Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 5/2019 » Knihovnictví v České republice očima studentů Slezské univerzity v Opavě
Součástí studijního programu Informační studia a knihovnictví je tzv. Hyde Park, diskuzní seminář, buď s hostem, anebo v tomto případě s přívlastkem 2.0, protože byl založený na tom, že rychlou SWOT analýzu vybraných témat tvořili všichni účastníci semináře. Pracovalo se metodami již zmíněné SWOT analýzy s podporou analyticko-syntetické metody FAST, která se dá obdobně jako SWOT analýza dobře vizualizovat v etapách a účastníci se mohou poměrně rychle a přehledně vyjadřovat k tématům. Vše je efektivně zaznamenáno. FAST se skládá z fází:
Bylo mimo jiné velmi zajímavé pozorovat, jak se zkušenosti jednotlivých účastníků odrazily v analýze: co jeden vidí jako silnou stránku, jiný označil za slabou.
Silné stránky:
Slabé stránky:
Hrozby:
Příležitosti:
Výstup:
Ze zkompletovaných SWOT analýz plynou určitá doporučení. V klasickém knihovnictví by měl být kladen důraz na všechny generace, přičemž by samozřejmostí měla být orientace knihovníků v rozličných oblastech zájmů jednotlivých věkových skupin uživatelů. Základ efektivního chodu knihovnictví pak tkví především ve spolupráci zaměřené na aktivní komunikaci všech stran. Nezbytnou se pak stává potřeba zachování knihovní sítě coby rodinného stříbra.
Silné stránky:
Slabé stránky:
Hrozby:
Příležitosti:
Syntézy účastníků Hyde Parku se vzájemně prolínaly. Pozornost oboru Informační studia a knihovnictví by se měla upínat ke klasickému knihovnictví, se kterým souvisí práce s dokumentem. Neméně důležitou součástí kvalitní výuky se stává potřeba kvalifikovaných vyučujících přímo z praxe. Další doporučení se pak opírá o navázání na hodnoty, osvědčené koncepty, ke kterým bezesporu patří vlídnost a vstřícnost.
Účastníci Hyde parku probrali témata Knihovnictví v České republice a Knihovnictví na Slezské univerzitě v Opavě z mnoha různých úhlů pohledu. Za pomocí SWOT analýzy definovali silné a slabé stránky, ale také hrozby a příležitosti týkající se těchto dvou vzájemně se prolínajících témat. Knihovnictví, ať už v obecné rovině, či jako obor na Slezské univerzitě, má velký potenciál a byla by velká škoda ho nevyužít. Příležitostí je nasnadě mnoho, jen nesmí knihovníci, ale ani studenti a vyučující na oboru knihovnictví na vysoké škole ustrnout a nechat se převálcovat moderními technologiemi. Je důležité, aby knihovnictví šlo s dobou a nabízelo svým uživatelům i knihovníkům to nejlepší ze sebe.
Na vzniku příspěvku se podílel autorský kolektiv: Kamila Konvičková, Pavla Moravcová, Jarmila Rončková, Karolína Sajová, Jana Slezáková, Tereza Steinová, Libuše Foberová.
Richard Papík je docentem Ústavu bohemistiky a knihovnictví Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě. Do roku 1994 pracoval deset let v oblasti VTEI zejména jako rešeršní specialista. V letech 2002 – 2012 vedl ÚISK FF UK v Praze a v období 1994 až 2000 byl také rešeršním specialistou společnosti Medistyl. Jeho odbornou výukou i praktickou specializací jsou zejména rešeršní strategie pro vědu, výzkum a inovace, světová databázová centra, online databáze a elektronické informační zdroje. Je odborníkem na techniky racionálního a rychlého čtení.
PAPÍK, Richard. Knihovnictví v České republice očima studentů Slezské univerzity v Opavě . Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2019, 33(5) [cit. 2024-10-11]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/knihovnictvi-v-ceske-republice-ocima-studentu-slezske-univerzity-v-opave
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|