Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2025 » Když NPO pomáhá v knihovnách ke kreativitě
Šicí stroje, gravírovačky, termolisy, roboti, umělá inteligence a další nástroje, stejně jako různé typy „terapií“ prostřednictvím umění... V uplynulém období měly české knihovny, potažmo jejich zaměstnanci, možnost absolvovat řadu školení v rámci programu Národního plánu obnovy. Díky těmto školením měli knihovníci a knihovnice příležitost získat odborné dovednosti v oblasti nových technologií a kreativních činností. To jim umožnilo rozvíjet nová témata ve své vzdělávací nabídce pro žáky, studenty, pedagogy a další uživatelské skupiny. Navíc měli možnost vybavit nebo založit nové kreativní dílny či centra zaměřená právě na kreativní výchovu.
Praktický příklad přináším z Masarykovy veřejné knihovny Vsetín, kde se od druhé poloviny roku 2022 do konce roku 2024 knihovnice a knihovníci z okresu Vsetín (zejména ti, kteří pracují s dětmi, mládeží a uživateli se specifickými potřebami, včetně zdravotního postižení) proškolili v oblasti:
V následující výzvě pokračovaly kurzy zaměřené na témata:
Díky workshopům vedeným odborníky z oblasti kreativního učení (umělci, umělečtí pedagogové, zástupci vzdělávacích center jako FABLAB, Prototýpci, PinkBox, lektoři z KISK a další) navázali pracovníci knihovny cennou spolupráci a osvojili si nové techniky, tipy a dovednosti, které mohou uplatnit při tvorbě programů a lekcí pro školy i organizace pomáhající speciálním skupinám. Kurzy podpořilo přibližně 200 osob – lektorů knihovníků a dalších profesionálů v oblasti kreativního učení dětí a mládeže (účastníci se opakovali v různých tématech). V návaznosti na to vsetínští knihovníci zrealizovali téměř 60 pilotních lekcí pro více než 1000 žáků a studentů.
Účast na kurzech a workshopech otevřela knihovníkům zcela nové obzory a možnosti v oblasti kreativního učení. Arteterapie, muzikofiletika, scénické čtení, tvůrčí psaní a dramaterapie se nyní pravidelně zapojují do nabídky knihovny pro školy, ale také pro další cílové skupiny, jako jsou rodiče s malými dětmi, senioři nebo lidé se specifickými potřebami, včetně mentálního a zrakového hendikepu. Knihovna se rovněž dovybavila pomůckami, které jsou součástí lekotéky, tedy speciálního fondu v knihovně zahrnujícího „léčivé“ hudební nástroje, výtvarné pomůcky a rekvizity pro scénické čtení a divadlo. Knihovníci tak mohou zábavnou a poučnou formou vzdělávat prostřednictvím hudby, malování, divadla či tvůrčího psaní a poskytovat jedinečné zážitky a příležitosti k vlastní tvorbě.
Využívání kreativního učení ve vzdělávacích programech pomáhá knihovníkům lépe posilovat čtenářskou gramotnost, rozvíjet vztah ke knihám a práci s textem, zejména u dětí. Vsetínští knihovníci se kreativnímu učení věnují dlouhodobě, ale až účast na zmíněných kurzech a workshopech jim zajistila potřebné dovednosti a otevřela nové možnosti. Novinkou je také otevření pobočky K-LAB, která zve k návštěvě s výzvou: „Máte nápad na projekt, ale chybí vám ten správný stroj? Možná ho máme v knihovně!“ Každou středu si mohou návštěvníci pod odborným dohledem vyzkoušet práci s řezacím plotrem, laserovou gravírovačkou, vyšívacím strojem nebo 3D tiskárnou a vytvořit vlastní originální výrobky. K-LAB se od začátku roku 2025 těší velkému zájmu, s pravidelnou účastí 20 kreativců týdně a desítkami školních kolektivů měsíčně.
Program z výzev Národního plánu obnovy „Podpora projektů kreativního učení“ a iniciativa „Status umělce a umělkyně“, zaměřená na rozvoj kulturního a kreativního prostoru, podpořil lektory a profesionály v oblasti kreativního učení dětí a mládeže, čímž přispěl k rozvoji nových možností pro knihovny v této oblasti.
JANOŠKOVÁ, Kateřina. Když NPO pomáhá v knihovnách ke kreativitě. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2025, 39(1) [cit. 2025-04-04]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/kdyz-npo-pomaha-v-knihovnach-ke-kreativite
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|