Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2022 » Knihopásek aneb velký festival v malé knihovně
Městská knihovna Mikulov uspořádala festival dětské knihy s velmi bohatým programem. Knihovna o třech zaměstnankyních uvítala přes osm stovek účastníků. Bez pomoci studentek KISKu, grantů, sponzorů a osobního nasazení, by se to nedalo zvládnout.
Tato část trvala asi 5 let. Nápady a myšlenky uzrávaly, tříbily se a rozrůstaly. Inspirace přicházely z různých světových i českých knihoven, akcí a festivalů. Největším vzorem pro nás byl festival Tabook v Táboře. Nápadů se nám za tu dobu nashromáždilo mnoho. My jsme je alespoň v nějaké modifikované formě chtěli realizovat nebo vyzkoušet. Věděli jsme také, že musíme do svého týmu přibrat mladé lidi s nadhledem. Hana Plichta Malinová z Mikulova, studentka KISKu, oslovila další dvě studentky – Moniku Teichmanovu a Teresu Klingorovou a v této sestavě jsme začaly festival připravovat. Studentky v rámci semestrálního terénního projektu. Motto našeho projektu bylo „Zažij knihu jinak!“ Výběr vystupujících a programů cílil na udržitelnost, environmentální výchovu a podporu pozitivního vztahu k přírodě pomocí příběhů, pohádek, písniček, divadla a čtení.
Plánovaní probíhalo většinou on-line. Studentky navrhly pracovní prostředí v Miro – digitální tabuli, která podporuje spolupráci a mapování. Tento způsob práce byl velmi efektivní, protože v průběhu mohla každá z nás zapisovat kdykoliv návrhy, náměty a vyjadřovat se k ostatním. Z naší představy malého festivalu se však stával postupně programově obsáhlejším. Ilustrátorka Lucie Martišková vytvořila vizuální návrh Knihopáska, byla založena webová stránka a Facebook. Instagram se nám dlouho nepodařilo propojit, takže plně funkční byl až v průběhu festivalu, a to díky patnáctileté dobrovolnici. Všem účinkujícím, spolkům a organizacím byly vytvořeny medailonky, které jsme postupně zveřejňovali. Program sestaven, plakáty vyvěšeny, školy pozvány, všichni autoři a účinkující na místě. Můžeme vyrazit do zámecké zahrady.
Páteční program proběhl bez problémů. Byl vytvořen pro mateřské a základní školy. Každá akce měla své místo – Galerie Závodný, Galerie Efram, knihovna, nádvoří ZUŠ, tři místa v zámecké zahradě. Neodhadli jsme však, že je nás opravdu málo na zajištění regulace přesunu tříd a uvedení účinkujících na místo. Dobrovolnice, také studentky KISKu, neznaly prostředí, takže nemohly samostatně reagovat na problémové situace. Odpolední program už nebyl tak organizačně náročný, ale vítr opravdu nepřál tvůrčím aktivitám s papírem a jiným drobným materiálem. Po celou dobu divadelního představení musely být kulisy přidržovány. Nebylo žádoucí, aby někomu na hlavě přistála třeba perníková chaloupka nebo pec.
Sobota začala nepříznivými předpověďmi počasí, opravdu tragickými pro náš festival. Měli jsme sice připravenou „mokrou variantu“ v zámeckých prostorách, ale popřelo by to náš záměr, prezentovat knihu, čtení, divadlo a vyprávění široké veřejnosti ve veřejném prostranství. Věřili jsme Pálavě, že zachytí mraky tak, jak to dělá často, zariskovali jsme a doufali. Vyšlo to.
Je až neuvěřitelné, že přijeli všichni vystupující, autoři, dobrovolníci, prodejci knih, nakladatelé a organizátoři. Díky profesionálnímu přístupu všech nedošlo k výrazným odchylkám v programu. O co byl největší zájem? To nedokážeme spolehlivě vyhodnotit. Celodenně byly obsazeny všechny tvůrčí dílny. Rodiče museli děti přemlouvat, aby se posunuly dál. Deníčky, placky, tašky, šperky, tisk na historické tiskárně, malování na obličej, výroba kloboučků z přírodnin, poznávání lesních zvířat – to vše si mohly děti vyzkoušet či vytvořit. Cirkusová dílna vedená cirkusovým lektorem Jiřím Sadilou zaujala nejen děti, ale i dospělé. Stalo se, že se v jednu chvíli učilo osm tatínků žonglovat a jejich děti se na ně zaraženě koukaly. Magdalénium, organizace pomáhající obětem domácího násilí, do svých emočních dílen citlivě zařazovala také jógu. Obrázkové divadlo Kamishibai bylo velmi dobře vnímáno. Ilustrace byly z dílny výtvarníka Klause Pittera z Rakouska a místní mladé autorky Veroniky Kristové. Vznikly díky projektu Obrázky z historie Podpálaví a Weinviertelu spolufinancovaného z prostředků Evropského fondu regionálního rozvoje. Zjištění: tvůrčích a pohybových dílen není nikdy dost.
