Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2023 » Kde na to vzít? Financování vzdělávacích, kulturních a komunitních aktivit vsetínské knihovny
V tomto článku budu sdílet zkušenosti z Masarykovy veřejné knihovny Vsetín ohledně financování našich vzdělávacích, kulturních a komunitních aktivit a programů.
Vsetínská knihovna, jako příspěvková organizace města, hospodaří se dvěma základními interními rozpočty:
Dalším významným zdrojem financování je grantová činnost. Na aktivity, které nejsou přímo spojeny s provozem základních výpůjčních služeb knihovny, se snažíme získat prostředky z fondů národních i evropských, z nadací, oslovujeme také partnery a dárce v místě. Podívám-li se poslední dva roky zpět na naše „fundrasingové“ aktivity, začala bych možná těmi, které se vztahují k „přístupnosti knihovny“.
Téma přístupnosti knihoven bylo, je a bude stále velmi aktuální. Přístupnost knihovny úzce souvisí a navazuje na stávající Koncepci rozvoje knihoven. Má-li být naplňován každý z pilířů koncepce:
Stěžejní oblasti, kterých se přístupnost knihovny týká, jsou:
Aby knihovna byla přístupná a mohla svobodně, všem bez rozdílu, nabízet své služby, tedy i uživatelům s postižením (případně s jiným společenským vyloučením), potřebuje tyto služby finančně zajistit. Ideální by bylo, kdyby k tomu stačil rozpočet poskytovaný knihovně zřizovatelem, ten je však obvykle vyčerpán na jiné nutné výdaje knihovny. Pro financování těchto aktivit hledáme tedy jiné zdroje.
Jedná se především o aktivity Zvukové knihovny pro slabozraké a nevidomé a o programy v oddělení K klubu pro uživatele s fyzickými i mentálním postižením. Připravujeme a organizujeme celoroční cyklus besed a klubových setkání členů Zvukové knihovny (ve spolupráci se SONS) se zajímavými lektory, případně i větší venkovní a festivalové akce. Klienti s mentálním postižením se účastní celoročního cyklu „Čteme s radostí“, který je zaměřený na podporu čtenářské gramotnosti a integrace. Další oblast vzdělávání je zaměřena na seniory, například v podobě programu „Akademický rok pro seniory“ – moduly Zdravý životní styl a Valašsko, můj kraj, „Dny seniorů“ nebo kurz Malováním k poznání.
S těmito programy souvisí, kromě lektorského zajištění a materiálových položek, také pořízení pomůcek – didaktických her pro trénování paměti a jemné motoriky, cvičebních pomůcek, interaktivních výukových prvků, vybavení lekotéky, muzikoterapeutických nástrojů atp.
Pro finanční zajištění těchto akcí byla vsetínská knihovna již několikrát úspěšná v grantové výzvě Ministerstva kultury, zaměřené na podporu kulturních aktivit osob se zdravotním postižením a seniorů. Stejně tak se na podporu těchto programů zaměřuje i jedna z oblastí výzvy K21 - Podpora všeobecné dostupnosti knihovnických služeb pro občany se zdravotním postižením a nákup knihovních fondů pro nevidomé a slabozraké. Z programu K21 lze již tradičně podpořit pořízení zvukových knih a jejich zpřístupnění uživatelům, například formou zakoupení licence a poskytnutí stažených záznamů – zvukových knih. Licence je pořízena u Knihovny a tiskárny pro nevidomé K. E. Macana v Praze, která umožní na základě zaplacení roční licence neomezený přístup do digitální knihovny a veškeré její nové produkce. Na partnerských akcích se SONS (Sjednocená organizace slabozrakých a nevidomých) se tato organizace také finančně spolupodílí.
Na autorská čtení, čtenářské programy pro veřejnost a setkání s významnými společenskými osobnostmi žádáme o podporu ve Státním fondu kultury, ve výzvách na podporu kultury Zlínského kraje nebo v programu K21. Pro multikulturní aktivity a práci s cizinci (výstavy, programy se zajímavými hosty včetně Živé knihovny, exkurze, doplnění speciálního knihovního fondu atd.) čerpáme z fondu Ministerstva kultury zaměřeného na regionální a národnostní kulturu.
Aspekt bezbariérového zpřístupnění fyzických prostor knihovny v tuto chvíli připravujeme naplnit díky plánované rekonstrukci s využitím Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) – výzva pro knihovny. Plánovaný projekt bere do úvahy všechny náležitosti – bezbariérové vstupy, bezpečný pohyb v prostoru, vhodné označení prostor, viditelnost nerovností, navigační systém, orientační plány a haptické prvky. Předkladatelem projektu je Město Vsetín, knihovna na jeho přípravě i realizaci významně participuje.
Klíčovými pro knihovnu jsou přístupné informace. Zde se nám podařilo spustit nové přístupné webové stránky knihovny, které splňují standart dle metodiky WCAG 2.1, součástí byl také audit přístupnosti (intenzivní kooperace webmastra se zástupci SONS a se zástupci Střediska pro pomoc studentům se specifickými nároky Teiresias (poděkování Radku Pavlíčkovi). Projekt nových přístupných webových stránek podpořil zřizovatel knihovny Město Vsetín, částečně / dílčí aktivity také z VISK 3.
