Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2020 » Jana Vejsadová
Jana Vejsadová zahájila svou knihovnickou kariéru v roce 1972, kdy po maturitě na gymnáziu nastoupila do tehdejší Okresní knihovny v Havlíčkově Brodě. V roce 1976 dokončila při zaměstnání studium na Střední knihovnické škole v Brně a profesi knihovnice je věrná dodnes. V knihovně prošla řadou pracovních pozic a její kreativní přístup ke knihovnické profesi přinesl nejen do okresní knihovny, ale i do ostatních veřejných knihoven řadu nových a zajímavých podnětů. Její jméno je nejen v Krajské knihovně Vysočiny, ale i v celém českém knihovnictví spojováno s řadou projektů zaměřených na služby pro zdravotně znevýhodněné občany, s Univerzitou volného času, Univerzitou třetího věku a zejména s tréninky paměti.
V roce 1997 se paní Vejsadová zasloužila o vznik oddělení zvukových knih pro nevidomé a těžce zrakově postižené v havlíčkobrodské knihovně a pod její péčí na tomto oddělení postupně vznikaly podmínky pro práci s neslyšícími a mentálně postiženými. V roce 1998 byla iniciátorkou projektu Internet pro nevidomé a slabozraké v knihovnách ČR. Na základě této iniciativy byla v brodské knihovně zpřístupněna první internetová stanice se speciálním softwarem pro nevidomé a knihovna se tak stala první veřejnou institucí v republice, která poskytla nevidomým a slabozrakým občanům přístup k informacím přes počítač.
Od roku 2002 se v havlíčkobrodské knihovně začala intenzivně věnovat tréninkům paměti a kreativity s obsahovým zaměřením pro různé cílové skupiny. Vedle cvičení paměti a koncentrace pro seniory začala připravovat také programy kognitivní aktivizace pro zdravotně znevýhodněné a kognitivní trénink pro ostatní veřejnost. Získala Trenérské osvědčení III. stupně, které ji opravňuje realizovat aktivizační programy a přednášky pro odbornou i laickou veřejnost, odborné semináře ve vybraných studijních programech vzdělávacích institucí.
Od r. 2006 sice působí jako OSVČ v oblasti celoživotního vzdělávání, ale veřejné knihovny jsou stále její srdeční záležitostí a spolupracuje s nimi nejen na republikové úrovni, ale její aktivity zasahují i veřejné knihovny na Slovensku. Veřejné knihovny pokládá za platformu, kde tréninky paměti nacházejí uplatnění nejen v práci se seniory, ve formě prevence pro věkové kategorie 45 +, ale také jako mozkový jogging pro děti, studenty atd. Při obsahové přípravě i realizaci aktivizačních programů využívá své dlouholeté zkušenosti a odbornost z původní knihovnické profese. Uplatňuje nejen znalost biblioterapie, práce s textem a informačními zdroji, ale také komunikační dovednosti a specializaci na práci s různými sociálními skupinami.
Působí jako metodik pro knihovny v České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging a vytváří a uskutečňuje programy, které jsou určené ke zvyšování paměti a duševní aktivity. V rámci přednáškové činnosti v programech celoživotního vzdělávání se rovněž věnuje problematice lidské paměti z hlediska péče, poruch, životosprávy i z hlediska významu všech poznávacích funkcí v procesu čtení, učení a každodenních situací. Podílí se na odborné přípravě aktivizačních pracovníků a trenérů paměti u nás i na Slovensku.
Je autorkou knih „Mozkohrátky – trénink paměti nejen pro děti“ a „Fitness pro mozek – využití textu v tréninku paměti“, zvukové knihy „Trénink paměti pro nevidomé a slabozraké“, e-learningového programu „Cvičení a zdokonalování paměti“ i řady časopiseckých článků, a spoluautorkou dalších publikací. V roce 2008 natočila pro Českou televizi režisérka Marie Šandová o práci paní Vejsadové filmový dokument „Nevíš dne ani hodiny“.
V knihovnách Kraje Vysočina realizuje např. tréninkové programy pro seniory „Nezapomeňte přijít“, které jsou obsahově zaměřeny na zvyšování kognitivní výkonnosti, osvojení paměťových technik a strategií a jejich praktické využití v každodenním životě. Přestože by už mohla povolání knihovnice zcela opustit a věnovat se jen tréninkům paměti, tvrdí, že bez knih, čtenářů a klasické knihovny nemůže a nechce zatím být. Z tohoto důvodu se knihovnické profesi věnovala do nedávna – pro Krajskou knihovnu Vysočiny několik let zajišťovala činnost a fungování odborné pedagogické knihovny. Paní Jana Vejsadová si zaslouží poděkování za celoživotní práci pro české knihovnictví a současně i za to, že jako uznávaná trenérka paměti svou činností podporuje pozitivní vnímání veřejných knihoven širokou veřejností.
ŠTROSSOVÁ, Ivana. Jana Vejsadová. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2020, 34(2) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/jana-vejsadova
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|