Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2020 » Jak přistupovat k videím v éře multimédií
Audiovizuální obsah hraje v dnešní společnosti velkou roli, zejména pak internetoví uživatelé mají na konzumaci tohoto typu obsahu největší podíl. Nalijme si však čistého vína, velkou množinu diváků představují i samotní čtenáři a uživatelé knihoven. Ne každý čtenář vnímá knihu jako nejosvícenější médium, pro které nevidí dál. Je třeba si uvědomit, že většina uživatelů už nějakou dobu žije po boku neustále se vyvíjejících technologií, které jen ještě více podporují – v jistém slova smyslu – závislost na bohatosti nabízeného obsahu.
Vidíme to v každodenní praxi. Na sociálních sítích jako Facebook, Instagram nebo Twitter či v internetových článcích. Video obsah se jistojistě stal součástí internetové komunikace. Není však prvoplánovým formátem, mnohdy nabízí spíše řešení, jak propojit různé formy sdělení a převléct je tak do atraktivního kabátu. Příkladem za všechny může být Česká televize a její tvorba a úprava speciálního formátu videí přímo určeného pro distribuci na platformě Facebook. V porovnání s klasickým textovým sdělením tento druh obsahu přirozeněji mnohem více podporuje interakci a míru zapojení cílového uživatele.
Ruku v ruce s tímto posunem jdou kupředu i jiné platformy, které již od první chvíle své existence cílí na distribuci a konzumaci multimediálního video obsahu. Nejvýraznější platformou je YouTube, který svými čísly potvrzuje dominanci v oblasti videí. Více než dvě miliardy aktivních uživatelů za měsíc, zhruba pět miliard videí, která uživatelé denně zhlédnou, nebo více než pět set hodin videí, která jsou za minutu na platformu YouTube nahrána. V jistém ohledu ohromující čísla, jež neustále stoupají.
Jak s takovou situací naložit z pozice knihovny – instituce, která je stále celospolečensky chápána jako místo plné knih, média, jež měřítko multimediálnosti z výše vypsaných hledisek z velké části nesplňuje? Knihovna umožňující svobodný přístup k informacím by právě více než jakákoliv jiná instituce měla být tou, která následuje dobu, požadavky a osvojuje si nové přístupy, s jejichž pomocí oslovuje své uživatele. Nebojme se knihovnu propojovat s moderními výdobytky naší společnosti jen proto, abychom nenarušili status quo.
Knihovna – stejně jako všichni její uživatelé – může dobře fungovat i v digitálním prostoru. Jak už bylo napsáno, video obsah zvyšuje míru interaktivity a zapojení. Proč toho jako knihovna nevyužít a nepřiblížit se ke svým uživatelům i online? Jestliže se i knihovna nachází v takzvané éře multimédií, není čas se do ní také zapojit? Samozřejmě, video nelze využívat jako samospásnou formu komunikace s uživateli. Měla by však představovat součást pevného základu, na kterém bude knihovna stát a díky kterému bude své služby (tedy i tvorbu videí) koncepčně rozvíjet.
Pokud se jako knihovna rozhodnete video obsah tvořit, je pouze na vás, jak přesně k němu budete přistupovat a co bude jeho cílem. Někdy pobavit, jindy naopak informovat či vzdělávat. Pro to, abyste takové video natočili, vám v dnešní době jistojistě postačí mobilní telefon. Upravit jej pak můžete v počítačovém programu, jichž je nepřeberné množství. Mezi ty nejsnadnější a nejvhodnější pro jakéhokoliv začátečníka patří i ShotCut. Lze jej stáhnout z webových stránek www.shotcut.org, nainstalovat a využívat zcela zdarma. Program oplývá základními možnostmi editace, tedy střihu, přechodů mezi jednotlivými scénami, doplnění podkresové hudby, přidání textu či jednoduchých animací.
Začněte se základním střihem. Jakmile si jej osvojíte, můžete do svých dalších videí postupně přidávat další prvky jako přechody či animace. Rozhodně se vyvarujte zbytečné přeplácanosti. Místo toho raději zkoušejte různorodé funkce, ale výsledek vždy zachovejte co nejvíce jednoduchý a funkční. Své první video tak můžete natočit a upravit při příležitosti představení knižních novinek či záznamu z proběhlé akce. Výsledek pak můžete nahrát na portály YouTube nebo Vimeo. Založte účet knihovny a nahrajte své první video. Postupně nahrávejte další videa, na nichž si můžete zkoušet nové prvky a funkce. A pokud vás bude video tvorba bavit, zkuste třeba další video editory jako například HitFilm Express nebo DaVinci Resolve, které nabízejí pokročilejší editorské funkce.
Video jistě nemá nezastupitelnou roli. Dnes však má vysoké postavení díky vysoké míře, s jakou lidi oslovuje, a díky rychlé přístupnosti, ať už se na tuto skutečnost díváme pozitivně či negativně. Video může do určité míry podporovat vztah knihovny se čtenářem. Umožňuje tak knihovně komunikovat s uživateli i distančně v prostředí internetu, v němž se většina z nich pohybuje zcela přirozeně. Video formát je pak pouze tím pomyslným pomocníkem, s kterým lze zachytit uživatelovu pozornost směrem ke knihovně i v digitálním prostředí.
HAMERSKÝ, Vojtěch. Jak přistupovat k videím v éře multimédií. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2020, 34(1) [cit. 2024-10-08]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/jak-pristupovat-k-videim-v-ere-multimedii
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|