Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2022 » Knihovna v El Gouně – The Embassy of Knowledge
Letošní dovolená mě po dlouhých letech opět zavála do mojí nejoblíbenější egyptské destinace s názvem El Gouna nacházející se nedaleko Hurghády. El Gouna je překrásné turistické letovisko, které nechal postavit egyptský obchodník Samih Onsi Sawiris. S výstavbou města se začalo v roce 1989. Kromě hotelů se zde nachází i luxusní vily bohatých Evropanů. Většina těchto vil má vlastní přístup k jedné z mnoha mořských lagun, které celou El Gounu protínají. Když zde turista dorazí, čeká ho šok. El Gouna je totiž naprosto jiný svět oproti zbytku Egypta. Ne nadarmo se této oblasti přezdívá „egyptské Benátky“. Parky jsou vysázeny palmami a květinami hrajícími všemi barvami. Městečko je pastvou pro oči.
Majitel města si přál zachovat křesťanský ráz, tzn. i většina pracovníků Egypťanů je křesťanského vyznání (ačkoliv to není podmínkou). Ve městě se nachází několik kostelů a pouze jedna mešita. Pracovníkům je zakázáno turisty jakýmkoliv způsobem „obtěžovat“. Smlouvání na tržišti je sice možné, a jako všude v arabském světě velmi žádané, ale opravdu jen tehdy, pokud o něj samotný turista projeví zájem. Jinak jsou dány za zboží pevné ceny, které byly zavedeny zejména z důvodu velkého počtu německých a ruských turistů, kteří neradi smlouvají. Nicméně místním rozhodně uděláte radost, když se nebudete chovat tolik formálně a za odměnu vás čekají pěkná setkání s neskutečnými zážitky. Za návštěvu rozhodně stojí také luxusní přístavy (Abydos Marina, Abu Tig Marina) navržené italským architektem Alfredem Fredem, kde jsem v němém úžasu obdivovala ty nejluxusnější jachty světa. Posedět můžete v některé z mnoha velmi pohodlných kaváren.
V El Gouně nalezneme plně vybavenou nemocnici, kde nechybí stomatologie, plastická chirurgie, jednotka intenzivní péče, a dokonce i dekompresní komora pro případ potápěčských nehod. Netroufám si říci, zda je v celém Egyptě možné najít lépe vybavenou nemocnici. Snad jen soukromou, nikoli státní. Co je však pro každého knihovníka nejvíce fascinující, v El Gouně se nachází pobočka Alexandrijské knihovny.
V El Gouně nechybí základní a střední škola (El Gouna International School). Jelikož školy navštěvují i děti bohatých Evropanů, kteří zde tráví několik měsíců v roce, namísto našich zimních mrazů, je výuka vedena nejen Egypťany, ale i Němci, Angličany, Američany, Francouzi či Belgičany. V roce 2012 zde byla zřízena Berlínská technická univerzita (TUB) nabízející hned tři magisterské programy, s výhledem na spuštění doktorského studijního programu. Vyžití v El Gouně naleznou zejména sportovci. Každý má možnost zahrát si paintball, tenis, fotbal, v „komplexu“ se nachází i rozlehlé golfové hřiště. El Gouna je proslulá nádhernými podmořskými scenériemi. Na své si tedy přijdou i milovníci potápění a šnorchlování. A ani další dobrodruzi vodních sportů nepřijdou zkrátka – výběr je široký, od windsurfingu, kitesurfingu, water skiingu po parasailing.
