Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2022 » Knihovny jako průvodkyně 21. stoletím – projekt Mysleme! Mysleme kriticky!
Knihovna Karla Dvořáčka (KKD) v loňském roce uspěla v dotačním řízení Nadace OSF s projektem „Mysleme! Mysleme kriticky!“, který byl zaměřen na mediální vzdělávání.
Informace se na nás hrnou z mnoha stran a velmi často se mezi relevantní zprávy ukryjí i dezinformace a hoaxy. Rozpoznáme je? Podle výzkumu společnosti STEM/MARK z roku 2018 to dokáže pouze čtvrtina dospělé populace. Proto jsme letos vyškovské veřejnosti – studentům, pedagogům, seniorům i všem, kdo se o svou mediální gramotnost zajímají – nabídli soubor přednášek, besed, kurzů a her, který dospělým i mládeži přiblížil tuto problematiku tradičními, ale také kreativními metodami s praktickými ukázkami. Dříve, než jsme začali vzdělávat naše návštěvníky, zúčastnili jsme se – knihovníci a knihovnice z Vyškova a vyškovského regionu – webináře na téma mediální, informační a digitální gramotnost pod vedením předsedkyně spolku Fakescape! Terezy Kráčmarové. Hovořila nejen o dopadu dezinformací, ale seznámila nás také s možnostmi, jak si ověřit pravdivost výroku i pravost fotografie.
Ve zmíněném výzkumu je uvedeno, že „fake news“ jsou nejvíce ohroženi lidé starší 60 let. Proto naše první aktivita mířila na seniory. Ve čtyřech lekcích je Jan Řezníček, DiS. z KKD Vyškov seznámil s tím, jak vyhledávat pravdivé informace, poznat podvodné e-maily a hoaxy, co je typické pro fake news a dezinformace a jak si ověřit důvěryhodnost internetových zpráv. Z ohlasů na tento kurz nás mimo jiné potěšil tento: „Jsem moc ráda, že jsem se mohla kurzu zúčastnit, protože k mnoha informacím bych se jinak asi těžko dostala. Bylo výborné, že jsme si mohli vyhledávání informací vyzkoušet.“
Moderní datová a informační společnost si žádá nové gramotnosti. Jednou z nich je gramotnost vizualizační, která nám umožňuje efektivně interpretovat a chápat vizualizovaná data: různé grafy a diagramy, se kterými se stále častěji setkáváme v každodenním životě, v médiích i v práci. Proto se Mgr. Tomáš Marek, odborný pracovník na KISK FF MUNI, ve svém webináři pro pedagogy zaměřil nejen na obsah vizualizační gramotnosti (tj. co bychom měli předávat za dovednosti a znalosti), ale mluvil také o cestách, jak tyto schopnosti u studentů smysluplně rozvíjet. Samozřejmě jsme nezapomněli ani na studenty našich dvou středních škol: Gymnázium a SOŠ zdravotnická a ekonomická Vyškov a Střední odborná škola a střední odborné učiliště Vyškov. Mgr. Tomáš Marek pro ně připravil seminář s názvem Data, grafy, kouzla: jak (ne)manipulovat.
Z reflexí studentů vybíráme:
Dostali jsme také ohlasy pedagogů:
Grafy a diagramy nám pomáhají lépe porozumět statistikám a datům. Zvláště v době koronavirové krize se na nás různé grafy valily ze všech stran a ne vždy nám říkaly celou pravdu – s grafy se dá totiž velmi efektivně kouzlit. V rámci semináře pro veřejnost Mgr. Tomáš Marek seznámil přítomné se základními způsoby manipulace grafů a zdůraznil, na co si dávat pozor. Poslední aktivitou projektu je úniková hra Na vlnách dat. Studenti a žáci si v jejím průběhu prakticky vyzkoušeli vyhledávání informací a obsahů, porozumění všem jejich významům, své schopnosti sdělení analyzovat a porovnávat s dosavadními zkušenostmi, schopnost kriticky hodnotit. Vzhledem k její realizaci v KKD hra současně prohlubuje čtenářskou gramotnost a účastníci se seznámí s prostorem knihovny a aktivitami věnovanými této cílové skupině.
Výsledky jednotlivých týmů ukázaly rozdílnou úroveň mediální gramotnosti, což je vzhledem k zaměření obou škol pochopitelné. Zatímco gymnazistům nečinily zadání a pohyb v prostoru KKD výraznější potíže, pro řadu žáků a studentů SOŠ a SOU to byla první návštěva knihovny. Přesto se snažili zadané úkoly co nejlépe splnit. Potenciál této hry jsme využili k nabídce prázdninové účasti široké veřejnosti.
ADLEROVÁ, Zdeňka; ŠRÁMKOVÁ, Ivana. Knihovny jako průvodkyně 21. stoletím – projekt Mysleme! Mysleme kriticky!. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2022, 36(3) [cit. 2024-10-15]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/knihovny-jako-pruvodkyne-21-stoletim-projekt-mysleme-mysleme-kriticky
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|