Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2014 » Knihovna pro všechny generace
S koncem školního roku se každoročně uzavírá i celostátní projekt Svazu knihovníků a informačních pracovníků Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka, jehož cílem je rozvoj čtenářských návyků od prvního ročníku školní docházky. Projekt se v Městské knihovně Hodonín již dokonale zabydlil a slova UŽ JSEM ČTENÁŘ pronáší rok od roku stále více prvňáčků.
Během tří návštěv se děti učí orientovat v knihovně i v abecedě, registrují se jako čtenáři, společně si povídáme, čteme a vybíráme první čtení. Za snahu a práci v knihovně i ve škole jim nabídneme zábavné dopoledne s pestrým programem. V prvním červnovém týdnu tak ve vybraný den nezasednou do školních lavic, ale jsou v knihovně pasováni na čtenáře. Podmínkou je prokázat umění čtenářské, a tak zástupci z každé třídy s pomocí mikrofonu přesvědčí plný sál, že UŽ UMÍ ČÍST.
Vážnost i zábavu slavnostnímu okamžiku dodává družina Vodního království v čele s královnou Barborou I. Kromě svých „běžných“ povinností obstarávat zábavu dětem občanů hodonínských na městských slavnostech, zavítají také za prvňáčky do knihovny. Obřad pasování důstojně zajišťují zbrojnoši, královna se svými dvořany a s přispěním místostarosty Hodonína, garanta knihovny. Děti obdarují medailí na krk v podobě CD a hlavně Knížkou pro prvňáčka s vepsaným královniným věnováním. Dobrou náladu nepřetržitě zajišťuje šašek, který dětem za odměnu rozdává bonbony a také zkouší číst, vždy z nové Knížky pro prvňáčka. Za čtení by si jedničku nezasloužil, ale za úsměv na dětské tváři a místy až hurónský smích bychom mu přidali i velkou hvězdu.
Nesmí chybět poděkování paním učitelkám, které děti do knihovny pravidelně vodí a učí je nejen čtení, ale také lásce ke knihám. Žáci Hudební školy Yamaha či Základní umělecké školy v Hodoníně nás zavedou do světa pohádkových melodií, ve kterém si všichni společně zazpíváme. Letošním 6. ročníkem projektu u nás prošlo téměř 270 prvňáčků ze všech základních škol v Hodoníně a ze Základní školy v Mikulčicích. Vzhledem k velkému počtu dětí jsme v jednom dopoledni projekt slavnostně zakončili celkem třikrát v po sobě jdoucích cca 45 minutových akcích.
Pro veřejnost, která je již ve čtení vzdělána, ale bere ho jako celoživotní úkol či koníček, pořádá knihovna Univerzitu volného času, a to v jarním a podzimním semestru. V jarním semestru 2014 bylo otevřeno 14 kurzů, které absolvovalo 172 účastníků. Tradičně byly otevřeny jazykové kurzy (angličtina, němčina, francouzština), cvičení, počítačové kurzy, kdy velký zájem je o kurz „Notebook pro seniory“ a úspěšně si vedou i „Dějiny českých zemí“ a kurzy zaměřené na esoteriku. Podzimní semestr začíná v druhém říjnovém týdnu, přihlašování probíhá již v září.
Nově připravujeme Virtuální univerzitu třetího věku. Tento projekt pořádá Česká zemědělská univerzita v Praze. Virtuální proto, že na přednášky nemusí posluchači jezdit do Prahy, ale v klidu naší knihovny jim je promítneme. Na základě nabytých znalostí absolvují testy a následně získají osvědčení o studiu. Přihlásit se mohou starobní důchodci, invalidní důchodci a nezaměstnaní od 50 let věku. Více o projektu lze nalézt na webových stránkách. Senioři se setkávají v rámci projektu knihovny Čaj o třetí, kde mohou u čaje vyslechnout rozličné besedy s tematikou různých oborů, tvořit ve výtvarných dílnách, společně navštívit zajímavá místa ve městě nebo vycestovat do blízkého okolí.
Zejména o zájezdy je ze strany seniorů velký zájem. Navštívili jsme například Muzeum v Kobylí, kde mají velmi rozsáhlou sbírku krojů, nebo Slovanské Hradiště v Mikulčicích s jedinečnými nálezy z období vlády prvních slovanských knížat. V nedaleké vesnici Lužice sbírá několik nadšenců předměty denní potřeby našich předků a vystavuje je ve „Starém kvartýru“, a tak udržují tradice pro mladší generace. Cílem jednoho z výletů byl také Archeoskanzen v Modré u Uherského Hradiště a Velehrad coby zajímavá exkurze do života starých Slovanů v období příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Zatím poslední zájezd směřoval do Čejkovic na prohlídku výrobny čajů a koření v bio kvalitě v provozovně firmy Sonnentor, dále do Kurdějova s opevněným kostelem sv. Jana Křtitele na návsi a do Arcibiskupské rezidence v Šardicích, kterou obec zrekonstruovala jako muzeum s obřadní síní a výstavními prostory.
Dokonalým propojením generací se stal program pro seniory a děti Z pohádky do pohádky, který ve spolupráci s projektem BiblioEduca připravily a v naší knihovně v páteční červnový podvečer zrealizovaly studentky Masarykovy univerzity v Brně. Mládí a stáří se společně přeneslo do pohádkového světa, ze kterého si odneslo jak odměnu za splněné úkoly v podobě zajímavé knihy, tak i příjemný pocit ze společně stráveného času.
HÝBNEROVÁ, Svatava; RECHOVÁ, Beata; ČEŠKOVÁ, Milada. Knihovna pro všechny generace. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2014, 28(2) [cit. 2024-10-03]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/knihovna-pro-vsechny-generace
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|