Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2024 » Knihovna věcí v Městské knihovně Česká Třebová
Městská knihovna Česká Třebová začala půjčovat věci již před několika lety. Tato aktivita vycházela ze snahy poskytovat kvalitní služby své komunitě a zároveň i částečně nízkoprahově. Tedy umožnit přístup k nim co nejširšímu počtu uživatelů. V neposlední řadě se nám líbilo, že půjčování věcí podporuje myšlenky sdílené ekonomiky a minimalistického přístupu k životu v oblasti objemu vlastněných věcí. V tomto textu vás krátce seznámíme s tím, jaké typy předmětů knihovna nabízí k zapůjčení. Budeme se věnovat i praktickým a logistickým aspektům každodenního provozování této služby. Zmíníme i několik tipů, jak vyladit online katalog, aby podpořil uživatelský komfort a půjčování věcí jako službu.
První komoditou, mimo běžné typy dokumentů, kterou naše knihovna začala půjčovat, byla desková hra. Hry pořizujeme do fondu od roku 2014. Za deset let se tato část fondu rozrostla a aktuálně nabízíme k vypůjčení kolem 800 titulů. Celá kolekce má vlastní sekci v našem katalogu. Část rozpočtu je stabilně vyhrazena nákupu deskových her. V nabídce jsou i cizojazyčné tituly, převážně v anglickém jazyce. Péči věnujeme i metadatům. Snažíme se, aby záznam příslušné hry obsahoval všechny potřebné informace, jako je cílová skupina hry, hrací doba nebo obsah balení. K mnoha záznamům přidáváme také odkaz na video návod. To, jak se hra hraje, je z takových videí často výrazně snazší pochopit, než z přiloženého návodu. Snažíme se také o to, aby každý záznam obsahoval i fotografii obálky. Ty vkládáme na Obálkyknih.cz, mohou je tak používat následně i další knihovny. U malého počtu her neexistuje žádný použitelný jednoznačný identifikátor, kterému by se obrázek obalu dal přiřadit. Takové se pak zobrazují jen v našem katalogu.
Před zavedení služby jsme intenzivně řešili, jak zkontrolovat kompletnost balení před a po vrácení. Po nějakou dobu jsme vážili části her na digitální váze. Od této praxe jsme nakonec upustili a nyní jednotlivé komponenty přepočítáváme. Na obalu hry je vždy soupis dílů, podle kterého se kompletnost kontroluje. Vrácené hry se vrací do oběhu většinou do dvou hodin. Kompletní nabídku deskových her máme uspořádanou také v tištěné podobě v šanonech. Tou se mohou probírat zájemci přímo v knihovně. Pro některé uživatele je to prý přehlednější, než v katalogu. Hry jsou v šanonech rozdělené podle věkových skupin a seřazeny podle abecedy. Každá hra má vlastní stránku s popisem, z ní se zájemce dozví základní informace o hře. Mezi ně patří její obtížnost, délka jedné hry nebo počet hráčů. Všechny dostupné hry jsou vystavené v prosklených skříních před vstupem na oddělení pro dospělé. Vydání je na požádání. Hry lze rezervovat z online katalogu nebo osobně. Vyzvedávat hry je možné také v jednom z výdejních boxů. Část her je umístěna na dětských odděleních a Teenspace. Ty se půjčují výhradně prezenčně, případně slouží při programech pro děti a mládež.
Dlouho jsme uvažovali, jak oslovit skupinu rodičů a prarodičů malých dětí, kteří řeší aktivní využití volného času. I z vlastních zkušeností jsme věděli, že děti jsou vděčné za atraktivní náplň volného času (vyrábění, hry, soutěže) a výlety s programem. Věděli jsme také, jak těžké je takové aktivity připravovat. Koncept Zážitkových batůžků přichází s řešením. V knihovně si vypůjčíte kompletně zabalenou sadu předmětů, které spojuje určité téma. Je tam vše, co budete potřebovat. Uživatelé si tak půjčují zážitek, který mají se svými dětmi. Nemusí věnovat hodiny přípravě, mohou se soustředit na společné trávení času. Batůžek se dá vzít k babičce, na výlet, na dovolenou, ke kamarádovi. Obsah zaručuje vždy několik hodin zábavy i přísunu zajímavých informací.
Batůžky kompletně vytváří zaměstnanci knihovny. Všechny mají jednotný design. Jednotlivá témata se dají rozpoznat podle placky. Ta je připevněná na každém batohu, společně s čárovým kódem. Díky němu probíhá výpůjčka stejně jako u libovolného jiného dokumentu. Aktuálně máme v nabídce 15 témat, která se věnují například přírodě, vesmíru, dinosaurům nebo lidskému tělu. Jeden batůžek vytvořili studenti místní střední školy a věnuje se železnici.