Pro knihomoly je však tou nejzajímavější budovou právě technicky moderně vybavená knihovna – pobočka Alexandrijské knihovny. Je umístěna v nádherném komplexu vystavěném v orientálním stylu. Knihovna je poměrně malá, fyzicky je k dispozici pouze okolo tisíce titulů, její bohatství nicméně tkví v možnosti přístupu ke všem digitálním sbírkám Alexandrijské knihovny. Neuvěřitelným zážitkem je návštěva sálu Culturama, který je sestaven z devíti obrovských panoramatických interaktivních obrazovek prezentující kulturní dědictví Egypta. A že zrovna Egypt nabízí nepřebernou škálu historických krás. Alexandrijská knihovna se zasadila o založení vůbec první digitální knihovny v celém regionu a je jednou z 32 partnerských institucí, které se staly součástí projektu Světové digitální knihovny vytvořeného organizací UNESCO. Bibliotheca Alexandrina digitalizuje nejen všechny vzácné svazky knihovních sbírek, ale i mapy, fotografie a další obrazové záznamy. Cílem digitalizace je šířit porozumění mezi kulturami a zpřístupnit kulturní pokladnici světa lidem, kteří nemají jiné možnosti k jejímu nahlédnutí. Toto vše je tedy k dispozici i ve zmiňované pobočce.
Prostory samotné knihovny jsou úchvatné, architektonicky si zachovávají ráz celého „elgounského“ stylu. Hlavní čítárna je prostorná a vzdušná, lahodící oku. Nádvoří s fontánou na návštěvníka dýchne pohodou a uklidňujícím dojmem. Kavárnička v její blízkosti jen dovrší překrásný pocit z celé návštěvy. Součástí knihovny jsou tzv. čtecí kabinky pro potřeby těch, kteří vyžadují při studiu klid. Zajímavým doplněním knihovny je pak menší muzeum egyptské historie, kde jsou vystaveny repliky staroegyptských soch, sošek, obrazů a jiných artefaktů z dob faraonů. Často jsou v muzeu pořádány přednášky odborníků – egyptologů.
Knihovna spolupracuje s mnohými základními a středními školami v Egyptě. Ty mají možnost zapojit se do různých soutěží. Tou poslední byla vizualizace egyptské historie studenty základních škol, jež byly následně promítány v sále Culturama. Pracovníci knihovny pro děti z místních škol pořádají množství aktivit, například kurzy jógy, karate, kouzelnické show aj. Každou sobotu ráno jsou těm nejmenším v knihovně předčítány pohádky a následně je čeká i velice zábavné dopoledne při hraní her a zpívaní. Knihovna rovněž pořádá kurzy jazyků nejen pro své zaměstnance, ale i širokou veřejnost.
I běžný turista, který v El Gouně pobývá jen pár dní, má možnost výpůjčky z fondu knihovny. Krom ročního poplatku je zde totiž i možnost složit za každou zapůjčenou knihu deposit, jenž se při vrácení knihy čtenáři opět vrátí. Výpůjční doba přitom trvá až čtyři týdny. Jen málo míst mě uchvátilo tolik jako tichá elgounská knihovna. Knihovníci zde byli nesmírně milí a ochotní, úsměv na tváři byl samozřejmostí.
Literatura:
El Gouna Library: An Embassy of the BA. Bibliotheca Alexandrina. [online]. 15 May 2008 [cit. 2022-06-23]. Dostupné z: https://www.bibalex.org/en/News/Details?DocumentID=2114&Keywords=
El Gouna Library. Bibliotheca Alexandrina. [online]. 2008 [cit. 2022-06-20]. Dostupné z: https://www.bibalex.org/english/media/files/elgouna1.pdf
El Gouna Library – Embassy Of Knowledge. Schools in El Gouna. [online]. © 2022 El Gouna. [cit. 2022-06-20]. Dostupné z: https://www.elgouna.com/services/#education
El Gouna Library. In: Facebook [online]. 27 July 2017 [cit. 2022-06-22]. Dostupné z: https://www.facebook.com/El-Gouna-Library-492055447794087/
ŠIMÍČKOVÁ, Denisa. Knihovna v El Gouně – The Embassy of Knowledge. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2022, 36(3) [cit. 2024-11-06]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/knihovna-v-el-goune-embassy-knowledge
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|