Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2016 » Knihovna Anny Šperkové v Bučovicích
Město Bučovice se nachází v údolí říčky Litavy mezi Brnem a Uherským Hradištěm a patří k obcím, které tvoří dobrovolný svazek mikroregionu Ždánický les a Politaví. V současné době žije v Bučovicích a v místních částech 6 400 obyvatel. Dominantou města je renesanční zámek, který nechal v letech 1575 - 1585 postavit Jan Šembera Černohorský z Boskovic, v té době jeden z nejbohatších moravských šlechticů.
Ještě než vás seznámím s životem dnešní knihovny, ráda bych se trochu ohlédla na samý začátek. Na přelomu 19. a 20. století postupně vzniklo v Bučovicích celkem 42 různých spolků a obec žila rušným společenským a kulturním životem. Podíváme-li se trochu do historie čtenářství v obci, zjistíme, že první písemně doložený čtenářský spolek vznikl již v roce 1862 v hostinci U Millnera ve Slavkovské ulici. O sedm let později založil Dr. František Racek, první předseda pěveckého spolku Hvězda, další čtenářský spolek Občanskou besedu. V roce 1882 se objevila na kulturní scéně Bučovic ženská pěvecká a vzdělávací jednota Osvěta, jejíž zakladatelkou a předsedkyní se stala inteligentní a hudebně vzdělaná dáma paní Anna Šperková. V té době působil v Bučovicích již 20 let spolek Hvězda, v němž se setkávali místní pánové a zpěvem národních písní se snažili o pozvednutí národního sebevědomí. V roce 1882 zastával post předsedy Hvězdy hudebník, kantor a otec paní Šperkové, František Procházka. Ve funkci sbormistra Hvězdy působil v té době také manžel Anny Šperkové, vynikající houslista a učitel František Šperka.
Kulturní rodinné zázemí paní Šperkovou přímo podpořilo k účasti na společenském životě v obci. Bučovické rodiny v místních spolcích vzájemně spolupracovaly a setkávaly se při různých kulturních akcích. Sama paní Šperková se zajímala o dění v Sokole, Národní jednotě, Hvězdě, Čtenářském spolku. V Osvětě zavedla vedle hudebních a pěveckých vystoupení i vzdělávací a výchovné přednášky. K přednáškové činnosti přispívaly také osobnosti spjaté s Bučovicemi například Čeněk Kramoliš, Dr. Josef Fuhrich, Ignát Hořica, Augustýn Kratochvíl a později i profesoři místního reálného gymnázia. Osvěta se zúčastňovala rovněž při charitativní činnosti a mravním příkladem povzbuzovala ostatní. Jen v prvních deseti letech svého působení Osvěta uspořádala 92 přednášek. Tzv. „Lidové besedy“, se konaly každé nedělní odpoledne, četlo se z děl současných spisovatelů, recitovaly se básně a nechyběla ani produkce hudebních skladatelů.
Při spolku Osvěta začala vznikat také spolková knihovna. Její fond tvořily převážně dary členek spolku. Část fondu spolkové knihovny pak věnovala ve své závěti paní Anna Šperková právě obecní knihovně a v současnosti vlastní bučovická knihovna mimo jiné kompletní první vydání Ottova slovníku naučného s razítkem Anny Šperkové. Ohlédnutí do minulosti, kdy spolková činnost v obci výrazně a pozitivně ovlivnila život místních obyvatel, je pro bučovické knihovníky ještě dnes velmi inspirativní.
V průběhu let se obecní knihovna v Bučovicích několikrát stěhovala. V 30. letech 20. století získala knihovna zázemí v budově obecné školy na Jiráskově ulici a v roce 1945 vedení města rozhodlo o umístění knihovny v budově Národního výboru v Bučovicích na ulici Radniční, nyní Smetanové. Od roku 1961 sídlila městská knihovna v přízemních místnostech bučovického zámku. Ani reprezentativní umístění knihovny však nemohlo knihovníkům vynahradit potíže vznikající při běžném provozu, proto v roce 1998 přijali s povděkem nabídku města Bučovice a knihovna se přestěhovala do nevyužitých prostorů v Domě s pečovatelskou službou na ulici Zahradní. Po dlouhém hledání místa pro knihovnu si tedy knihovníci, čtenáři i knihy libují v teple i v suchu.
