Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2018 » Knihovny Jihomoravského kraje v SK ČR a CADR
Článek stručně představuje Souborný katalog ČR a jeho provázanost s Centrálním adresářem knihoven a informačních institucí ČR. Zabývá se využitím souborného katalogu v knihovnické praxi a partnerstvím knihoven z Jihomoravského kraje, které jsou jeho druhým největším přispěvatelem. Současně nabízí možnost zapojení dalším knihovnám.
Historie dnešního Souborného katalogu ČR (SK ČR) sahá do 60. let 20. stol., kdy byla vydána vyhláška o evidenci zahraniční literatury.[1] Vyhláškou byla ustanovena dvě národní ústředí (Státní knihovna ČSSR[2] a Universitní knihovna v Bratislavě), která měla „shromažďovat hlášení o nabytí zahraniční literatury, budovat souborné katalogy a poskytovat z nich informace uživatelům.“[3]
Od roku 1995 je Souborný katalog ČR přístupný na internetu na webové stránce caslin.cz. Samotnému zveřejnění samozřejmě předcházely několikaleté přípravy v rámci projektu CASLIN – výběr a nákup knihovního systému, stanovení standardů, navázání spolupráce s budoucími přispěvateli (knihovnami, institucemi) i přepis katalogizačních lístků do elektronické podoby apod. Dnešní Souborný katalog ČR je reálný centralizovaný heterogenní (přispívají do něj knihovny různých typů s různými knihovnickými systémy) elektronický katalog, který zřizuje Národní knihovna ČR ze zákona. Katalog v současnosti obsahuje téměř 7 milionů záznamů českých i zahraničních monografií, speciálních dokumentů, starých tisků a seriálů, které zaslalo 473 spolupracujících knihoven. Celkem je v Souborném katalogu ČR zaznamenáno cca 16,5 milionů odběrů dokumentů. Záznamy článků je možno najít v samostatné bázi – ANL.
Souborný katalog ČR je úzce provázán s Centrálním adresářem knihoven a informačních institucí v ČR (CADR). Do záznamů dokumentů z něj přebírá (na základě sigly) zkrácené názvy vlastníků dokumentu a GPS souřadnice pro zobrazení vlastníků na mapě. Stejně jako SK ČR má také adresář svoji historii. Původně vycházel v tištěné podobě ve dvou svazcích. Na internetu byl zpřístupněn o rok později než SK ČR (tedy v roce 1996). V současné podobě funguje Centrální adresář knihoven a informačních institucí v ČR od roku 2015. V tomto roce došlo ke sloučení původního Adresáře knihoven a informačních institucí ČR spravovaného Národní knihovnou ČR (konkrétně Oddělením souborných katalogů a Knihovnickým institutem) a Evidence knihoven Ministerstva kultury ČR. Centrální adresář knihoven a informačních institucí v ČR je nyní nejúplnějším zdrojem informací o knihovnách České republiky. Obsahuje záznamy více než 8 tisíc knihoven (z toho je cca 1,4 tisíce záznamů zrušených knihoven, které obsahují informaci o tom, co se stalo se zrušenými knihovnami a jejich fondy).
Významným partnerem SK ČR jsou knihovny Jihomoravského kraje, kterých je v CADR celkem 776 – z toho je 125 odborných a 641 „veřejných“. Knihovny Jihomoravského kraje jsou hned po knihovnách Hlavního města Prahy největším přispěvatelem SK ČR (jistě i zásluhou Moravské zemské knihovny a univerzitních knihoven), a to jak podle počtu přispívajících knihoven, tak podle počtu zaslaných záznamů.
Z výše uvedeného počtu knihoven Jihomoravského kraje zasílá do SK ČR záznamy svých dokumentů 61 knihoven, což je 11 % všech přispívajících knihoven (viz graf Přispívající knihovny[4]).
Na celkovém počtu záznamů zaslaných do SK ČR se knihovny Jihomoravského kraje podílejí 13 % (viz graf Zaslané záznamy).
