Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2015 » Knihovníci píší o knihách a knihovnách: recenze a medailonek
Pozvolna se blíží konec roku. To znamená ohlédnout se, co nového a zásadního se ve světě literatury odehrálo. Přirozeně k tomu patří články o nových autorech či významných autorech, nových knihách a dalších zajímavých publikacích. A proto se dnes budeme zabývat tím, jak napsat recenzi a medailonek.
Slovo recenze pochází z latinského re-censeo = přehlížet, posuzovat, hodnotit, uvažovat. Recenze jako literární útvar má dvě podoby. Recenze je odborný posudek určený posuzovacím řízením, kterými prochází umělecká či vědecká díla před vydáním. Recenze je také druh publicistického textu, jehož role je především informační. V následujících řádkách vnímejme recenzi jako informační text, jako článek nepříliš velkého rozsahu, který má za úkol představit určité dílo (knihu, film, výstavu, představení) široké veřejnosti.
Během příprav i samotného psaní je důležité si uvědomovat, že vaše recenze může čtenáře výrazně ovlivnit. Myslete na různé důvody, proč se čtenář rozhodl si vaši recenzi přečíst. Častým důvodem bude čtenářovo zalíbení v ostatní tvorbě autora recenzovaného díla. Je proto dobré připomenout autorovy předchozí tituly pro oživení čtenářových představ. Jiní čtenáři naopak nemusejí autora knihy znát vůbec. Mohl je zaujmout název knihy, nadpis vaší recenze nebo přiložený obrázek obálky nové knihy. Neměli byste však zapomínat ani na to, že mnozí čtenáři (respektive návštěvníci vaší knihovny) se rozhodli přečíst si vámi psanou recenzi z toho důvodu, že vás nebo vaši knihovnu vnímají jako určitou autoritu. Jako někoho, kdo knihám rozumí, kdo ví, jak se o ně správně starat, a proto věří, že knihu dokážete i řádně recenzovat. A po přečtení vaší recenze se pak rozhodnou, zda si knihu u vás vypůjčí.
Pamatujete si na minulý článek, ve kterém jsme se věnovali tiskové zprávě? Bavili jsme se o takzvané obrácené pyramidě, kdy je zapotřebí nejdříve uvádět nejdůležitější informace a postupně se dostávat do větších a větších podrobností. Podobná pravidla platí i u recenze knihy. Představte si například dospělého čtenáře, který se až na konci článku dozví, že se jeho oblíbený autor rozhodl pro tentokrát napsat knihu pro dospívající dívky. To je přece informace, která by se měla objevit v perexu, možná ihned v názvu článku.
Zpravidla by se čtenář měl nejdříve dozvědět, kdo je autorem knihy a jak se jeho nové dílo jmenuje. Pokud to uznáte za vhodné, je možné na začátek přidat několik informací o samotném spisovateli (například v případě, že není příliš známý). Dále zmíníte rok a místo vydání a nakladatele knihy. Základní bibliografické údaje by se v recenzi měly objevit ve formě normy ČSN ISO 690. Tu můžete uvést v úvodní části recenze, případně ji vložte alespoň na závěr článku. Postupně sdělíte čtenářovi žánr (beletrie, populárně naučná kniha) a shrnete hlavní téma knihy nebo stručný obsah. Nezapomeňte také uvést cílovou skupinu, pro kterou je dílo určeno. Věnujte se také celkovému vizuálu knihy, tedy obálce, členění textu, ilustracím či fotografiím.
Výše jsme se zmiňovali o vás, o autorech recenze, o jakési autoritě, které čtenář věří. Připojte proto k recenzi knihy také své vlastní názory, popište čtenáři vaše dojmy, sdílejte s ním svá osobní hodnocení a vlastní postoje. Vyvarujte se však líčení osobního vztahu k autorovi knihy. (Recenze by neměla obsahovat sdělení typu: Přestože tohoto autora nemám rád… atd.) Zaměřte se na to, čím vás kniha zaujala.
Nezapomeňte, že recenze není kritika. Proto nehodnoťte námět knihy, nehodnoťte dílo v rámci literárního žánru, pokud nejste erudovaný odborník. Vaším úkolem je knihu posoudit, sdělit čtenáři pozitiva a negativa recenzovaného díla. Nebojte se být osobní, avšak snažte se vaše tvrzení podložit fakty. Vaším úkolem při psaní recenze je poskytnout čtenáři dostatek informací, aby se lehce rozhodl pro případné vypůjčení či zakoupení knihy. Pokud se v recenzi budete věnovat příběhové lince knihy, buďte prosím obezřetní, abyste čtenáři neprozradili více, než je zdrávo. Recenzi nechávejte chvíli odležet. Dejte jí čas. Vaše názory mohou ovlivnit mnoho čtenářů a jejich výběr. Proto dbejte na to, aby text byl po přečtení chápán přesně tak, jak jste nad ním sami uvažovali.
Medailon je subjektivně laděný portrét osobnosti. Obsahuje základní biografické údaje o dané osobě. Slovo medailon pochází z francouzského médaillon, což znamená oválný přívěšek s vyobrazením tváře, který se nosí zavěšený na náhrdelníku. Pokud se rozhodnete psát medailonek například o určitém spisovateli, měli byste jej vždy doplnit i fotografií dotyčného autora. Krátkým medailonkem můžete případně doplnit recenzi knihy, pokud se jedná o autora méně známého a chcete jej blíže představit svým čtenářům. Vhodné, a pro čtenáře přehledné, je medailonek doplnit kromě fotografie malým informačním boxem, který obsahuje přehledný souhrn těch nejdůležitějších informací o autorovi (viz medailonek Theodora Nelsona). Inspirujte se. A pak inspirujte ostatní.
Recenze na novou knihu Nestydaté plavky (C. D. Payne)
Recenze na knihu Znalostní pracovník v informační společnosti (Pavol Rankov)
Medailon Teda Nelsona
Medailon Ondřeje Neffa
Zdroje:
DUDEK, Dalibor. Recenze – 1. díl – Jak recenzovat knihy, případně počítačové nebo deskové hry. Čtenářská gramotnost a projektové vyučování [online]. 2011-03-21 [cit. 2015-10-18]. Dostupné z: http://www.ctenarska-gramotnost.cz/medialni-vychova/mv-casopisy/recenze-...
OSVALDOVÁ, Barbora a Jan HALADA. Praktická encyklopedie žurnalistiky a marketingové komunikace. 3., rozš. vyd. Praha: Libri, 2007, 263 s. ISBN 978-80-7277-266-7.
PĚTROŠOVÁ, Alena. Jak napsat recenzi. Equichannel [online]. 2010-01-06 [cit. 2015-10-18]. Dostupné z: http://www.equichannel.cz/jak-napsat-recenzi
SPOUSTA, V. Jak psát recenze. Pedagogická orientace. 2003, č. 1, s. 101–109. ISSN 1211-4669. Dostupné z: http://www.ped.muni.cz/pedor/dokumenty/jakpsatrecenze.pdf
CHALUPNÍK, Radim. Knihovníci píší o knihách a knihovnách: recenze a medailonek. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2015, 29(4) [cit. 2024-10-09]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/knihovnici-pisi-o-knihach-knihovnach-recenze-medailonek
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|