Bučovická knihovna je profesionální knihovnou s automatizovaným systémem Clavius a poskytuje veřejnosti knihovnické, reprografické, internetové, informační a meziknihovní výpůjční služby. Automatizace knihovního systému proběhla v knihovně v letech 2000 a 2001. O dva roky později získala knihovna z dotačního programu i tolik potřebné internetové připojení. V knihovně slouží nyní všem uživatelům 5 internetových stanic, z toho dvě jsou k dispozici na pobočkových knihovnách. V roce 2008 se postupně začal pořizovat pro hlavní knihovnu i pobočky nový nábytek do půjčoven, multifunkční kopírky, multifunkční tiskárny, stojany na časopisy a nové regály na knihy. Pravidelná obnova počítačů v půjčovnách hlavní knihovny, ale i na pobočkových knihovnách, se stala již samozřejmostí.
V roce 2012 jsme si v Bučovicích připomněli hned několik významných kulturních výročí. Od založení spolku Hvězda uplynulo 150 let, ženský pěvecký a vzdělávací spolek Osvěta by oslavil 130. výročí, bučovické gymnázium slavilo 110 let od svého vzniku a obchodní akademie slavila 60 let od založení školy. Vedoucí knihovny navrhla přejmenování názvu městské knihovny se záměrem oživit jméno bučovické rodačky, která se významně podílela na kulturním životě v obci. Městská knihovna byla se souhlasem vedení města dne 23. 4. 2012 slavnostně přejmenována k poctě jména zakladatelky a předsedkyně ženského pěveckého a vzdělávacího spolku Osvěta na Knihovnu Anny Šperkové. Slavnostního křtu v knihovně se zúčastnilo vedení města, ředitelé místních škol a pozvaní hosté. Shodou okolností proběhl křest nového jména knihovny v den narození paní Anny Šperkové. V ten samý den se uskutečnil v knihovně také křest nové knihy o Bučovicích Bučovice mé rodné město, autora Miloslava Michalčíka. Knihu zaznamenávající život obce a navazující na starší publikace o Bučovicích knihovníci i čtenáři v regionálním fondu knihovny dlouho postrádali. Křtem nové regionální knihy jsme vlastně symbolicky oslavili i Světový den knihy. Jméno Anny Šperkové v názvu knihovny je pro bučovické knihovníky velkým závazkem.
Knihovna Anny Šperkové se pravidelně zúčastňuje celostátních knihovnických akcí Čtenář roku, Čtení sluší každému, Čtení pomáhá, Týdne knihoven a dalších. Čtenáři roku si mohou sami vybrat knižní cenu. Již tradičně spolupracujeme s místním gymnáziem, obchodní akademií, základními a mateřskými školami. Pro studenty středních škol připravujeme knihovnické informační lekce. Učitelé základních škol využívají nabídky tematických besed a knihovnice dětského oddělení rozšiřuje nabídku i na přání jednotlivých kantorů. Pořádáme cestopisné přednášky s promítáním, vánoční besídky pro seniory, kurzy na počítači, autorské besedy, zdravotní a osvětové přednášky, přednáší u nás pracovníci bučovického muzea.
V knihovně se začínají prezentovat také podnikatelé z regionu a získáváme dobrovolníky. Při organizaci besed pořádaných pro širokou veřejnost se zapojila také Charitní pečovatelská služba Bučovice a Městská policie Bučovice. K naší velké radosti přijímá pozvánky na akce knihovny i vedení města a část knihovnické práce vidí hned z první řady. Víme, jak je podpora obce pro každou knihovnu životně důležitá a my si velmi ceníme toho, že nás obec podporuje. V minulém roce se akcí pro veřejnost v naší knihovně zúčastnilo 1 725 návštěvníků, v porovnání s rokem 2008 to bylo o 1 120 návštěvníků víc. I čísla dokážou knihovníky někdy potěšit.
V současné době Knihovna Anny Šperkové pečuje o čtyři pobočkové knihovny v místních částech Vícemilice, Kloboučky, Černčín a Marefy. V těchto knihovnách průběžně zlepšujeme zázemí pro čtenáře i pro samotné knihovníky. Řekla bych, že nás k většímu úsilí v boji za knihovny v místních částech přivedla jedna nahlas vyslovená myšlenka „Knihovny v místních částech by se měly vlastně vyřešit tím, že umřou staří čtenáři“. Možná se to jednou stane, ale my doufáme, že za nás ne. Naše pobočkové knihovny za poslední roky zkrásněly. Moc si přejeme, aby tato tradiční služba v malých obcích zůstala zachována. Knihovna v Marefích dostala v roce 2012 nový nábytek pro čtenáře, další rok jsme pořídili do knihovny dva regály na knihy. V roce 2014 jsme nechali vymalovat půjčovnu na pobočce ve Vícemilicích.