Hlavní program byl vybrán se zaměřením na přírodu a jeho ochranu. Vtipná představení divadla Loutky bez hranic byla poučná i zábavná i pro dospělé. Autoři Jiří Dvořák s Havětníkem, Jiří Šandera s Pohádkami z kouzelné zahrady a Lenka Jakešová s písničkami uchvátili posluchače natolik, že si mnozí kupovali jejich knihy hned na místě. Také pasování prvňáčků a převzetí Knížky pro prvňáčka z rukou spisovatele J. Šandery bylo velkým zážitkem, a to také díky velmi důstojnému prostředí Galerie Závodný. Velký úspěch mělo divadelní představení Domu dětí a mládeže a Dětského domova z Mikulova. Zjištění: divadel a autorských vystoupení není nikdy dost.
V edukačním stanu Lesů ČR, Polesí Židlochovice, byl přichystán různorodý program s poznáváním a hrami. Tvoření s lesní a přírodní tematikou nabídla Tvořivá paní hajná Stáňa Šejblová. V rámci tohoto festivalu také proběhlo vyhodnocení soutěže Jižní Morava čte a výstava prací v oranžerii zámecké zahrady. Krásné a užitečné ceny převážně od firmy Koh-i-noor převzali účastníci z rukou místostarostky Sylvy Chludilové. Téma bylo příznačné pro naši situaci, kdy zrovna začalo poprchávat, a my se rozhodovali o přesunu do interiéru: Co vypráví voda. Toto téma se také hodilo do celkového konceptu festivalu. Zjištění: neumíme poručit větru, ale dešti ano. Navzdory hrůzným stoprocentním předpovědím během festivalu nepršelo, takže proběhl bez úhony v exteriéru.
Pro dospělé byla připravena botanická procházka Za tajemstvím svatojánských bylin ve spolupráci s CHKO Pálava, Historická vycházka městem díky TIC Mikulov, čtení Petera Hotry z knihy Haiku a Banality a koncert Martina Chrobáka s mikulovskými přáteli Alešem Řezáčem a Jiřím Szekeresem. Ten také četl ze své knihy.
Město Mikulov navýšilo rozpočet knihovny o částku potřebnou na realizaci festivalu. Dále se na projektu podílela Nadace ČEZ, která podpořila hlavně autorská vystoupení, a Ministerstvo kultury z K21. Sponzorský dar od firmy Koh-i-noor Hardtmuth byl použitý jako odměny, dárky a pomůcky při výtvarných a ilustrátorských aktivitách. Místní sponzoři Víno Marcinčák a Víno Volařík věnovali dospělým účinkujícím víno a pro oceněné děti mošty. Mikulovská rozvojová se finančně podílela na divadelním představení.
Účinkujících bylo kolem 50, autorských představení 20, tvůrčích dílen 15, prodejních stánků 8, počet účastníků bylo přes 800 ve dvou dnech. Je skvělé, že návštěvníci festivalu nezaznamenali nedostatky a problémy. Některé záležitosti, jako je občerstvení, moderátor a koordinátor na místě, nebyly zajištěny vzhledem k pozdnímu oslovení aktérů a nedostatku personálu. Nejvíce však chyběla hrubá mužná síla na přesun materiálů, lavic a stánků.
Reakce, které jsme zaznamenali: Úžasná akce! Mysleli jsme, že to bude jen malá akcička a ono toto. Teď nemám čas, spěchám na divadlo! To je nejvydařenější akce za posledních deset let, co jsme s rodinou navštívili. Ten chlap je neskutečný (myšleno Lukáš Bouzek – Loutky bez hranic). To jste fakt zvládly naplánovat ve čtyřech on-line? Přišli jsme jen pro ocenění a zůstali celý den. To je fakt zadarmo? Skvělá organizace! Hlásím se na Knihopásek 2023.
SALAJKOVÁ, Ilona. Knihopásek aneb velký festival v malé knihovně. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2022, 36(3) [cit. 2024-10-05]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/knihopasek-aneb-velky-festival-v-male-knihovne
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|