Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2017 » Knihovna Květy Legátové
Tolik návštěvníků najednou, kolik Obecní knihovna v Podolí u Brna ve svých prostorách přivítala v sobotu 24. června 2017, se zde sešlo možná tak před desíti lety, kdy se knihovna v domě s pečovatelskou službou po přestěhování ze stávajících prostor nově otevírala. Zájem o dění v knihovně měl svůj důvod, vždyť u příležitosti oslav výročí obce, kdy jsme si připomínali 780 let od první zmínky o obci Podolí, se zde konala významná událost, a sice přejmenování Obecní knihovny Podolí na Knihovnu Květy Legátové.
Proč právě naše malá knihovna, která své stovce pravidelných čtenářů nabízí ke čtení necelých pět tisíc knih, našla odvahu spojit své jméno s takovou osobností, jakou byla Květa Legátová? Odpověď je velmi jednoduchá. Spisovatelka Květa Legátová, vlastním jménem Věra Hofmanová, se v roce 1919 v naší obci narodila a po své smrti zde nalezla i místo svého posledního odpočinku, je pohřbena na místním hřbitově.
Podolský kronikář pan Jiří Čalkovský v medailonu uveřejněném na stránkách obce mimo jiné uvádí: „Do života ji v Podolí přivítali rodiče, oba učitelé, obývající byt v přízemí podolské školy. Působili zde od počátku školního roku 1913–14. Matka Růžena, rozená Adámková, pocházela z kovářské rodiny ze Šlapanic. Na podolské škole zastávala až do roku 1925 místo učitelky ženských ručních prací a domácích nauk. Otec Karel byl váženým pedagogem, což několikrát potvrdilo hodnocení školní inspekce. V obci byl také znám jako aktivní člen sokolského spolku. Poté, co byl v roce 1929 jmenován řídícím učitelem na dvoutřídní obecné škole ve Vranově, se s rodinou z Podolí odstěhoval. Věra Legátová ráda vzpomínala na svoje dětství a na deset let, které v rodné obci strávila. Vybavovala si malebnou krajinu a lesy v blízkém okolí. Malý plácek před školou u kostela, na kterém si hrávala s dětmi. A stejně jako ony musela doma pomáhat; pracovala na poli, pásla kozy nebo obstarávala domácí zvířectvo. Vzpomínala i na potok Říčku neboli Zlatý potok, ve kterém jako malá spolu s bratrem chytala ryby. A na nedalekou budovu hasičské zbrojnice, kde byl byt pro sociálně potřebné rodiny. Zde bydlela její spolužačka se dvěma sestrami a ovdovělou matkou. Když jejich otec padl v první světové válce, rodina zchudla a žila z platu nejstarší sestry a sociálních dávek od obce. Byli to srdeční lidé, a proto je ráda v Hasičce navštěvovala. Osud této rodiny a prostředí, ve kterém žili, popsala později v příběhu Muž z mlhy, publikovaném v povídkové knize Želary.“
Naše obec se ke spisovatelčině jménu přihlásila již v předchozích letech. Jako výraz díků, že na Podolí nikdy nezapomněla, bylo Květě Legátové v červenci 2012 uděleno čestné občanství a v den prvního výročí její smrti jí byla odhalena pamětní deska, která je umístěna na budově školy, tedy na jejím rodném domě.
Samotný akt přejmenování knihovny byl pečlivě připravován dlouhou dobu. Nechtěli jsme totiž jen formálně změnit název, ale šlo také o to, aby knihovna byla se spisovatelkou spojena mnohem hlouběji. Aby se v knihovně nenacházely jen její knihy, ale aby se o ní příchozí mohli dozvědět něco více. Díky velké podpoře obecního úřadu a usilovné práci kulturní komise a především pana Jiřího Čalkovského se podařilo získat od spisovatelčiny rodiny předměty z jejího osobního vlastnictví a vytvořit z nich v knihovně stálou expozici. Jsou zde vystaveny nejen rodinné fotografie, spisovatelčiny knihy a různé osobní věci, ale i Státní cena za literaturu, kterou obdržela v roce 2002.
Nechtěli jsme však zapomenout i na další podolské osobnosti, které byly nebo jsou literárně činné. A tak se návštěvníci knihovny mohou seznámit i s tvorbou P. Josefa Blažka a Václava Fialy. JUDr. Václav Fiala, právník a spisovatel, autor knih Umělecká Paříž, Umělecký Řím, Vídeň – literární toulky dunajskou metropolí a dalších, se oslav výročí obce jako podolský rodák zúčastnil osobně a na slavnostním aktu v knihovně se přímo podílel, ostatně myšlenka na spojení jména Květy Legátové s podolskou knihovnou se zrodila právě v jeho hlavě. Jsme rádi, že se nám tuto myšlenku podařilo zrealizovat a že můžeme veřejnost a zvláště mladou generaci seznamovat s její osobností a dílem.
VOJTĚCHOVÁ, Pavlína. Knihovna Květy Legátové. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2017, 31(3) [cit. 2024-10-06]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/knihovna-kvety-legatove
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|