Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2015 » Knihovna pro všechny
Tak zněl název dvoudenní knihovnické konference v Městské knihovně v Havířově. V rámci akcí k 60. výročí vzniku města Havířov uspořádala knihovna ve dnech 12. – 13. května 2015 konferenci na téma budoucnost českého knihovnictví a role knihoven v celoživotním vzdělávání.
Program byl bohatý, úvodní referát přednesl PhDr. Vít Richter (Národní knihovna ČR) na téma benchmarking knihoven. U nás je tato výzkumná metoda v provozu již deset let. Představena byla srovnávací studie českých a německých knihoven. O environmentální etice v knihovnách hovořil Mgr. Marek Timko, Ph.D. (Ústav bohemistiky a knihovnictví FPF Slezská univerzita v Opavě). Jak by mohly knihovny využívat stakeholderský přístup referovala PhDr. Marie Šedá (Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě), která byla hlavní organizátorkou programu konference. Kvalitativní sondu mezi uživateli knihoven a knihovníky představila PhDr. Libuše Foberová, Ph.D. (Ústav bohemistiky a knihovnictví FPF Slezská univerzita v Opavě) a zjištěné údaje shrnula do pojmové mapy – Komunitní prostředí. Následovaly příspěvky z praxe knihoven. O spolupráci se školami referovala Dana Kochová, o způsobech motivace dětí pro využívání knihovny hovořila Lilie Tyrlíková a o komunitních aktivitách v Masarykově veřejné knihovně ve Vsetíně informovala paní ředitelka PhDr. Helena Gajdušková.
Pro účastníky byl připraven společenský večer Šachťák plný překvapení, který pracovníci havířovské knihovny uspořádali ve spolupráci se členy Klubu přátel hornického muzea v Havířově a Klubem hornických důchodců Dolu František V Horní Suché. "Knihovníkům jsme předvedli, jak může vypadat slavnostní hornický večer včetně tradičního skoku přes kůži," podotýká ředitelka Městské knihovny v Havířově Ing. Dagmar Čuntová. Hosty večera kromě účastníků konference byli náměstek havířovského primátora Daniel Vachtarčík, starosta Horní Suché Jan Lipner, poslanec parlamentu a starosta Bolatic Herbert Pavera a další osobnosti. Záštitu nad akcí přijal havířovský primátor Daniel Pawlas.
Ve středu zahajoval konferenci doc. PhDr. Richard Papík, Ph.D. (Univerzita Karlova v Praze FF ÚISK a Ústav bohemistiky a knihovnictví FPF Slezská univerzita v Opavě), představil strategii přípravy budoucích profesionálů v knihovnách. Mgr. Zlata Houšková referovala o vzdělávání v knihovnách a představila kvalifikační standardy. Mgr. Roman Giebisch, Ph.D. (Národní knihovna ČR) hovořil o problematice řízení lidských zdrojů v knihovnách, jeho vtipné postřehy na vážné téma zaujaly posluchače. Z komerčního sektoru pozvání přijal Mgr. Tomáš Langer, který nabídnul pohled na knihovny zvenčí. Přednesl, co by podle něho měly knihovny dělat, aby byly pro uživatele žádoucí. Nad budoucností knihoven se zamýšlel prof. Ing. Milan Konvit, Ph.D. (Ústav bohemistiky a knihovnictví FPF Slezská univerzita v Opavě) ve svém příspěvku Knihovny tady byly před knihtiskem a budou i po něm. PhDr. Zuzana Hájková (Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích) představila půjčování eBooků jako novou službu pro uživatele a na závěr konference informovala o činnosti IFLA.
Zajímavou sondou do komunitního knihovnictví na Slovensku byl referát Mgr. Emílie Antolíkové, která organizuje na toto téma konference na Slovensku. Nejbližší seminář Komunitní knihovna IV. bude tentokrát v Žilině ve dnech 14. – 17. června 2015. Na Slovensku mají logo komunitních knihoven – motýla – kdy křídla znamenají obrácené dvě K – komunitní knihovny. Mgr. Jarmila Burešová (Knihovna města Ostrava) měla velmi zajímavý příspěvek na téma práce se sociálně vyloučenými uživateli v knihovnách. Účastníci se shodli, že program byl zajímavý a že s výběrem přednášejících měl organizační výbor konference šťastnou ruku. Pobyt v Havířově byl inspirující a podnětný, o čemž svědčí odezva účastníků, kteří konferenci označili za velmi zdařilou. Přiložené fotografie pořídil Josef Talaš.
Prezentace z přednášek naleznete zde a tiskovou zprávu města Havířova zde.
FOBEROVÁ, Libuše. Knihovna pro všechny. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2015, 29(2) [cit. 2024-10-07]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/knihovna-pro-vsechny
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|