Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2013 » Kniha Zlín
Nakladatelství KNIHA ZLIN vzniklo v roce 2004 a vydobylo si své nepřehlédnutelné místo ve velké konkurenci kvalitních českých nakladatelských domů. Jde o moderní vydavatelství, které svou roční produkcí zhruba třiceti titulů představuje českým čtenářům aktuální světové a především evropské literární trendy.
Díky pečlivému výběru knih, rozdělenému do pěti edic, FLEET, TRACK, NEEWIT, WALT a TEMA, se tak mohou čtenáři seznámit s aktuální nabídkou velkých i menších literatur a s oceňovanými tituly, které hýbou literárními kruhy nejenom v zemích svého vzniku, ale i na mezinárodních knižních veletrzích, s díly, která získávají prestižní literární ceny a vyvolávají pozornost seriózní literární kritiky.
V edici FLEET, která se zaměřuje na již zavedená jména, na stálice evropské prózy, mezi prvními vyšel například Aristos Johna Fowlese, Fahrenheitova dvojčata a Někdy prostě prší skotského spisovatele Michela Fabera, Proč se dítě vaří v kaši vynikající, bohužel již zesnulé švýcarské spisovatelky Aglaji Veteranyi, dále Moje první sebevražda a Město utrpení nositele nejprestižnější polské literární ceny NIKE Jerzyho Pilcha a román Anna In v hrobech světa polské autorky Olgy Tokarczuk, kterou není třeba českým čtenářům představovat. To nejlepší ze slovenské literatury v českém překladu reprezentujíe Pavol Vilikovský s knihou Kouzelný papoušek a jiné kýče. V této edici také najdete tituly Simona Mawera, román Skleněný pokoj, který se v roce 2009 dostal do užšího výběru knih nominovaných na prestižní Man Brokerovu cenu, a Mendelův trpaslík, který list New York Times zařadil mezi nejpozoruhodnější díla vydaná po roce 1997. Obě knihy se dočkaly zaslouženého zájmu i u českých čtenářů, nejen proto, že obsahují spoustu moravských reálií. Simon Mawer se představuje také knihou Dívka, která spadla z nebe a Pád, románem, který vychází v říjnu 2013. V roce 2011 vyšla otevřená zpověď českého transsexuála Mike Perryho Klec pro majáky, novela z prostředí irského venkova glosovaná očima malého dítěte Třetí světlo Claire Keeganové a Co se stalo mladé autorky M. J. Hyllandové. Tahákem edičního plánu jsou tituly thrillerové série norské „new global star of criminal fiction“ Jo Nesboho, jehož knih se na světě prodalo už přes 20 milionů a který, jak napsal renomovaný britský list The Independent, již pokořil Stiega Larssona a jeho trilogii Millenium. Do této „poličky“ patří i romány Kristiny Ohlssonové a Mari Jungstedtové.
V edici TRACK se představují autoři, kteří navzdory svému poměrně mladému věku a především díky přístupu a novátorství, nasadili laťku evropské literatury velmi vysoko. Jejich styl a jméno přinášejí milovníkům dobrých knih nezpochybnitelnou kvalitu. V češtině tak vyšlo kultovní dílo Čím by byl chlap bez fousů Chorvata Ante Tomiće, které se dočkalo dramatizace i filmového zpracování, kniha Siamská dvojčata držitele norské literární ceny Stiga Saeterbakena nebo sbírka povídek Muzika či Rivers of Babylon slovenské star Petera Pišťanka. V českém překladu svého nejnovějšího románu Nejdelší den v roce se představí v Evropě již etablovaná Němka Tanja Dűckers. Vysoce oceňované jsou knihy Zprávy o tobě, či Co se ztratilo Catherine O´Flynnové (Man Booker prize shortlist, Costa award za nejlepší debut a další ceny). Čtenáře určitě zaujmou i Zápisky z tureckého bordelu Ira Patricka O´Ceaillagha, kniha norské spisovatelky Anne B. Ragdeové Topoly berlínské, za kterou získala Riksmålsprisen, cenu udělovanou za zdařilé používání jazyka riksmål, jež je konzervativní variantou norštiny. Poetikou a návratem ke kořenům svých předků se vyznačují román Julius Winsome a povídková sbírka Za irských nocí nejvíce oceňovaného současného irského spisovatele Gerarda Donovana.