V knihovně v Kloboučkách došlo v roce 2015 k částečné rekonstrukci. K velké radosti nás i dobrovolné knihovnice byla vyměněna stará okna, při stavebních pracích se vyřešil i dlouholetý problém vlhkých zdí půjčovny a nová svítidla v půjčovně budou teď šetřit zrak našim čtenářům. Knihovna se konečně mohla rozloučit se starým pultovým hlásicím přístrojem, obec zakoupila modernější a menší. Získaný prostor využijeme samozřejmě pro umístění dalšího regálu na knihy. V letošním roce budeme pořizovat nový nábytek do knihovny v Černčíně. Záleží nám na tom, aby naši dobrovolní knihovníci pracovali v těchto knihovnách rádi, protože od spokojeného knihovníka je jen krůček ke spokojenému čtenáři. Vážíme si jich, protože ne každý je v dnešní hektické době ochotný věnovat svůj volný čas ve prospěch ostatních. A víme moc dobře, že finanční ohodnocení dobrovolných knihovníků je víceméně symbolické. Takže bez jejich nadšení a obětavosti by byl i ten nejhezčí kabátek knihovně prostě k ničemu.
Svoji pozornost již dlouhodobě zaměřujeme na dětského čtenáře a snažíme se pro děti vytvořit atraktivní knihovnu. Nutno podotknout, že v dnešní době uprostřed konkurence různých volnočasových aktivit, to není zrovna snadné. Inspiraci hledáme i v jiných knihovnách a zapojujeme do života knihovny i dětské čtenáře. V dětském oddělení jsme zavedli vzkazník U Bubo Bubo, kde nám děti nechávají svá přání na nákup knih. Vzkazník funguje naprosto skvěle a děti těší, že si mohou konkrétní knihu přímo objednat. Baví je knihovna, kterou si tvoří samy. Už čtvrtý rok pořádáme v dětském oddělení pravidelně „Dílničky“. Děti si v knihovně mohou vyzkoušet svoji zručnost, trpělivost a šikovnost, výrobky si potom odnášejí domů, kde si z nich některé uspořádaly dokonce výstavku. Je milé vidět, že se „Dílniček“ společně s dětmi zúčastňují i maminky a babičky, nedávno jsme zaznamenali také jednoho tatínka. V roce 2013 se nám podařilo získat finanční dar na projekt „Moderní knihovna dětem – další cesta ke vzdělávání nové generace“ a to od společnosti Lesy České republiky, s.p. Hradec Králové. Mohli jsme pro knihovnu zakoupit nové tiskárny a počítače. V tom samém roce jsme od obce ještě dostali krásný dárek v podobě zvýšeného rozpočtu na nákup knih. Rozpočet se nám zvětšil o pěkných 20 tisíc.
Když má knihovník možnost sledovat proměnu čtenářských potřeb v průběhu více let, donutí ho to čas od času provést něco zásadního. V roce 2013 jsme se rozhodli v obou půjčovnách hlavní knihovny provést reorganizaci. Dětské oddělení jsme uspořádali podle věkových kategorií, takže hned při vstupu do půjčovny nachází své knížky začínající čtenáři a s postupujícím věkem čtenář vchází dál do půjčovny. Zrušili jsme výběrové regály a sjednotili beletrii pro náctileté čtenáře. Barevně jsme zvýraznili a zároveň zjednodušili orientační systém. Děti proměnu svého oddělení uvítaly a začaly objevovat nové autory a knížky. Reorganizace proběhla i v půjčovně dospělých. Vytvořili jsme pro čtenáře koutek, kde si mohou v klidu přečíst denní tisk a časopisy. V oddělení naučné literatury přibyl stůl a židle, regály jsme uspořádali tak, aby se tato část půjčovny víc prosvětlila. Půjčovnu s výběrem beletrie jsme rozšířili o čtyři další regály na knihy, kterým uvolnil místo starý generální katalog.
