Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2021 » Knihovna Veselice – Centrum regionální literatury Moravského krasu
Současná koronavirová situace nepřeje volnočasovým aktivitám občanů. Mezi ně patří mimo jiné i návštěva knihoven a dalších kulturních institucí. Již bezmála rok je také omezený přístup do knihovny ve Veselici. Ta je jednou z celkem 3 knihoven, které na svém území provozuje obec Vavřinec ležící nedaleko města Blanska v Jihomoravském kraji. Málokdo dnes ví, že veselická knihovna se pyšní titulem Knihovna roku v kategorii základní knihovna, který obdržela v roce 2011. Obec je spíše známá rozhlednou na kopci Podvrší, kam během roku zavítá velké množství návštěvníků, kteří do regionu přijeli především za jeskyněmi, propastí Macochou a krásnou přírodou. Mimochodem, uvedený rok byl pro obec Vavřinec velice úspěšný. Mimo ocenění knihovny získala obec v krajském kole soutěže Vesnice roku zlatou stuhu a vedle toho získala Novodvorská lipová alej vedoucí z osady Nové Dvory směrem ke zřícenině středověkého hradu Blansek na území CHKO Moravský kras ocenění Alej roku. Čas však plyne jako voda a v letošním roce si připomeneme desáté výročí získání uvedených ocenění, ale také předání tehdy nové knihovny veřejnosti. Ta je situovaná v prostorách bývalého kulturního domu, jehož celkovou přestavbou v letech 2010–2015 vznikla víceúčelová budova s hasičskou zbrojnicí, sezonním turistickým informačním centrem, expozicí muzea včelařství v hlavním sále a sedmi byty v podkroví budovy.
Ale vraťme se zpět k naší knihovně. Ta vznikla za finanční pomoci z operačního programu Program rozvoje venkova a od samého začátku se také stala Centrem regionální literatury Moravského krasu. S tímto nápadem tehdy přišel starosta obce Miloslav Novotný, jehož velkým koníčkem je historie regionu a genealogie. Ten oslovil okolní obce, zda by knihovně poskytly jimi vydané publikace. To byl základ budované sbírky regionální literatury. Knihovna se také může pochlubit tím, že má své patrony. Jedním je pan Robert Sedlák, veselický rodák, písmák a bývalý kronikář obce, a tím druhým je prof. MUDr. Ervín Černý-Křetínský, DrSc., významný lékař v oboru ORL. Ten se ve svém volném čase intenzivně věnoval oboru historické sídelní geografie a středověké povrchové archeologie v regionu Drahanská vrchovina a jejím blízkém okolí. Jedním z výsledků jeho celoživotní práce je mimo jiné i zmapování cca 60 zaniklých osad v uvedeném regionu, což ocení především zájemci o historii regionu. Našim čtenářům i badatelům ze širokého okolí nabízí naše knihovna v samostatném fondu i množství regionální literatury, kterou se podařilo za uplynulá období shromáždit.
Fond čítá bezmála 350 publikací vydaných v blanenském regionu samosprávami, spolky, ale také soukromými osobami. Neustále pátráme po starých publikacích a kupujeme ty nově vydané. Tím se podařilo naplnit záměr bývalého starosty Novotného. Pokud si dobře pamatuji, tak ten tehdy současně vyslovil přání, aby se knihovna stala komunitním centrem v obci. Myslím si, že i to se stalo skutečností. Za uplynulých deset roků se v knihovně uskutečnila spousta akcí, jako např. cestovatelských besed, tvořivých dílen a výstav regionálních autorů. Knihovna se také stala místem, kde se potkávají maminky, jejich ratolesti zde našly nejen místo pro čtení, ale i zázemí pro hraní a setkání se s kamarády. Mimoto tam během roku probíhají přípravy na větší akce pořádané v obci, jako např. tradiční Ostatky, rozsvěcení vánočního stromu, Strašidelný les pro děti apod. Mimo těchto místních aktivit se v naší knihovně uskutečnilo setkání knihovníků z regionu, knihovnu navštívilo několik návštěv z obcí připravujících se na rekonstrukce svých knihoven apod. Zapomenout nesmím ani na uspořádání tradičního setkání knihovníků z naší krásné země s názvem „Co venkovské knihovny umějí a mohou“ v září roku 2013. Při příležitosti konání tohoto setkání vydala knihovna publikaci Místní knihovna Veselice – Komunitní centrum 21. století, která seznamuje s historií knihovny, budováním knihovny nové, jejími patrony, poskytovanými službami, statistickými údaji o počtu svazků a výpůjčkách, ale také např. představuje některé tradiční recepty z obce apod. Podstatná část publikace je také věnovaná přehledu knihoven, které byly v letech 2000–2013 vyhodnocené oceněním Knihovna roku.
Dokladem toho, že naše knihovna může také právem používat označení komunitní centrum, jsou mimo jiné i zmíněné recepty, které jsem získala právě od návštěvníků knihovny. Jednou z aktivit knihovny byla i spolupráce několika čtenářů na přípravě publikace VESELICE od nejstarší zmínky až po současnost. Ta byla vydaná při příležitosti konání 3. setkání rodáků obce, které se uskutečnilo v roce 2016. Druhým naším počinem, na který jsem hodně pyšná, je vydání knihy pověstí a pohádek z Veselice a okolí s názvem O pastýři z Vavřince a hezkém Janovi z Veselice. Její předlohou byla několikaletá práce zmíněného Roberta Sedláka. Ten totiž od starousedlíků vyslechl a v tehdejší mluvě sepsal pro další generace občanů pověsti, příběhy, povídky a pohádky vztahující se k naší obci a blízkému okolí. Autorkou textu knihy je paní Jitka Bařinová žijící ve Vídni, která pro lepší a srozumitelnější přiblížení dnešnímu čtenáři obsah předlohy převyprávěla. Kniha je ilustrovaná kresbami velice nadané Terezy Machové, jejíž maminka je autorkou návrhu interiéru naší knihovny. Nakladatelem knihy je spolek Veselická kaplička, z. s., který ji vydal v roce 2020, kdy jsme si připomněli 45. výročí od úmrtí pana Roberta Sedláka. Škoda jen, že jsme ji, vzhledem k uzavření knihovny, zatím nemohli pokřtít a představit občanům.
Více informací o činnosti knihovny najdou zájemci na jejím webu, kde jsou vedle seznamu regionální literatury umístěné také další informace z historie obce a regionu. Jejich autorem je z větší části zmíněný Miloslav Novotný. Věřte, že se už velice těším, až v knihovně přivítám čtenáře, ta se opět rozezní smíchem dětí a bude, tak jako dřív, místem příjemných setkání našich občanů.
HÁJKOVÁ, Olga. Knihovna Veselice – Centrum regionální literatury Moravského krasu. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2021, 35(1) [cit. 2024-10-11]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/knihovna-veselice-centrum-regionalni-literatury-moravskeho-krasu
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|