Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2018 » Knihovna a tiskárna pro nevidomé Karla Emanuela Macana (KTN)
KTN je jednou ze tří knihoven, jejichž zřizovatelem je Ministerstvo kultury ČR. Jejím posláním je zpřístupňovat nevidomým a slabozrakým občanům informace i umělecké hodnoty prostřednictvím Braillova slepeckého písma, zvukových nahrávek, reliéfní grafiky a digitalizovaných textů. Podle výroční zprávy za rok 2017 měli ke dni 31. 12. 2017 čtenáři k dispozici 2 513 bodových knih, 3 252 hudebnin, 472 titulů odborné literatury, 60 publikací v esperantu a 14 titulů periodik. V digitalizované textové podobě to bylo 928 knih. Z fondu zvukové knihovny si mohli vybírat z 6 021 titulů na kazetách, 3 028 na CD a 5 338 na MP3. KTN je ze zákona příjemcem povinného výtisku, vztahujícím se na veškeré publikace v bodovém písmu vydané na území ČR.
Znalost Braillova bodového písma a dovednost jej používat je součástí gramotnosti nevidomého čtenáře, proto je nutné ji maximálně podporovat, aby v době moderních technologií nesmírně cenná a vítaná možnost poslechu načteného textu nezbavila handicapovaného uživatele soběstačnosti. Výroba publikací, dokumentů a výrobků tištěných Braillovým písmem se realizuje v provozu tiskárny KTN. Vedle knižní produkce v počtu kolem 50-60 titulů ročně se zde tisknou také časopisy. KTN připravuje tři vlastní periodika – Literární pohledy, Záškoláka a Křesťanskou orientaci a pro externí zadavatele vyrábí časopis Zora a dva časopisy v jazyku esperanto. Společnými silami pracovníků tiskárny a knihovny každý rok vzniká nástěnný, stolní a kapesní kalendář i další publikace, jejichž text je doplněn reliéfní grafikou. V tiskařském provozu se vyrábějí i užitečné produkty, které usnadňují nevidomým orientaci.
Obliba mluveného slova narůstá, na což dnes již myslí běžná distribuce, kde není vzácností, když s knižním titulem vychází zároveň i jeho zvuková podoba. Zvlášť v případech, kdy nevidomý přišel o zrak v pozdním věku, bývá pro něho čtení Braillova písma obtížné, z toho důvodu jsou v KTN vyráběny časopisy v hmatovém i zvukovém provedení. V katalogu knihovny je možné rovněž vyhledat načtené lékopisy. K výrobě zvukových záznamů tady slouží tři zvuková studia. Nabídku nosičů z distribuční sítě ročně pro své uživatele KTN obohatí načtením asi 160 dalších titulů.
Služby pro čtenáře knihovny, jichž je přes 5 400, jsou zabezpečeny formou osobních výpůjček, zásilek pro celou ČR i do zahraničí a pro imobilní obyvatele Prahy funguje také jednou měsíčně rozvoz četby a nahrávek přímo do místa bydliště. Půjčování všech materiálů jakoukoliv formou je bezplatné. Početnou skupinu uživatelů tvoří zrakově postižení hudebníci, pro něž KTN hudebniny v Braillově slepeckém notopisu vydává i přepisuje na základě jejich individuálních požadavků. V oddělení osobních výpůjček jsou pro zájemce zhotovovány také zvětšené xerokopie přinesených materiálů, prodává se zde slepecký papír, bodové knihy i hudebniny, křížovky či kalendáře.
Roku 2009 bylo zahájeno fungování Digitální internetové knihovny Biblio, která uživateli KTN, jenž vedle přihlášky, potvrzení od očního lékaře či kopie ZTP/P dodá také prohlášení s ověřeným podpisem, umožňuje MP3 soubory a digitalizované texty z katalogu knihovny přímo poslouchat či stahovat, ovšem výhradně pro vlastní potřebu. Registrovaným uživatelem může být vedle fyzické osoby také osoba právnická, tzn. knihovna, která má tak možnost jednotlivé tituly objednávat, kupovat a stahovat pro své čtenáře, kteří splňují stejné podmínky jako čtenáři KTN. Tyto knihovny KTN metodicky řídí. Na konci června 2018 byl pro uživatele KTN zahájen provoz další služby – systém pro zpřístupnění periodického tisku zrakově postiženým s názvem CAMELOT.
ČECHOVÁ, Briana. Knihovna a tiskárna pro nevidomé Karla Emanuela Macana (KTN). Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2018, 32(4) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/knihovna-tiskarna-pro-nevidome-karla-emanuela-macana-ktn
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|