Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2024 » Knihovníci muzeí a galerií v Brně
Ve dnech 17. až 19. září 2024 uspořádala Knihovnická komise AMG svůj 48. seminář knihovníků muzeí a galerií. Náročné organizace se v letošním roce ujalo Moravské zemské muzeum v Brně ve spolupráci s AMG a s podporou MK ČR. Do Brna přijelo přes aktuální potíže způsobené v celé republice povodňovým stavem 111 účastníků. Díky ochotě vedení a pracovníků Moravského zemského muzea bylo možné připojit online dalších šest účastníků z oblastí přímo postižených povodněmi.
Tradičního přivítání hostů se v úterý 17. září ujali generální ředitel Moravského zemského muzea Jiří Mitáček a předsedkyně Knihovnické komise AMG Štěpánka Běhalová, účastníky pozdravili předsedkyně AMG Irena Chovančíková, předseda Ústřední knihovnické rady ČR a ředitel Knihovnického institutu Vít Richter a předseda SKIP Roman Giebisch. Zdravici jednání zaslal též vedoucí Oddělení literatury a knihoven MK ČR Michal Fojtík.
Odborný program byl rozdělen na tři bloky. V úterý jej zahájil blok věnovaný tématu spolupráce knihoven a paměťových institucí, v němž kromě příspěvků Víta Richtera a Romana Giebische věnovaných novinkám ze světa knihoven a kurzům celoživotního vzdělávání pro knihovníky, zazněly také příspěvky brněnských kolegyň Libuše Nivnické, ředitelky Knihovny Jiřího Mahena v Brně a Pavlíny Mazáčové z Katedry informačních studií knihovnictví Masarykovy univerzity v Brně na téma spolupráce knihoven a škol. Program doplnily také příspěvky Lukáše Babky na téma 100 let Slovanské knihovny a Martina Sekery, který představil nakladatelskou činnost Národního muzea.
Do středečního programu byly připraveny dva tematické bloky. Dopolední blok Digitalizace, AKS, AI byl věnován představení České digitální knihovny, novinkám v portálu Artlib, možnostem databází PerMonik a OsobnostiRegionů.cz. Odpolední blok Knižní sbírkové fondy zahájil děkan fakulty restaurování Radomír Slovik přednáškou o možnostech dalšího vzdělávání konzervátorů a restaurátorů na Fakultě restaurování Univerzity Pardubice. Odborný program zakončily kolegyně Iva Bydžovská z Národního muzea a Jana Poláková z Moravského zemského muzea s dvěma vstupy, týkajícími se kramářských písní. Zazněla také přednáška Dany Karulové o Uměnovedné knižnici Slovenské národní galerie. Vítaným obohacením programu byly dva workshopy zaměřené na příklady dobré praxe: Národní plán obnovy – zkušenosti s projekty a Komunitní role knihoven muzeí a galerií – regionální historie, kulturní dědictví.
Kolegyně Veronika Valentová, vedoucí knihovny Moravského zemského muzea, která byla hlavní organizátorkou celého semináře, připravila pečlivě také bohatý doprovodný program. Zahajovací den semináře byl zakončen slavnostním večerem v budově Dietrichsteinského paláce, během něhož se účastníci tradičně společně vyfotili a shlédli zajímavé divadelní vystoupení. Ve středu navštívili zájemci po skončení přednáškových bloků komentovanou prohlídku nové expozice MZM v Paláci šlechtičen. Odborným exkurzím bylo tradičně věnováno čtvrteční dopoledne, během něhož účastníci zavítali nejprve do Knihovny Milana Kundery v Moravské zemské knihovně, kde s nadšením vyslechli přednášku ředitele Tomáše Kubíčka. Druhá exkurze účastníky zavedla do baziliky a klášterní knihovny Augustiniánského opatství na Starém Brně.
Poděkování patří především vynikajícímu hlavnímu organizátoru Moravskému zemskému muzeu, přednášejícím a firmám, které se staly partnery semináře. Příspěvky ze semináře jsou pro zájemce vystaveny na webu AMG pod záložkou Knihovnická komise.
BĚHALOVÁ, Štěpánka. Knihovníci muzeí a galerií v Brně. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2024, 38(4) [cit. 2024-12-13]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/knihovnici-muzei-galerii-v-brne
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|