Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2012 » Jiným pohledem
Handicapovaný člověk poznává své skryté zdroje sil teprve tehdy, když se s ním jedná jako s normálním. Gottfried Keller
Dnešní vizuálně zaměřená společnost má mnoho předsudků a zaběhlých stereotypů ve vztahu k lidem s těžkým postižením zraku. Je těžké si představit, že takový člověk může žít plnohodnotný život. Často je vnímán jako zcela závislý na pomoci druhých a tedy neschopný. Život se zrakovým handicapem je v očích vidících nepředstavitelný a tedy nemožný.
Při běžném setkání (na ulici, v MHD, v obchodě, na úřadě apod.) často nevíme, jak nevidomého člověka oslovit, jestli pomoci a jakým způsobem. Netušíme, jak reagovat na jeho postižení. Pokud ho oslovíme, mohou vznikat rozpačité situace, které jsou oboustranně nepříjemnou zkušeností. Pro člověka s těžkým postižením zraku může být těžké říct si o pomoc nebo naopak vysvětlit, že pomoc nepotřebuje. Často má za sebou negativní zážitek, nebo je pro něj jeho potřeba obtížně popsatelná. Jejich „jiný pohled“ totiž není jednoduché vysvětlit. I dobře míněná pomoc pak může situaci spíše komplikovat, nebo se v lepším případě minout účinkem…
Tato negativní zkušenost se může přenášet na další zdravotně postižené osoby a mít vliv na ochotu jakkoli těmto lidem pomáhat.
Bezmezí, o. s. na tento problém reaguje nabídkou zážitkových seminářů JINÝM POHLEDEM veřejnosti, organizacím a školám v Brně a blízkém okolí.
Poznávání života lidí s různým typem zdravotního postižení zážitkovou formou je totiž ověřený způsob, jak nejlépe pochopit jejich specifické potřeby. Zdraví lidé si mohou vyzkoušet simulaci zrakového postižení na vlastní kůži a v bezpečném prostředí. Více se tak přiblíží jejich prožívání skrze osobní zkušenost. Ta nejvýstižněji ukazuje každodenní problémy lidí s těžkým postižením zraku. Zároveň přináší i zkušenost s odlišným způsobem vnímání a prožívání, které může být v mnohém obohacující a velmi inspirativní.
V České republice komplexní projekt zážitkových seminářů o problematice zrakového postižení chybí. Jde přitom o způsob, jak pomáhat lidem s těžkým postižením zraku „z druhé strany“. Ne tak, že dáme peníze do pokladničky a zase se s dobrým pocitem vrátíme ke svému životu. Umožňuje zamyslet se nad vnímáním a každodenním fungováním člověka, který se na svět dívá jinak než zrakem, a získat tak hlubokou osobní zkušenost.
Interaktivní zážitkové semináře JINÝM POHLEDEM kromě vzdělávacího cíle také podporují stmelení kolektivu prostřednictvím společného zážitku, a působí tedy jako prevence sociálně patologických jevů.
Nabídka seminářů je určena široké veřejnosti, studentům a pedagogům běžných škol, i škol, které integrují studenty s těžkým postižením zraku, zaměstnancům různých organizací, firem apod.
Náplň seminářů a jejich délka se odvíjí podle dohody s jednotlivými institucemi. Přizpůsobuje se věku a potřebám účastníků.
Mladším dětem je určena hravější forma s názvem Můj běžný den aneb Jak to vidím já. Děti se setkávají s nevidomou kamarádkou, se kterou prožívají její běžný den. Zkouší si řešit pomocí her a soutěží situace, se kterými se setkává. Do všech činností jsou zapojeny pomůcky pro osoby s těžkým postižením zraku. Průběžně je poskytován prostor pro zpětnou vazbu a otázky dětí. Ty by se měly dozvědět, kdo je nevidomý a kdo slabozraký, k čemu slouží bílá hůl a další pomůcky, jak správně doprovázet, nabízet pomoc apod.
Semináře pro starší a dospělé nabízejí intenzivnější zážitek s běžnými činnostmi v reálném prostředí za simulace slepoty nebo slabozrakosti. Důraz je kladen na pohyb s vidícím průvodcem a s bílou holí i na základní sebeobsluhu. Účastníci si mohou vyzkoušet pomůcky pro zrakově postižené, včetně speciálně upraveného počítače a mobilního telefonu. Získají více informací o problematice zrakového postižení a speciální simulační brýle jim přiblíží vidění s různým typem postižení zraku. Vždy je přítomný také nevidomý lektor, se kterým účastníci mohou své zážitky a zkušenosti konfrontovat, ptát se a tak si vytvářet reálný obraz o fungování těchto lidí v běžném životě. Na závěr je ponechán dostatečný prostor pro zpětnou vazbu a sdílení účastníků.
Vedle těchto seminářů nabízí Bezmezí, o. s. také kratší 2 hodinové zážitkové semináře zaměřené na další činnosti:
Zážitkový seminář modelování NA DOTEK: modelování poslepu Axmanovou technikou modelování (ATM), která byla vytvořená pro osoby s těžkým postižením zraku.
Zážitkový seminář taneční improvizace LETMO: tanec a pohybové aktivity za simulace slepoty.
Zážitkový seminář MUZIKOTERAPIE: práce s dechem, zvukem, tónem a rytmem, s lidským hlasem, hra na etnické hudební nástroje, na africké bubny djembe, sebezkušenostní hry i relaxace.
JINÝ POHLED může být inspirací k objevení dalšího rozměru a kvality zdánlivě obyčejných každodenních věcí a situací. Může se stát cestou k sobě, k vlastnímu sebereflexi. Přináší však také schopnost odhodit zaběhlé předsudky vůči lidem s těžkým postižením zraku. Odhaluje jejich skutečné potřeby a nese s sebou poselství o tom, že mnozí jsou handicapovanými pouze v našich očích.
Veškeré semináře jsou vedeny odbornými kvalifikovanými lektorkami s několikaletou zkušeností v dané oblasti. Více informací na www.bezmezi.cz
Kontaktní osoba: Mgr. Lenka Pláteníková, M: +420 776 022 068, lenka.platenikova@bezmezi.cz
PLÁTENÍKOVÁ, Lenka. Jiným pohledem. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2012, 26(1) [cit. 2024-10-07]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/jinym-pohledem
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|