Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2011 » Jednoho dne v městské knihovně...
Devadesáté výročí existence veřejné knihovny města Brna je dlouhá historie utvářená z jednotlivých dnů, v mnohém si podobných a v mnohém výjimečných, ať už se udály na samém počátku či ve dnech zcela nedávných. Za dobu své existence zažila chvíle chmurné i veselé, ale přes mnohá úskalí se stala druhou největší městskou veřejnou knihovnou v ČR, získala četná ocenění a je trvalou součástí brněnského kulturního, vzdělanostního a společenského prostředí, kde působí jako prvek rozvíjející pozitivní tvář města – města pro rodiny.
Dne 1. února 1921 byla založena Brněnská veřejná knihovna obecní a ten den také nastoupil i její první knihovník Antonín Vančura – Jiří Mahen. Počátky knihovny však nebyly jednoduché. Bylo nutné nejdříve vybudovat potřebný fond. Byla dána podmínka, že knihovna nesmí být otevřena dříve, dokud nebude mít alespoň 10 tisíc knih. A to se podařilo až v roce 1922. Knihovna dostala v německé obecní škole na Veveří ulici dvě místnosti a 20. listopadu byla otevřena spolu se čtrnácti filiálkami. Ze zažloutlého výkazu se dočítáme, že ke konci roku 1922 vlastnila knihovna 13 228 knih, měla 235 čtenářů a byla otevřena 4 dny v týdnu pokaždé 2 hodiny. Půjčovalo se za poplatek 5, 8, a 11 Kč. Ze zprávy pokladní pak zjistíme, že příspěvek od obce činil 139 311 Kč a byly zde tři placené síly a jeden pracovník bez odměny.
Ačkoliv nás dělí devadesát let, poslání, úkoly knihovny se v tom základním neliší. Není to však výsledek nějaké zkostnatělosti, ba naopak nadčasové role knihoven.
Mahen vždy hájil a představoval knihovnickou činnost jako promyšlenou tvůrčí práci s hlubokým výchovně vzdělávacím posláním a jako živé kulturní středisko. A tak je tomu stále. Srovnáme-li jeho tehdejší každodenní aktivity s dnešními, shledáme, že činíme totéž. Nic na tom nemění fakt, že náš slovník i nástroje jsou poněkud jiné. Své první akvizice ručně zapisoval do katalogizačních lístků a my je ještě dnes s úctou uchováváme. Těžká katalogizační skříň, o kterou se Mahen na jedné z fotek opírá (viz obrázek níže), již dávno ztratila své původní poslání. Ale rozhodně je fotogeničtější než on-line katalog v PC. Těžko říct, zda se za dalších devadesát či více let někdo se stejným dojetím bude dívat na síťově sdílené počítačové katalogizační záznamy. Ale věřme, že jejich sofistikovaný obsah bude i pro budoucí uživatele užitečný.
Již ve dvacátých letech minulého století Mahen věděl, že nestačí existovat, ale že se o tom musí vědět. S nezměrnou energií psal, přednášel, diskutoval, přesvědčoval. Dnes na to máme marketingové a PR specialisty. Informace veřejnosti přisouváme prostřednictvím webových stránek, jsme na facebooku, zasíláme elektronický newsletter, šíříme informační bulletin, letáky, pozvánky, číst, slyšet a vidět nás můžete v médiích, lidé se mohou prostřednictvím internetu 24 hodin denně ptát na vše, co je zajímá.
Pohlédneme-li pak na ty, pro které knihovna vznikla, i zde jsou rysy velmi podobné. Pravda, dnes již v našich statistických výkazech neuvádíme, kolik z počtu obyvatel Brna je národnosti německé, ani zda naši čtenáři jsou dělníci, úředníci, učedníci, zřízenci, rolníci či příslušníci volných zaměstnání. Ale ať už to byli a jsou příslušníci jakéhokoliv stavu, byli mezi nimi vždy tací, kteří si služeb veřejné knihovny cenili i tací, kterým naopak byla příležitostí k věcem nekalým. Proč bychom jinak našli ve starých archivech vývěsky typu: „Neslušné chování se trestá pokutou od 2-200 Kč neb vězením od 6h do 24 dnů“. Tedy k takovým nástrojům dnes opravdu nesaháme. Možná je to škoda. Naše absolutní otevřenost bohužel nese i negativa v podobě devastace zařízení a krádeží. Ale takové věci nás rozhodně neodradí od našeho kréda být institucí profesionální a přátelskou, vítající všechny, kdo ctí hodnoty a nastavená pravidla.
Klíčové proto je vyjádřit také jedinečnou atmosféru, která se knihovnou prolíná od doby jejího vzniku po dnešek. Atmosféru vytvářenou lidmi, kteří zde pracují. Díky nim je knihovna nejen profesionální, ale především lidsky přívětivá a vstřícná. Někteří z našich návštěvníků se s námi o tento pocit neváhají podělit. Za všechny dva zcela čerstvé:
“Přečetla jsem si v novinách inzerát, že Mahenova knihovna pořádá počítačové kurzy pro důchodce. Velmi mě překvapilo, že je někdo ochoten dělat něco pro důchodce. Sešla se tam výborná parta a já měla pocit, že jsem se ocitla v jiném světě. Dva sympatičtí mladí mužové se nám věnovali, vše vysvětlili, žádný dotaz nezůstal bez odezvy“. A jiná čtenářka z pobočky: „V těchto místech se cítím jako doma. Je to pro milé a vlídné zacházení vzdělaných knihovnic, které dovedou poradit a pohladit slovem“. Věříme, že nás většina z našich každoročních více jak 800 tisíc návštěvníků vnímá podobně pozitivně.
Ve svém devadesátiletém bytí je knihovna moderní, energickou, součastně chytrou a přívětivou dámou plnou nových nápadů. Je tu pro město Brno, jeho obyvatele a návštěvníky. Proto i oslavy výročí budou mít podobu dárkových balíčků, které budeme v průběhu celého roku s veřejností „rozbalovat“. Ten první hned v únoru jsme otevřeli výstavu „Již 90 let s Vámi, stejnojmenným soutěžním kvízem a v týdnu od 14. do 20. 2. mohli čtenáři získat roční registraci zdarma. Od března mj. nabídneme náctiletým fotografické kouzlení s názvem „To by se Mahen divil“. K půjčení budou nově i čtečky elektronických knih. V květnu by návštěvníci neměli propást „Koncert ve tmě a pod hvězdnou oblohou“ či „Zahradní slavnost a vysazení stromu jménem Mahenovník´“. V říjnu se pak mohou všichni osobně přesvědčit v průběhu „Otevřeného odpoledne“, co vše knihovna dělá a umí. A veřejnosti se také budeme ptát, jak naše služby vnímá, co dalšího by si přála. Protože spokojenost našich uživatelů je pro nás odměnou i závazkem. Abyste nic nepropásli, sledujte všechny naše informační kanály. Aktuality k průběhu výročí najdete na http://www.kjm.cz/jiz-devadesat-let-s-vami a podrobnosti ke všem akcím pak na www.kjm.cz. Těšíme se na Vás.
NIVNICKÁ, Libuše. Jednoho dne v městské knihovně.... Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2011, 25(1) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/jednoho-dne-v-mestske-knihovne
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|