Interaktivní knihy a hry od společnosti Albi není asi nutné představovat obšírně. Mnoho knihoven je půjčuje. Mluvících knih máme v nabídce přes stovku, mluvících her 15 titulů. Naši čtenáři si samozřejmě mohou půjčit i potřebná pera. Poměrně hodně z nich však má již své a půjčují si pouze knížky. Tato skupina pak ocení, že přímo v našem katalogu najdou odkaz ke stažení potřebného souboru pro tužku. Tužky mají skvělou odolnost, ale pokud přestanou fungovat, nahradíme je novým kusem. Při zjevném poškození uživatelem účtujeme náhradu ve výši ceny nové tužky, případně uživatel může pořídit tužku sám. Ve všech našich tužkách jsou nahrané soubory potřebné ke všem knihám, které máme v nabídce.
Logico je systém na podporu vzdělávání. Je k dispozici ve dvou provedeních: Primo (menší děti) a Piccolo (větší děti). Základem je rámeček, do něhož se vsune pracovní list. Umístěním barevných koleček dětí řeší úkoly z pracovního listu. Naše knihovna půjčuje rámečky i sešity. V nabídce máme 28 titulů sešitů. Tematicky jsou zaměřené na barvy, tvary, prvouku, počítání, ale i na předčtenářské dovednosti. Cílovou skupinou jsou tedy předškolní děti, kterým systém zajímavou formou pomáhá osvojit si základy znalostí, na kterých později budou stavět ve škole.
Za skutečnou knihovnu věcí lze považovat tu část našeho fondu, která se skládá z předmětů sezónního využití, hobby, zábava, volný čas nebo sportovní vybavení. Část tohoto fondu sami využíváme pro venkovní akce knihovny. V čase, kdy předměty nepotřebujeme, jsou k dispozici veřejnosti. Zájem o tuto službu je, ale myslíme, že má stále ještě kam růst a má obrovský potenciál. Lidé zatím nejsou příliš zvyklí, že je v knihovně možné půjčit si vybavení na piknik, zahradní párty nebo na volný čas. V nabídce máme například piknikové deky, piknikový koš, různé venkovní hry – šipky, petanque, KUBB, finskou kolíkovou hru, turnballovou sada, sadu na stolní tenis, kroket, bumerang, luk, malířský stojan, teleskopické hole a další. Přitom tohle jsou přesně ty věci, které máte často chuť nebo potřebu využít nárazově. Snažíme se návštěvníky informovat, ale chce to svůj čas. Věříme, že většině lidí nedává příliš smysl obklopovat se věcmi, které používají jednou nebo dvakrát v roce.
V menších městech často nefungují půjčovny, kde by si bylo možné tyto předměty vypůjčit. Knihovny mohou tuto roli zastoupit a tím pomáhat lidem ze své komunity šetřit peníze. Vnímání této role knihovny v komunitě zatím není příliš silné, musíme tedy aktivně zkoušet služby podporující sdílení, nabízet a vhodnou propagací je dostávat do širšího povědomí. Oblíbená je čtečka e-knih s e-ink displejem, kterou si lidé půjčují, aby si vyzkoušeli, jak se jim bude číst elektronicky. Počet e-výpůjček nám v posledních letech roste opravdu výrazně a několik z našich skalních e-čtenářů přesvědčila právě naše zapůjčená čtečka. Nově půjčujeme také Blue-Boty. Ty hojně využíváme ve výukových lekcích pro malé děti a část rodičů má zájem je vyzkoušet v domácím prostředí.
Půjčování předmětů v naší knihovně doplňuje standardní nabídku dokumentů. Každá z nabízených služeb si našla svoji cílovou skupinu. Zaměstnanci knihovny se museli naučit, jak pro nové typy předmětů pořizovat metadata. Jinak se provádí zpracování po pořízení a půjčování a vracení také vyžaduje specifický přístup. Vše se dá zvládnout, když máte na zřeteli úspěch nové služby. Zájem našich uživatelů o půjčování předmětů v knihovně je důkazem, že to bylo dobré rozhodnutí.
BOHÁČKOVÁ, Gabriela. Knihovna věcí v Městské knihovně Česká Třebová. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2024, 38(3) [cit. 2024-10-05]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/knihovna-veci-v-mestske-knihovne-ceska-trebova
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|