňovány.
Dalším významným počinem na konci roku 2022 byly výměnné stáže. Proběhlo oslovení knihoven ve všech elektronických konferencích a na základě této výzvy se na české straně přihlásilo 6 zájemkyň o stáž, z nichž byly vybrány 2, kterým byla stáž hrazena z grantu (žádost na BII). Jednalo se o Janu Fiedlerovou ze Severočeské vědecké knihovny Ústí nad Labem (s hlavními tématy: nahlédnutí do systému fungování německých knihoven a jejich komunikace se čtenáři, respektive s širokou veřejností a inspirace k tvorbě pro příhraniční komunitu - česko-německé příhraničí) a Martinu Kožíšek Ouřadovou z Knihovny města Plzeň (s hlavními tématy: festival Šumava Litera a Klub tvořivých knihovníků (SKIP), který byl také prezentován na kongresu v Lipsku). Martina Kožíšek Ouřadová se o své zkušenosti ze stáže podělila i na profesním fóru Svět knihy Praha 2023: České a německé knihovny spolupracují.
Stáží v Česku se recipročně zúčastnili stážisté z Německa Lisa Rohwedder and Martin Munke. Při přípravě programu pro tyto dva knihovníky byly nápomocny knihovny napříč celou republikou. Odborné zaměření Martina směřovalo do akademických a vědeckých knihoven, Lisa projevila mimo jiné zájem o návštěvu veřejné knihovny a zavítala v této souvislosti do knihovny ve Vsetíně, kde jí zajímala především partnerská spolupráce s místními organizacemi a aktivity pro veřejnost. Němečtí stážisté při svých návštěvách dále nevynechali Moravskou zemskou knihovnu v Brně, Severočeskou knihovnu v Ústí nad Labem a Městskou knihovnu v Praze / DOK16. Podrobné informace o stážích jsou dostupné na webu https://www.librarynextdoor.net/info-cz/
Od začátku roku 2023 probíhají v rámci česko-německé spolupráce i zajímavé vzdělávací akce. V dubnu se na půdě Goethe-Institutu uskutečnil seminář, pořádaný ve spolupráci se Svazem knihovníků a informačních pracovníků ČR, s názvem Knihovny jako centra vzdělávání. Zkušenosti ze své praxe předala Jana Scheider z Městské knihovny Drážďany ve svém příspěvku „Knihovna jako místo pro malé i velké programátory a krotitele robotů”, kde představila knihovnu jako mimoškolní prostor pro vzdělávání a trávení volného času.
O tom, jak se proměňuje prostředí vysokých škol a také způsob výuky a studia, informovala Hana Landová z Knihovny ČZU & Asociace knihoven vysokých škol ČR s prezentací „Vysokoškolské knihovny a blended learning: vzdělávání, služby, informační zdroje!“. Na semináři byla také představena Malá technická univerzita, která zajišťuje technické vzdělávání pro děti i pro pedagogy. Prezentace a videozáznam v češtině i v němčině z této přednášky je dostupný na webu.
České a německé spolupráci byla věnována i profesní platforma na Světě knihy. Ve čtvrtek 11. května se při debatě moderované Martinou Košanovou sešli zástupci českých knihoven. Setkání mělo podtitul „Země, které spolu sousedí, které sdílejí hranice i historii, které sdílejí zájem o rozvoj knihovnictví“. Představíme vám několik projektů, které tento zájem „o věci společné” přetavily v poutavé literární expedice za hranice a zpřetrhané nitě historie i regionu navazují zpátky díky kulturnímu sblížení. Svou činnost představili: Ivo Kareš z JVK České Budějovice (představil projekt Kohoutí kříž, čítanku německojazyčné literatury ze Šumavy od středověku po současnost), Hana Mrázová z Knihovny Prachatice ve spolupráci se spisovatelem Ondřejem Fibichem a Kreisbibliothek Freyung (vytvořili unikátní projekt, na webových stránkách Dědictví Šumavy je postupně zpřístupňováno v pěti etapách veškeré písemné zachycení vyprávěných pověstí bývalého prácheňského kraje – Prachaticko, Vimpersko, Vodňansko, Netolicko, Strakonicko, Písecko a zejména Šumavy) a Martina Kožíšek-Ouřadová z Knihovny města Plzně (představila spolupráci a projekt česko-německého partnerství pro roky 2022-25 a také sdílela zkušenosti a zážitky ze stáže v knihovnách na bavorské straně Šumavy).
Nakonec zaznělo pozvání na festival Šumava Litera. Další ročník nás čeká na podzim 2023 a tématem bude historie škol a učitelství na Šumavě. Nominovat je možné česky i německy psaná díla (v loňském roce 52 nominovaných knih v češtině a 13 v němčině). Záznamy z prezentací naleznete na webu Knihovna odvedle. V termínu od 23. do 26. května 2023 se v německém Hannoveru uskutečnil BiblioCon, kde se české knihovny, spolky a jejich činnost prezentují formou posterů i odborných debat. Podrobnou reportáž z této události ještě přineseme!
Na návštěvu kolegů z Německa se těšíme také při konferenci Knihovny současnosti v Olomouci 2023, kdy se potkáme při mnoha příležitostech a předáme si své zkušenosti a inspirace. Sázíme také hodně na naše mladé kolegy, kteří toto setkání svou přítomností zpestří. Všechny informace najdete na webu projektu https://www.librarynextdoor.net/. Česko-německý fond budoucnosti – mimořádná podpora českých a německých knihoven – žádat mohou čtvrtletně knihovny i knihovnické spolky
JANOŠKOVÁ, Kateřina. Jak pokračuje „Knihovna odvedle“ – Česko-německá spolupráce knihoven. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2023, 37(2) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/jak-pokracuje-knihovna-odvedle-cesko-nemecka-spoluprace-knihoven
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|