Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2024 » Knihovníci doporučují knihovníkům
Přinášíme Vám tipy na zajímavé tituly odborné literatury, beletrie, dětské literatury i deskových her od kolegyň a kolegů z knihoven.
Agnes-Margrethe Bjorvand: Astrid Lindgrenová
Krásně graficky zpracovaná biografie legendární spisovatelky musí potěšit děti i dospělé. Stručné informace a zajímavosti z autorčina života jsou proloženy citáty z knih a vtipnými výroky svérázné spisovatelky. Texty dokládají, jak moc autorka při psaní čerpala z vlastních zážitků. Knihu jsem využila při přípravě čtenářské lekce o Astrid Lindgrenové. Během besedy jsme s dětmi do knihy také nahlédli. Upřímně je nadchla třeba ilustrace, na které vidí dospělou autorku šplhat po fasádě stockholmského činžovního domu, protože si zabouchla dveře a na sporáku se právě vaří oběd. O svérázné babičce Astrid visící v koruně stromu ani nemluvě. Báječná publikace norské autorky se snovými ilustracemi norské výtvarnice je jako stvořená pro „knihovníky děckaře“.
Miroslava Jurdičová
Knihovna Boskovice
Jakub Sedláček a kolektiv: Neviditelné řemeslo: Tajemství redakční práce
Který knihomol by netoužil poodhalit zákulisí vzniku knih? A konečně je to tady! Soubor, ve kterém nám čtrnáct osobností úzce provázaných s knižním světem přiblíží nejen náročnou redakční práci, ale nahlédneme také do nakladatelských domů i do příběhů z praxe. Zaujme i méně známá redakce komiksů či specifika týkající se romské literatury. Jako ve většině sbírek, i tady pro mě byly některé texty vynikající, jiné mě oslovily méně. Celkově však soubor přináší svěží a neotřelý pohled do tvůrčí dílny řady skvělých profesionálů. Nechybí v něm nadhled, vtip i pokora a rozhodně stojí za pozornost.
Šárka Kučerová
Obecní knihovna Bílovice nad Svitavou
Guzel Jachina: Zulejka otevírá oči
Velmi působivý příběh z pera tatarské spisovatelky Guzel Jachina sleduje životní putování mladé tatarské ženy Zulejky v převratných dějinných okamžicích 1. pol. 20. století. Muslimsky vychovaná žena je nucena se v patriarchální společnosti osamostatnit a najít vnitřní sílu přežít v tvrdých podmínkách sibiřského pracovního tábora v Sovětském svazu. A nejen přežít, ale také otevřít oči a začít žít.
Hana Matulová
Knihovna Boskovice
Sophie Haydock: Čtyři múzy
Je těžké z nepřeberného množství vycházejících knih vybrat jednu jedinou, proto jsem si situaci ulehčila tím, že jsem se rozhodla doporučit knihu, kterou jsem právě dočetla. Jedná se o beletrizovaný životopis rakouského malíře českého původu, žáka Gustava Klimta, Egona Schieleho. Ten byl zpočátku ovlivněn secesí, později si ale vytvořil vlastní umělecký styl. Kniha je psaná z pohledu čtyř žen-múz, které malíře ovlivňovaly a inspirovaly. Každá žena vypráví svůj příběh a zavede nás do různých etap malířova života. V knize najdeme reprodukce obrazů, seznámíme se s životem ve Vídni na začátku 20. století a získáme řadu nových informací.
Vlasta Žáčková
Knihovna Jiřího Mahena v Brně
Werner Holzwart: O krtkovi, který chtěl vědět, kdo se mu vykakal na hlavu
Nejlepší kniha mého dětství byla Krtek a kalhotky, nejvtipnější dětská kniha v dospělosti je O krtkovi, který chtěl vědět, kdo se mu vykakal na hlavu. Knížka je nejenom zábavná, ale i naučná. Najdete zde popis hovínek od všech možných zvířátek. Hlavní motto knížky je, že se opravdu nevyplácí kakat někomu na hlavu.
Kateřina Juřicová
Městská knihovna Znojmo
Hervé Tullet: Kouzelná ruka
Můj oblíbený francouzský autor přichází v pořadí s pátým titulem a opět je to bláznivá jízda. Jeho první knihu, která u nás vyšla s názvem Knížka v roce 2011, stále používám při programech pro mateřské školky a stále ji děti milují. Tulletovy knihy se těžko popisují, ty se musí zažít. Tentokrát se zapojí vaše ruce, budete trénovat barvy, tvary, grafomotoriku, rozvíjet fantazii a hlavně se těšit při poslední stránce, až ji otevřete zase na začátku. Nejedná se o příběh nebo pohádku, ale aktivní zábavu pro nejmenší děti a předškoláky. Autor s vtipem a hravostí zkouší přilákat malé čtenáře a ukázat jim rozmanitost knižního světa. Vřele doporučuji.
Jitka Řezáčová
Knihovna Jiřího Mahena v Brně
Ubongo
Pokud neradi studujete složitá pravidla, sáhněte po UBONGU. Tato časově nenáročná hra skvěle rozvíjí prostorové myšlení a kombinatoriku. Jde vlastně o luštění hlavolamů, při kterém se hráči snaží pomocí několika různých dílků co nejrychleji vyplnit svou hrací kartu a za odměnu sbírají barevné drahokamy. Díky možnosti skládání ze tří nebo čtyř dílků mohou hru hrát dospělí společně s menšími dětmi, které vyplňují jednodušší variantu hrací karty. U nás doma se hra v některých chvílích mění dokonce v kooperativní záležitost, a to když někdo nemůže svůj hlavolam ani po uběhnutí časového limitu rozlousknout a ostatní se mu snaží pomoci. Hra je svižná, zábavná a herních variant je opravdu spousta, takže se hned tak neomrzí. Užijí si ji dospělí a děti od cca 6 let.
Šárka Kučerová
Obecní knihovna Bílovice nad Svitavou
Alhambra
Hra dostala svůj název podle středověké pevnosti Alhambra, která se vypíná nad španělskou Granadou. Samotná pevnost se neproslavila vojenským opevněním, ale především krásnými interiéry, skvostnými paláci, fontánkami a jezírky. Hráči si kupují kartičky staveb, které přikládají k základní kartě a budují si tak svou Alhambru. Cílem hry je postavit největší, nejbezpečnější a nejbohatší Alhambru. Za mne je to zapomenutý skvost mezi hrami, který má celkem jednoduchá pravidla, trvá 30–60 min a hru je možné hrát již s 8letým dítětem.
Michaela Navrátilová
Moravská zemská knihovna v Brně
JURDIČOVÁ, Miroslava; KUČEROVÁ, Šárka; MATULOVÁ, Hana; ŽÁČKOVÁ, Vlasta; JUŘICOVÁ, Kateřina; ŘEZÁČOVÁ, Jitka; NAVRÁTILOVÁ, Michaela. Knihovníci doporučují knihovníkům. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2024, 38(2) [cit. 2024-10-07]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/knihovnici-doporucuji-knihovnikum-4
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|