V rámci podpory programu VISK 3 se nám občas daří dovybavit a zkvalitnit služby knihovny (nejen) pro uživatele se zdravotním postižením také o další užitečné vybavení a zařízení, jako například: čtečky, indukční smyčky nebo titulkování videí pro osoby se sluchovým postižením či sníženým sluchovým vnímáním, programovatelní roboti, 3D tiskárny a další zařízení pro kreativní a multimediální dílnu, stejně jako vybavení a technologie pro automatizovanou a samoobslužnou knihovnu (návratová a výpůjční zařízení – včetně venkovních, SelfChecky, RFID zabezpečení a další). Tyto technologie napomohou k tomu, že se služby poskytované knihovnou dostanou opět k širšímu okruhu uživatelů, bezkontaktně, v režimu 24/7. Již několik let se daří získat finanční příspěvek od Sdružení VIA, z.ú. na aktivity a pořízení pomůcek do CoderDojo klubu.
Velmi podstatnou stránkou zajištění výše zmiňovaných aktivit jsou lidské zdroje a přístup zaměstnanců. Ten podporujeme a rozvíjíme v rámci jejich vzdělávání – účast na školeních a odborných akcích (organizovaných knihovnickými spolky, krajskými i jinými knihovnami, institucemi i dalšími vzdělávacími agenturami či externími lektory). Zde získávají knihovníci nové zkušenosti a dovednosti, které převádí do praxe. Tyto akce bývají často bezplatné (organizátor má pokryto grantem např. v rámci programu VISK 2), v případě placené registrace hradí knihovna náklady z vlastního rozpočtu.
V závěru roku 2022 absolvovali vsetínští knihovníci a knihovnice, především ti, kteří pracují s dětmi, mládeží a s uživateli se specifickými potřebami, speciální školení v kurzech artefiletika, muzikofiletika, scénického čtení, tvůrčího psaní a dramaterapie. Díky workshopům s odborníky z oblasti kreativního učení si pracovníci knihovny osvojili nové techniky práce, získali cenné tipy, rozvinuli své dovednosti a poznali nové terapeutické disciplíny a metody, které uplatní při tvorbě programů a lekcí pro školy i pomáhající organizace. Při využití kreativního učení se jim lépe podaří posilovat čtenářskou gramotnost, rozvíjet vztah ke knihám a práci s textem, zejména u dětí. Projekt s názvem „Kreativní učení v Masarykově veřejné knihovně Vsetín – I. Učíme se být kreativními lektory“ byl podpořen Evropskou unií, Národním plánem obnovy a Ministerstvem kultury ČR. V tomto projektu pokračujeme s novými typy vzdělávání, zaměřenými na virtuální svět, umělou inteligenci, kreativní práci, a to v další výzvě kreativního učení v rámci NPO pro období 2023-2024.
Významnou součástí naší činnosti je spolupráce, participace a napojení na organizace a firmy v místě. Ty často aktivity ve spolupráci s knihovnou samy iniciují. Důkazem toho je například kurz znakové řeči ve vsetínské knihovně pro pracovníky i další zájemce z veřejnosti, který proběhl v roce 2022. Zmiňuji také významnou spolupráci na programech pro veřejnost se vsetínskou Charitou, Diakonií, Vsetínskou nemocnicí, Lískou, Centrem pro integraci cizinců, Rodinným a mateřským centrem Vsetín, SONS, VKCI a dalšími. Ty dávají vzniknout zajímavým společným aktivitám, které nemusí být finančně náročné.
Každoročně komunikujeme s dárci, firmami v okolí. Poděkování patří firmám Austin Detonator a.s., Kayaku Safety Systems Europe a.s., Glass Service, Nadačnímu fondu Světluška, Radegastovně U Lva, hudebnímu klubu Tři opice, lékárníkovi Bohdanu Duffkovi, Městu Vsetín, těm kteří přispívají pravidelně na Noc her v knihovně, soutěž pro školy Čtenářská třída, Běh pro Světlušku, sběratelskou soutěž Po stopách staříčků, dětský příměstský tábor, na ediční činnost knihovny, prorodinné aktivity, aktivity pro seniory a další, poskytují prostor nebo ceny do soutěží – finančně či materiálně.
Velmi vítáme také pomoc knihovnických spolků, díky jejichž podpoře mohou být naše aktivity levnější nebo zcela bezplatné: SKIP (Bookstart – s knížkou do života, Knížka pro prvňáčka), SDRUK (ve spolupráci s: Moudrá Sovička, z.s., Nadace Vodafone Česká republika, Elpida, o.p.s.) a projekt Digitální Odysea. Projektová příprava a realizace včetně administrace je ve vsetínské knihovně týmovou prací časově i personálně náročnou. Kromě vedení knihovny, včetně ekonomického zapojení, se dle daného zaměření projektu zapojují také zaměstnanci - lektoři nebo „iniciátoři“ ze služeb, kteří také často dají podnět k různým aktivitám.
Informace o grantových výzvách pro knihovny jsou pravidelně zveřejňovány v elektronické konferenci „KNIHOVNA“. Inspirativní je také prezentace Víta Richtera dostupná na www.mvk.cz.
JANOŠKOVÁ, Kateřina. Kde na to vzít? Financování vzdělávacích, kulturních a komunitních aktivit vsetínské knihovny. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2023, 37(3) [cit. 2024-10-11]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/kde-na-vzit-financovani-vzdelavacich-kulturnich-komunitnich-aktivit-vsetinske-knihovny
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|