Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2015 » Když se plní knihovnické sny: knihovnice Jitka Neveselá a její knihovna
Paní Jitka Neveselá z Obecní knihovny v Mokré-Horákově je zejména mezi knihovníky na jižní Moravě již dlouhou dobu známou osobností. Sama o sobě tvrdí, že není ničím výjimečná, ani o zásluhách nechce moc slyšet. Dělá jen „běžnou práci“, kterou vykonává přece každý. Jak vzápětí dodává, svoji práci má ráda a tak není divu, že jí zasvětila nejen svůj takřka celý profesní život.
O tom, jaká ta práce byla, by nejlépe mohla vyprávět obecní knihovna, která za dobu působení paní Jitky prošla neuvěřitelně radikální až revoluční proměnou. Její současná podoba, škála nabízených služeb, obliba nejen mezi obyvateli Mokré-Horákova, ale i širšího okolí, je však výsledkem právě té mnohaleté a usilovné „běžné práce“. O nadstandardní úrovni knihovny vypovídají nejvíce ocenění, které knihovna v minulosti získala:
• Diplom za vzorné vedení Obecní knihovny v krajském kole soutěže Vesnice roku Jihomoravského kraje (2008),
• Zvláštní ocenění a diplom při příležitosti vyhlášení Knihovny roku (2008),
• Čestné uznání v celostátní soutěži Kamarádka knihovna (2009).
Současně s těmito oceněními byla paní Neveselá zařazena mezi elitu knihovnických osobností do Slovníku českých knihovníků. Trvalý zájem o knihovnické dění, o další rozvoj oboru a podporu knihovnické komunity dosvědčuje její dlouholeté členství ve Svazu knihovníků a informačních pracovníků Velká Morava. Mezi její oblíbené aktivity patří cestování, turistika, zahradničení a ruční práce.
Ne každý knihovník vstupuje do začátku svého profesního života s jasnou vizí práce v knihovně. Paní Jitka začala svoji profesi coby spojová manipulantka na Okresní správě spojů Brno-venkov, posléze pracovala ve Šmeralových závodech a v cementárně v Mokré jako sekretářka, fakturantka a účetní. Ke knihovnické práci se dostala v roce 1981, kdy začala pracovat jako knihovnice na pobočce Obecní knihovny Mokrá-Horákov v Horákově. V roce 1995 došlo ke zrušení pobočky, knihovní fond byl převeden do knihovny v Mokré, kam se za svými knihami paní Jitka přestěhovala.
Od roku 2003 působila ve funkci vedoucí Obecní knihovny, v dalším roce absolvovala v Moravské zemské knihovně rekvalifikační knihovnický kurz. V roce 2005 byla jejím přičiněním zavedena v knihovně automatizace a veřejný internet. Na svoje knihovnické začátky dnes vzpomíná s úsměvem: „Když jsem vyhrála výběrové řízení na knihovnici, těšila jsem se, že si konečně budu moct v pracovní době číst a ještě za to budu placená. Opak je pravdou, nejvíce toho přečtu v noci. V bývalých zaměstnáních můj stůl poznali podle knihy, kterou jsem měla na něm položenou a čekala na polední přestávku, kdy si budu moci přečíst pár řádků. A také konečně se stala práce mým koníčkem. Bývalé profese byly jen zaměstnáním, knihovna je radost.“
Obecní knihovna v Mokré se nacházela na sídlišti v objektu, který sloužil původně pro stavební dělníky. Ti zde v 60. a 70. letech pracovali na stavbě sídliště. Budova se postupem času nacházela ve velmi špatném technickém stavu, takže případná přestavba nebyla již možná. Současně z důvodu potřeby řešit situaci již nevyužívané sídlištní uhelné kotelny, jejíž likvidace by byla náročná i po finanční stránce, rozhodlo tehdejší zastupitelstvo o její rekonstrukci do podoby moderní mediatéky. Specifickým požadavkem při rekonstrukci kotelny bylo zachování komínu. Ze své původní výšky byl snížen o pět metrů, později na něj byly umístěny hodiny. Knihovna v nových prostorách byla slavnostně otevřena 12. září 2006.
