Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2015 » Když je práce koníčkem: medailon knihovnice Věry Štěpánové
Paní Věra Štěpánová pracuje jako vedoucí Městské knihovny v Kuřimi. Je vdaná, s manželem žije v Tišnově. Má dvě dospělé děti a čtyři vnoučata. Mezi její zájmy patří cestování, s manželem rádi cestují po Česku i v zahraničí. Tou největší zálibou jsou pro ni knihy. Knihy jako zdroj zábavy a poučení z pohledu neúnavného čtenáře, ale také knihovna plná knih z pohledu profesionálního knihovníka.
Věra Štěpánová se narodila v roce 1953 v Novém Městě na Moravě. V letech 1968-1972 absolvovala Střední knihovnickou školu v Brně. Po maturitě nastoupila do Ústřední knihovny Právnické fakulty UJEP v Brně. Sedmiletá praxe ve vědecké knihovně byla dobrou průpravou pro práci s lidmi na druhém konci knihovnického profesního spektra – v městské knihovně. V roce 1979 se stala zaměstnankyní Okresní knihovny Brno-venkov v Židlochovicích. Nejprve působila jako knihovnice v Městské knihovně v Kuřimi. Přestože knihovna v Kuřimi byla profesionalizovaná již v roce 1963, po nástupu odborné pracovnice bylo nutné znovu (a ručně) přepsat přírůstkové seznamy, zpracovat a seřadit katalogy a zavést aktualizovanou agendu čtenářů.
V letech 1985-1990 pracovala jako zástup vedoucí v Městské knihovně v Tišnově. V roce 1991 nastoupila opět do Kuřimi, tentokrát už jako vedoucí knihovny. Na začátku 90. let se objevily stolní počítače a první knihovnické systémy. Protože vedení města si vždy vážilo činnosti knihovny, darovalo jí první počítač již v roce 1991. Knihovna v Kuřimi byla jednou z prvních veřejných profesionálních knihoven, která byla plně automatizovaná. Během deseti let se podařilo vytvořit knihovnu se třemi stálými odbornými pracovníky a s rozsáhlou kulturně-výchovnou činností zaměřenou především na děti a mládež.
V roce 2002 byla zrušena Okresní knihovna a zřizovateli knihoven se staly obce. Paní Štěpánová pokračovala ve své práci tentokrát tedy již jako zaměstnanec města Kuřimi. V roce 2003 se Městská knihovna v Kuřimi stala jednou ze dvou knihoven pověřených vykonáváním regionálních funkcí pro oblast Brno-venkov. Protože metodická činnost pro knihovny byla v okresním měřítku zrušena již v 80. letech, Městská knihovna v Kuřimi neměla s náplní regionálních funkcí žádnou zkušenost. Přesto bylo potřeba co nejrychleji zorganizovat práci regionálního oddělení a vytvořit metodiku pro jednotlivé činnosti. Velmi brzy se přišlo na to, že nejefektivnější cestou je centrální nákup výměnných fondů a centrální nákup a zpracování fondu z prostředků obcí. Naopak pro distribuci výměnných fondů a poradenské činnosti se ukázal být nejlepší střediskový systém, byly tedy smluvně dohodnuty knihovny, které distribuci cirkulačního fondu zajišťují. Z provozních důvodů a po rozhodnutí krajské knihovny se od roku 2005 stala kuřimská knihovna jedinou pověřenou knihovnou pro region Brno-venkov.
Knihovna v Kuřimi sídlila ve stejné budově na Popkově ulici již od 70. let minulého století a budovu sdílela s Klubem důchodců. S postupem času prostory knihovny přestaly dostačovat potřebám čtenářů. Současně s tím, jak se rozvíjela činnost regionálního oddělení, vyvstala také potřeba zajistit prostory i pro provoz regionálního oddělení. Paní Štěpánová si této situace byla vědoma a jednala proto již od roku 2004 se zřizovatelem o možnostech rozšíření knihovny. Město Kuřim se následně rozhodlo budovu opravit a Klub důchodců přestěhovat do jiných prostor.
K zahájení rekonstrukce knihovny došlo v roce 2007. Rekonstrukce trvala jeden rok, po tuto dobu pracovala knihovna včetně regionálního oddělení v provizorních podmínkách v pronajatých kancelářích. Po dokončení rekonstrukce se téměř zdvojnásobila plocha knihovny, přibyla samostatná kancelář pro regionální oddělení a menší víceúčelový sál, sloužící jako čítárna, výstavní síň anebo prostor pro pořádání besed a přednášek pro veřejnost. Současně došlo k organizačním změnám – součástí knihovny a jejím dalším oddělením se stalo i kulturní centrum.
Celá dosavadní profesní kariéra paní Věry Štěpánové je tedy úzce spjata s kuřimskou knihovnou, tady pracovala jako knihovnice ve dvoučlenném kolektivu místní knihovny, podílela se na rozvoji této knihovny a iniciovala spoustu změn. Tak, jak se rozrůstala knihovna a přibývalo nových služeb, rozrůstal se také pracovní kolektiv. Knihovna má v současné době 4 samostatná oddělení: oddělení pro dospělé, oddělení pro děti a mládež, regionální oddělení a oddělení kultury, celkem zde pracuje 11 zaměstnanců na stálý pracovní poměr a 10 na dohodu (v různých úvazcích).
Paní Věra Štěpánová je nejen knihovnicí s bohatými zkušenostmi ve veřejných knihovnách, ale také organizátorkou různých kulturních a společenských akcí. V letech 2009-2013 pracovala v komisi Jihomoravského kraje pro soutěž Vesnice roku. Tato práce jí umožnila posoudit a porovnat úroveň knihoven v regionu. Za svoji činnost byla oceněna v roce 2013, kdy jí byla udělena cena Města Kuřimi pro Kuřimské kulturní činy a to v kategorii Dlouhodobý přínos kuřimské kultuře.
ŠEFFEROVÁ, Lenka. Když je práce koníčkem: medailon knihovnice Věry Štěpánové. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2015, 29(2) [cit. 2024-10-12]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/kdyz-je-prace-konickem-medailon-knihovnice-very-stepanove
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|