Ve třetí edici vydavatelství KNIHA ZLIN, která nese název NEEWIT, se čtenáři setkají s novou evropskou prózou, s talentovanými, převážně mladými spisovateli ze středoevropského a východoevropského prostoru, s literaturou dosud u nás málo objevenou. V edici jsou publikována díla mladé Rumunky Anky Marie Mosory, držitelky několika rumunských literárních ocenění. Její román Archandělé neumírají byl označen za nejlepší literární debut roku 2006 a zaujala i její druhá kniha, Reality Game Show. Poprvé v českém překladu vyšla povídková kniha Naživu fenoménu slovenské literatury píšícího pod jménem Balla. V této edici se objevil například také Maďar Krisztian Grecso s knihou Buď vítán, vyšla i zatím poslední kniha talentu německé literatury Antje Strubel - Chladnější vrstvy vzduchu. V edici jsou zastoupeny i dvě antologie: nezvykle pestrá a kvalitní moderní ex-jugoslávská próza pod názvem Jugolaboratorija, zpracovaná lídrem nové balkánské spisovatelské generace Vladimirem Arsenijevićem (česky román V podpalubí) a Express Ukrajina. V této edici také vyšel výbor povídek vynikající lotyšské spisovatelky Ingy Abele Vítr proměnlivých směrů či romány Mercedes Benz a Poslední večeře polského „pábitele a obdivovatele Bohumila Hrabala“ Pawla Huelleho. Najdete zde i kultovní knihu Klid maďarské mladé hvězdy Attily Bartise, provokativní Spi! a titul Záchrana ryb mladé flámky Annelies Verbeke, Igelitkové pivo Fina Mikko Rimminena, román v současnosti nejuznávanější ukrajinské spisovatelky a novinářky Oksany Zabužko Muzeum opuštěných tajemství či Sbírku vášní Natalky Sňadanko.
Edice WALT se pak zaměřuje na díla básnická či jinak poetická, beletrizovanou poezii a regionální literaturu. Roční produkce se pohybuje okolo 5 nových autorů. Vycházejí zde knihy Pavla Petra, např sbírka Z Javoriny, původně po částech publikovaná v Revolver Revue, Ve spánku sluncem jsi voněl či Apollónové s černými olivami, básně Terezy Riedlbauchové, Jaroslavy Kutheilové, Jakuba Čermáka a dalších mladých českých i zahraničních autorů. Další výjimečnou knihou je Deváté dítě: Příběh Edgara Brichty spisovatele Franka Rossavika - neuvěřitelný příběh židovského chlapce z Československa, který přežil druhou světovou válku v rodině norského fašisty. Deníky Keitha Harringa přibližují život amerického výtvarníka, po smrti Andyho Warhola vůdčí osobnosti newyorské výtvarné scény 80.let 20.století. Příběhy z konce předměstí Australana Shauna Tana určitě zaujmou nejen dětské čtenáře, přestože právě v této kategorii za ni autor získal řadu prestižních ocenění, v Německu se dokonce staly Knihou roku.
Zatím poslední edice TEMA, která čtenářům přiblíží literaturu faktu, vznikla na jaře 2009 a ještě v témže roce se čtenáři dočkali zpopularizované knihy Matematiko, jsi to ty? Argentince Andriana Penzy a bestselleru Dona Thompsona z prostředí aukčních síní Jak prodat vycpaného žraloka. Následovaly Kvantová teorie nikoho nezabije a Musíme si promluvit o Kelvinovi, tituly nositele četných ocenění v oboru popularizace vědy a poradce týdeníku New Scientist v oboru kosmologie Marcuse Chowna či „knihy života“ švýcarského prozaika Alaina de Bottona, které se zabývají „filozofií běžného žití“ - Architektura štěstí, Umění cestovat a Útěcha z filozofie. Edici doplňují například Vývoj života Nicka Laneho, „…nejlepší kniha o evoluci od dob Darwina“, nebo Nudge (Šťouch) autorů Richarda H. Thalera a Casseho R. Sunsteina, zásadní titul o podstatě lidského chování. Jeden z jejích autorů, C. Sunstein, byl na základě úspěchu knihy jmenován americkým prezidentem Obamou šéfem Úřadu pro informace a regulatorní záležitosti.
TURŇA, Marek. Kniha Zlín. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2013, 27(3) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/kniha-zlin
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|