Mimořádně zdařilou rekonstrukci prostor potvrdil i architekt stavby, ing. arch. Petr Hovořák: „Od moderní architektury většinou očekáváme impozantní zářící novostavby, zatímco využití chátrajících a esteticky bezcenných budov je vnímáno jako úkol spíše podřadný. Přestavba objektu uhelné kotelny v Mokré je v tomto směru příkladem bezesporu výjimečným.“[1]
Hned s otevřením knihovny, jejíž největší změnou bylo kromě moderních interiérů výrazné rozšíření prostor, byla snaha podpořit kulturně výchovnou činnost a získat pro knihovnu nové návštěvníky. Z původních 80 m² získala knihovna přestěhováním 204 m², od roku 2010 došlo k dalšímu navýšení plochy na současných 260 m², čímž knihovna mnohonásobně překračuje požadavek standardu veřejných knihovnických a informačních služeb, který s ohledem na velikost obce stanoví rozlohu 164,58 m². Počátkem roku 2007 přijala pozvání k prohlídce a k besedě nad svými knihami brněnská spisovatelka Simona Monyová a pan Viktor Sibillev, generální konzul Ruské federace. Knihovna se zapojila do pořádání Noci s Andersenem. V prvním roce konání připravila pro děti ukázky historického šermu a ve spolupráci s paní Ljubov Vondrouškovou, básnířkou, která již řadu let žije v Mokré, ukázky ruského kroje, jídla i zvyků.
V prostorách mediatéky se kromě knihovny nachází od roku 2008 víceúčelový sál, který je využíván pro svatby, vítání občánků, slavnostní setkání a také pořádání pravidelných bohoslužeb. Právě prostory jsou tím, co utváří kromě osobnosti knihovníka knihovnu. V případě knihovny v Mokré se sešla vzácná symbióza obou, což přineslo a přináší nejen zvýšenou návštěvnost z řad obyvatel Mokré Horákova a blízkého okolí, ale knihovna se stala vítaným a atraktivním místem pro autory a umělce, kteří rádi přijímali pozvání do nových a moderních prostor.
Záhy po přestěhování navázala knihovna spolupráci s klubem seniorů v Mokré i v Horákově, aktivně se podílela na organizaci zájezdů a na vítání nových občánků a postupně se stala přirozeným kulturním a informačním centrem obce. K pravidelným aktivitám začaly také patřit dopolední setkávání maminek a dětí předškolního věku. Hlavní důraz klade paní Jitka na podporu čtenářství, díky které se daří rozvíjet práci především s dětmi a mládeží. V roce 2008 vystoupila paní Jitka Neveselá s prezentací knihovny na koordinační poradě profesionálních knihoven v Moravské zemské knihovně, které uvedla mottem: „Knihovny spolu nesoupeří, ale pomáhají si". Zasloužilým počinem knihovny byla výstava panenek v historických kostýmech, která po několik dalších let putovala po knihovnách okresu Brno-venkov.
Pravidelně navštěvují knihovnu celé třídy ze základní i mateřské školy. Každé pondělí se již několik let schází děti z knihovnického kroužku, ve kterém se seznamují s knihami nejen z pozice čtenářů, ale učí se hravou formou základům knihovnické techniky, a péči o knihy. S velkou oblibou navštěvují knihovnu děti z mateřských škol ze sousedních obcí. Paní Jitka má dar připravit pro děti vždy nějaké poutavé a humorné vyprávění. Příjemné zážitky ze setkání s paní knihovnicí spolu s návštěvou moderních a útulných prostor nezůstávají u dětí bez odezvy. Často se do knihovny vracejí v doprovodu svých rodičů, kteří se tak stávají novými čtenáři. Již posedmé se také letos knihovna zapojila do projektu Knížka pro prvňáčka. Pro celkem 49 dětí byly v období od prosince 2014 do května 2015 připraveny aktivity vedoucí k rozvoji zájmu o četbu, společná čtení, besedy s tvůrci knih, výstavy.
V letošním roce si paní Jitka Neveselá připomíná kromě životního i pracovní výročí spojené s působením v knihovně v Mokré. Největším oceněním pro každého knihovníka jsou spokojení čtenáři, kteří se do knihovny rádi vracejí. A přestože se knihovna nachází na okraji sídliště, najdou si do ní rádi cestu čtenáři všech věkových kategorií. Obyvatelé Mokré-Horákova měli štěstí na znamenitou knihovnici, která kromě let usilovné práce dala knihovně to nejcennější, svoje srdce. Neobyčejná knihovna v Mokré-Horákově je toho každodenním svědectvím.
Zdroje:
Osobní sdělení.
Slovník českých knihovníků. http://aleph.nkp.cz/F/V8942CTCTKFSNP2SFQBB4XH2FYC1EMYF54HMB41PLSCCMD6GYX-33687?func=find-acc&acc_sequence=000002209
Kronika obce. Rok 2006 a 2007.
[1] http://www.archiweb.cz/buildings.php?action=show&id=1171
KRATOCHVÍLOVÁ, Monika. Když se plní knihovnické sny: knihovnice Jitka Neveselá a její knihovna. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2015, 29(3) [cit. 2024-10-08]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/kdyz-se-plni-knihovnicke-sny-knihovnice-jitka-nevesela-jeji-knihovna
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|