Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2024 » Knihovníci doporučují knihovníkům
Přinášíme Vám tipy na zajímavé tituly odborné literatury, beletrie, dětské literatury i deskových her od kolegyň a kolegů z knihoven.
Jean-Marc Jancovici a Christophe Blain: Svět bez konce
V překladu Michaly Markové vyšla tato obsáhlá komiksová esej o současném stavu energetiky, energetické politiky, udržitelných a vyčerpatelných zdrojů, v kontextu historie světové ekonomiky a stavu klimatu. Pozdně kapitalistická doba rozvíjí apokalyptické situace a kolotoč klimatických změn se začíná rozjíždět pořád rychleji a nepředvídatelněji. Ilustrátor Christophe Blain a inženýr, profesor, ekolog a expert na udržitelnost Jean-Marc Jancovici spolu vytvořili přehledný vizuální akademický narativ, který detailně a přístupně zprostředkuje současný stav fungování naší spotřební kultury a společnosti. Vzácné na této knize je, že na rozdíl od mnohých dalších popularizačních knih ve svém oboru, neapeluje jenom na individuálního spotřebitele, ale zdůrazňuje důležitost vzájemnosti a systematické (mezinárodní) spolupráce a domluvy.
Dorota Papoušek
Masarykova veřejná knihovna Vsetín
John de Marchi: Pravdivý fatimský příběh
Faktografická, nicméně čtivá kniha o mariánských zjevení v roce 1917 v Portugalsku, psaná bez hysterie, barvotisku a zbytečné dramatičnosti, vhodná pro čtenáře různého věku. Navzdory skepticizmu okolí a později i katolického tisku měli tři malí pasáčci ohromující víru, dětskou přirozenost a důvěru a ve svém jednání mohou být příkladem rovněž pro současné dospělé. Knihu lze doporučit všem, kteří o fatimských zjeveních nic nevědí, ale i těm, kteří už mají o Fatimě ucelené informace.
Josef Mikulášek
Moravská zemská knihovna v Brně
Gustav Mikusch: Studnice pověstí z moravských Sudet
Soubor méně známých a neznámých pověstí z míst od Králického Sněžníku přes Jeseníky až po Oderské vrchy kantora Gustava Mikusche vyšla poprvé 1892 v němčině. Navzdory času, který od jejího prvního vydání uplynul, jde o skvěle sestavenou a zajímavou sbírku.
Ivana Šrámková
Knihovna Karla Dvořáčka ve Vyškově
Henri J. M. Nouwen: Návrat ztraceného syna
Pokud jste se někdy ve svém životě cítili ztraceni, je tato kniha právě pro Vás. Dílo může být nápomocné těm, kteří hledají pevnou půdu pod nohama a osobní sebepřijetí. Kniha Vás k ničemu nenutí, jen příjemně vede a vtáhne Vás natolik, že to nevzdáte. Pokud ale hledáte instantní návod, který by nabízel snadné řešení všeho, tak čtení této knihy zvažte. Dílo vyniká svojí laskavostí, autor Vás s jemností vede do hloubek Vašeho nitra. Další cesta je už na Vás. Dílo pomáhá se zpracováním pocitů viny a vlastních nedokonalostí. Celé dílo je zamyšlením autora nad biblickým podobenstvím o marnotratném synu a Rembrandtovým obrazem vystihujícím jednu jeho scenérii.
Tereza Večeřová
Městská knihovna Znojmo
Josephine Mark: Kudy kam s kapačkou
Komiks o vlku a zajíci, ale tentokrát jinak. Roztomilý příběh o empatii, zdraví a solidaritě, který čtenáře vtáhne a dojme hned od první stránky. Autorka si pohrává s principy bajky, ale její vyprávění není zbytečně didaktické. Svou kresbou si bravurně pomáhá a stránky knihy se otáčejí a čtou jakoby samy. Jak to vypadá v každodenním životě nemocného? A jaké je to pro ty, kteří o něj pečují? Na tyto velké otázky odpovídá s velikou láskou a porozuměním.
Dorota Papoušek
Masarykova veřejná knihovna Vsetín
Olga Masiuková: Jak voní týden
Kniha může být laskavým průvodcem pro všechny z nás (děti i dospělé), kteří se nějakým způsobem setkali se zdravotním znevýhodněním. Přibližuje myšlení nevidomé dívky a její schopnost vnímat svět všemi ostatními smysly. Z toho vychází svět okolo nesmírně barevný, jak pro všechny hrdiny knihy, tak i pro čtenáře. Všichni členové rodiny chápou svět Konstantiny a přijímají jej. Nejen v tomto může být dílo inspirací pro každého z nás. Celkově působí jako objetí či pohlazení a člověk by vzhledem k těžšímu tématu ani nečekal, jak laskavá kniha může být. Dle mého názoru by byla kniha vhodná například ke společnému čtení rodičů a dítěte. Pomáhá tak velice nenásilně v objevování krásy světa.
Tereza Večeřová
Městská knihovna Znojmo
Souboj vombatů
Tahle blesková akční hra pro děti i dospělé je rychlý a kontaktní nářez. Víte, že vombati jsou jediní savci, jejichž hovínka jsou hranatá? Autoři byli tímto faktem natolik fascinovaní, že je inspiroval k tomu, aby na něm postavili celý princip této hry. Poslepu se hrabete v krabici s hranatými dílky a podle role, kterou si na začátku vylosujete, jste buď poctivý stavitel pyramid z výkalů (samozřejmě, ty ve hře jsou plastové a růžové, takže podobnost s realitou je pouze konceptuální), nebo jejich bořič. Hraje se o čas a výhodu mají ti s pevným stiskem a hbitýma rukama.
Dorota Papoušek
Masarykova veřejná knihovna Vsetín
Karak
Rodinná fantasy hra s celkem jednoduchými pravidly. Hráči prozkoumávají tajuplné katakomby hradu Karak. V podzemním labyrintu objevují truhly napěchované poklady a zápolí s nestvůrami, které tyto cennosti stráží. S pomocí ukořistěných klíčů mohou truhly odemykat a poklady tak uzmout pro sebe. Díky vítězstvím v bojích získávají vybavení, čímž posilují svého hrdinu.
Tereza Večeřová
Městská knihovna Znojmo
PAPOUŠEK, Dorota; MIKULÁŠEK, Josef; ŠRÁMKOVÁ, Ivana; VEČEŘOVÁ, Tereza. Knihovníci doporučují knihovníkům. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2024, 38(4) [cit. 2024-12-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/knihovnici-doporucuji-knihovnikum-6
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|