Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2021 » Klub programování pro děti – online aktivity
Když jsme v září 2020 otevřeli v Moravskoslezské vědecké knihovně v Ostravě CoderDojo – Klub programování pro děti, měli jsme připravenu spoustu off-line aktivit s roboty a 3D tiskárnou, stejně jako další činnosti rozvíjející informatické myšlení. Přihlásilo se nám 10 dětí a na setkáních se velice aktivně do dění zapojovali i jejich tatínci. Takže z klubu programování pro děti se nám v podstatě stal rodinný klub programování. Bohužel z důvodů prevence proti šíření koronaviru mohlo prezenční setkání klubu proběhnout pouze dvakrát. Chtěli jsme klub zachovat alespoň v nějaké omezené míře a bylo třeba odložit pečlivě připravené off-line činnosti a poohlédnout se po online aktivitách. Některé z nich bych vám ráda představila.
Tato celosvětová aktivita vznikla již v roce 2013 a jejím cílem je přiblížit žákům i široké veřejnosti svět programování. Každoročně vznikají nové programy, které jsou zdarma a volně přístupné. Všechny Hodiny kódu mají přehledný tutoriál, často je v nich průvodcem známá osobnost (např. Mark Zuckerberg) a mnohé z nich jsou dostupné i v češtině. A co je skvělé? Nemusíte být profi programátor abyste s tím mohli pracovat a dál to dětem zpřístupňovat. Pro absolvování Hodiny kódu není nutné se nikde registrovat a navíc za úspěšné zvládnutí aktivity je možné si stáhnout certifikát. Pro úplné začátečníky je určeno kódování s Minecraftem. Prostředí Minecraftu je (nejenom) dětem velice dobře známé a v této Hodině kódu je hned několik tematických aktivit, ve kterých si vyzkouší programování pomocí bloků.S Annou a Elzou z pohádky Frozen máte možnost se naučit kódem nakreslit vločku. Pokročilejší si mohou vybudovat svoji vlastní galaxii ve StarWars buď pomocí bloků anebo rovnou JavaScriptem.
Nezisková organizace Khan Academy nabízí kvalitní online kurzy nejenom k programování. Obsah je tvořen odborníky a nabídka je opravdu pestrá. Soustřeďuje se hlavně na přírodní vědy a matematiku. V kategorii počítačové vědy nalezneme např. kurzy ke kryptografii, teorii informace nebo SQL. Najdeme zde výuku základů HTML a CSS pro tvorbu webových stránek (). Kurz je postaven na krátkých výukových videích, které jsou prokládány úkoly a cvičeními. Jednoduchou a přístupnou formou je zde vysvětlena problematika kódování webu. Khan Academy nabízí i své hodiny kódu. Ty jsou zaměřeny na blokové programování, tvorbu webu a práci s databázemi.
Kromě iniciativ jako je Hodina kódu nebo aktivity od Khan Academy existuje spousta samostatných kódovacích her. Jednou z nich je i Run Marco. Pomocí bloků s kódem pomáháte Sofii nebo Marcovi s jejich dobrodružstvím. Během prvního dobrodružství se v celkem 36 lekcích dostanete od jednoduchého zadávání pohybu k podmínkám a smyčkám. A to už dá trochu zabrat!
Nenechat opici hladovou a pomoci ji dostat se k banánům je cílem programovací hry Code Monkey. Jako u předchozí hry, i zde se postupně dostaneme k podmínkám a cyklům. Procházení první džunglí je rozděleno do 75 lekcí a po registraci máte možnost pokračovat v dalších lekcích.
Internet je plný různých programovacích aktivit a takto můžeme více otevřít svět IT nejenom dětem. Rozvíjíme jejich kreativitu a informatické myšlení, učíme je dovednostem pro 21. století. I to je nová role knihoven. A navíc programování může být opravdu zábava!
MRÁZOVÁ, Michaela. Klub programování pro děti – online aktivity. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2021, 35(1) [cit. 2024-10-07]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/klub-programovani-pro-deti-online-aktivity
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|