Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2011 » Jihomoravské regionální centrum na podporu integrace cizinců
Pokud má být politika integrace efektivní, je nezbytné ji přenést na regionální a lokální úroveň.. Integrace cizinců probíhá v první řadě v místech pobytu a pracovních aktivit cizince. Aktivní role místní a regionální samosprávy je pro začlenění cizinců i bezkonfliktní soužití ve společnosti nezbytným předpokladem. V rámci krajů se důležitým nástrojem integrace cizinců postupně stávají regionální Centra na podporu integrace cizinců, která musí být především plnohodnotným partnerem správních úřadů. Je důležité, aby kraje dokázaly využít synergie s činností těchto Center k podpoře začleňování cizinců a k zajištění nekonfliktního soužití obyvatel kraje.1
První Integrační centra začala vznikat v roce 2009, v současné době jich na území ČR působí deset. Integrační centra jsou iniciátorem, organizátorem i realizátorem aktivit, které podporují sociální, právní, jazykové a kulturní kompetence cizinců a tím zlepšují jejich postavení. Jejich úkolem je vytvoření a podpora činnosti regionálních poradních platforem pro integraci, které mají za cíl řešit aktuální problémy cizinců v daném regionu, dále pak zajisti monitoring situace, podporu občanské společnosti a další preventivní činnost. Pro své klienty by měla zajišťovat poradenskou a informační činnost, kurzy českého jazyka, sociokulturní kurzy, právní poradenství a umožnit cizincům přístup k internetu a odborné literatuře.
Jednotlivá Integrační centra vznikají na základě dotačního řízení, které vyhlašuje Ministerstvo vnitra. Do současné doby byly pro realizaci projektu Integračních center vybrány tři různé modely – v jednom případě zajišťuje chod integračního centra nestátní nezisková organizace (občanské sdružení v Ústeckém kraji), v osmi případech organizační složka státu (Správa uprchlických zařízení) a desátým je územní samosprávný celek (Jihomoravský kraj). Jihomoravský kraj se tak stal prvním – a do současné doby zůstal jediným krajem, který se aktivně zapojil do formování integrační politiky v rámci své působnosti.
Jihomoravský kraj je po Praze a Středočeském kraji třetím regionem s nejvyšším počtem cizinců. V souvislosti s touto skutečností je jednou z priorit Jihomoravského kraje podílet se na zajištění podpory integrace cizinců do majoritní společnosti prostřednictvím výuky jazyka, kulturní a osvětové činnosti.
Významných aktivit Jihomoravského kraje v oblasti aktivního zapojení do procesu integrace cizinců je celá řada. Doposud nejvýznamnějším krokem na poli integrace cizinců však byla v roce 2009 iniciace vzniku Jihomoravského regionálního centra na podporu integrace cizinců, jehož cílem je zastřešit a koordinovat činnost regionální platformy pro integraci cizinců, ve které jsou zastoupeni klíčoví regionální aktéři na poli integrace cizinců. Tuto platformu tvoří státní a samosprávné úřady, sociální, zdravotnické a vzdělávací instituce, policie, NNO, zaměstnavatelé a zástupci cílové skupiny – cizinci ze třetích zemí.
Integrační centrum pro cizince s názvem „Jihomoravské regionální centrum na podporu integrace cizinců“ zahájilo svou činnost v kancelářích budovy Mezírka 1, Brno od 1. října
2009. Provoz integračního centra je hrazen v rámci jednoletých projektů, jejichž nositelem je Jihomoravský kraj, který si jako jednu z priorit vytyčil součinnost při realizaci postupů a úkolů plynoucích z Koncepce integrace cizinců na území ČR. Prostřednictvím tohoto projektu Jihomoravský kraj usiluje o aktivní zapojení do procesu integrace legálně pobývajících cizinců ze třetích zemí v regionu do majoritní společnosti.
V letošním roce se realizuje již třetí projekt. Financování projektu je zajištěno ze 75 % z Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí a 25 % z rozpočtu Jihomoravského kraje.2
Cílovou skupinou projektu jsou, stejně jako u všech ostatních center, státní příslušníci třetích zemí pobývající na území ČR legálně v režimu zákona o pobytu cizinců č. 326/1999 Sb. Projekt je realizován formou partnerství s významnými aktéry integrace v JMK, která jsou uzavírána vždy na jeden rok. Ve spolupráci s partnery poskytuje Integrační centrum služby zaměřené na zlepšení sociální, právní, jazykové a kulturní situace a postavení cizinců na území JMK (sociálně-právní poradenství umožňující cizincům lepší orientaci v sociálním a právním systému v ČR; výuka českého jazyka pro cizince; výukové cykly s migrační a cizineckou problematikou; terénní sociální práce ve prospěch cizinců a jejich integrace; kurzy socio-kulturní orientace cizinců se zaměřením na jejich potřebné uplatnění na trhu práce a dosažení sociální nezávislosti a ekonomické soběstačnosti).
V současné době jsou partnery projektu statutární město Brno, OPU (Organizace pomáhající uprchlíkům), SOZE (Sdružení občanů zabývajících se emigranty), Diecézní charita Brno, Základní škola a Mateřská škola Brno, Staňkova 1. Pro rok 2012 se k uvedeným partnerům připojí ještě Středisko volného času Rosice a občanské sdružení Brnopolis.
Mezi služby Integračního centra, které jsou poskytovány cizincům bezplatně, patří:
V roce 2011 zahájilo Integrační centrum na základě zvýšené poptávky ze strany rodičů další volnočasové kurzy českého jazyka pro děti. Na pilotní kurz s časovou dotací 20 h navázal týdenní intenzivní kurz, jehož cílem bylo usnadnit dětem nástup do školy.
Podrobné informace o poskytovaných službách a projektu naleznete na webových stránkách Integračního centra www.cizincijmk.cz.
1 Převzato z Aktualizované Koncepce integrace cizinců Společné soužití, usnesení Vlády ČR ze dne 9.2.2011 č.99, str. 28.
2 Celkové náklady projektu v roce 2009 byly ve výši 6,9 mil. Kč, v roce 2010 6,5 mil. Kč, v roce 2011 6,8 mil. Kč (projekt pro rok 2012 je zatím v procesu schvalování).
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|