Každá i nepatrná změna k lepšímu nás těší. Rok 2014 nám přinesl do půjčovny dospělých čtenářů nejen nová zářivková svítidla, ale také pana malíře. Nové výmalby se dočkalo i dětské oddělení. Po prázdninách se našim čtenářům zdály čistě vymalované půjčovny nějaké větší. No, my knihovníci víme moc dobře, že se jim to jen zdálo. Dali bychom nevím co, kdyby se nám půjčovny zvětšily, ale jsme rádi, že nemusíme už topit v kamnech, jak bývalo zvykem na zámku.
11. prosince v roce 2014 naše knihovna dostala Ocenění za nadstandardní rozvoj veřejných knihovnických a informačních služeb v obci a podporu kulturního a společenského života. Nebudeme vůbec zapírat, že nás oznámení napřed překvapilo a následně samozřejmě potěšilo. Vůbec poprvé jsme si dovolili zavřít v knihovně obě půjčovny a náš malý tříčlenný kolektiv zamířil do Moravské zemské knihovny v Brně převzít Ocenění. Návrh na ocenění naší knihovny podala paní Jaroslava Barová z Knihovny Karla Dvořáčka ve Vyškově, které tímto moc děkujeme. A jak říkám poslední dobou často, poděkování knihovníkům od knihovníků potěší vždy dvojnásob, protože ti ví, o čem je řeč.
V minulém roce jsme ve zdraví přežili přechod z formátu UNIMARC na MARC21 a také získali opět finanční dar od Lesů České republiky, s.p. Hradec Králové na realizaci projektu „Komunitní knihovna – Jsme lepší než ulice“ zaměřeného na podporu volnočasových aktivit dětí a mládeže. Díky tomuto finančnímu daru a s podporou obce jsme mohli otevřít v dětské půjčovně „Herní klub“. O klub se děti zajímaly už od samého počátku. Když se objevily regály v herním koutku, zachytili jsme první zvědavé pohledy, a potom se děti začaly nenápadně vyptávat. Po zakoupení her pro klub jsme s kolegyněmi poctivě prostudovaly všechna pravidla a herní plány, protože některé hry jsou pro naši věkovou kategorii naprostou novinkou, a co kdyby chtěly děti poradit. Dnes už děti navštěvují dětské oddělení cíleně s tím, že si jdou do knihovny zahrát s kamarády, někdy přemluví ke hře dokonce i rodiče, kteří je zrovna doprovázejí. A my máme velkou radost, že nám hezky ožila půjčovna pro děti.
Dále jsme z finančního daru pořídili projekční plátno a projektor, knihovnice dětského oddělení promítáním prezentací zpestří besedy pro školy. První beseda „Jedem do Afriky“ s promítanou prezentací děti z místní základní školy pobavila a odměnou se nám stal dětský smích. Ukázalo se, že promítaný obraz krásně doplňuje mluvené slovo. Přála bych si, aby se nám dařilo najít sponzory podporující kulturní život v knihovnách i v dalších letech. Když na konci roku provádím při vyplňování ročního výkazu rekapitulaci a sčítám křížem krážem všechna možná čísla, vždycky si uvědomím, že knihovna je více o lidech než o číslech. A tak nebudu teď psát o tom, kolik máme čtenářů, knih, akcí a židlí, ale ráda bych poděkovala právě těm, kteří pomáhají knihovníkům z menších knihoven zvednout hlavu a pěkně narovnat záda. Chtěla bych tedy využít této příležitosti a poděkovat všem pracovníkům Moravské zemské knihovny a Knihovny Karla Dvořáčka ve Vyškově, kteří pečují o naše další vzdělávání a již dlouhé roky nám pomáhají zdolávat různé překážky vyskytující se sem tam v životě každého knihovníka.
Snad každého provází na jeho profesní dráze vzpomínky na lidi, kteří ho určitým způsobem posunuli dál a kteří svým lidským postojem, laskavostí a moudrostí pomáhají ostatním s naprostou samozřejmostí. Chtěla bych na tomto místě vyslovit zvláštní poděkování paní Mgr. Janě Nejezchlebové, protože právě ona patří k těm knihovnickým pracovníkům, na které ráda vzpomínám.
Na dlouhé cestě knihovny se otočím s úsměvem dozadu a na poličce v mé kanceláři uvidím mechanické počitadlo na sčítání výpůjček...
PAVLÍKOVÁ, Renata. Knihovna Anny Šperkové v Bučovicích. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2016, 30(1) [cit. 2024-10-07]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/knihovna-anny-sperkove-v-bucovicich
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|