Pro zasílání záznamů monografií, speciálních druhů dokumentů a starých tisků využívají knihovny Jihomoravského kraje nejčastěji předávání záznamů přes FTP server. Pouze 2 knihovny umožňují sklízení záznamů prostřednictvím protokolu OAI-PMH – jednu SK ČR sklízí denně, druhou týdně. Dalším způsobem přispívání je připisování údajů o vlastnictví nebo odběrech dokumentů přes on‑line formulář, které lze využít pro všechny typy dokumentů. Správce Souborného katalogu ČR tento způsob preferuje zejména u seriálů, kde se často mění podnázvy, nakladatelské údaje apod. V Jihomoravském kraji aktualizuje odběry periodik přes formulář 50 knihoven (již v září roku 2004 byly v kraji k jeho používání vyškoleny[5] první kolegyně). Dalších 20 knihoven tohoto kraje používá klasickou formu – tedy hlášení změn v odběrech seriálů prostřednictvím seznamů zasílaných e-mailem.
SK ČR je pro knihovníky-katalogizátory zdrojem sdílené katalogizace, pro knihovníky ve službách je zdrojem informací o dostupnosti dokumentů, popřípadě zdrojem pro zhotovení rešerše. Ze záznamů v Souborném katalogu ČR je možné propojit se na server obalkyknih.cz, z něhož při zobrazování záznamů přejímá SK ČR naskenované obálky, obsahy a anotace dokumentů.[6] Pokud jsou dokumenty dostupné na Google Books, pak je na ně ze záznamů v SK ČR možné přímé propojení. Stejně je tomu také v případě dostupnosti digitálních kopií dokumentů. Z vyhledaných záznamů lze generovat citaci konkrétního dokumentu nebo si vytvořit celý seznam citací.
SK ČR je propojen nejen s CADR (jak bylo řečeno v úvodu článku), ale také s bází Národních autorit a bází článkové bibliografie ANL. Národní knihovna ČR poskytuje data ze SK ČR, CADR i báze ANL ke sklízení pro portál knihovny.cz.
Protože je Souborný katalog ČR nejen výsledkem, ale i nástrojem spolupráce, je pro SK ČR přínosem každá spolupracující knihovna (zvláště ty s unikátním fondem). Pokud mezi ně ještě nepatříte a chtěli byste to změnit, informace o tom, jak spolupráci zahájit, najdete na webu caslin.cz, nebo nás kontaktujte na adrese skc@nkp.cz.
Literatura:
ČESKO. Vyhláška č. 110/1965 ministerstva školství a kultury a Státní komise pro rozvoj a koordinaci vědy a techniky ze dne 18. října 1965 o evidenci zahraniční literatury. In: Sbírka zákonů České republiky. 1965, částka 48, s. 661-662. Dostupný také z: http://ftp.aspi.cz/opispdf/1965/048-1965.pdf.
SVOBODOVÁ, Eva a Danuše VYORÁLKOVÁ. Seriály v souborném katalogu - od lístkového katalogu k on-line. Knihovny současnosti 2002. Brno: Sdružení knihoven ČR, 2002. s. 63-78. ISBN 80-86249-18-2. Dostupné také z: http://sdruk.mlp.cz/data/xinha/sdruk/ks2002/2002-1-063.pdf
Statistiky a další materiály Souborného katalogu ČR. Ke dni 12.2.2018 dostupné na http://www.caslin.cz
[1] ČESKO. Vyhláška č. 110/1965 ministerstva školství a kultury a Státní komise pro rozvoj a koordinaci vědy a techniky ze dne 18. října 1965 o evidenci zahraniční literatury. In: Sbírka zákonů České republiky. 1965, částka 48, s. 661-662. Dostupný také z: http://ftp.aspi.cz/opispdf/1965/048-1965.pdf.
[2] Dnešní Národní knihovna ČR.
[3] SVOBODOVÁ, Eva a Danuše VYORÁLKOVÁ. Seriály v souborném katalogu - od lístkového katalogu k on‑line. Knihovny současnosti 2002. Brno: Sdružení knihoven ČR, 2002. s. 63-78. ISBN 80-86249-18-2. Dostupné také z: http://sdruk.mlp.cz/data/xinha/sdruk/ks2002/2002-1-063.pdf
[4] Grafy zobrazují data k 1. 1. 2018 a zahrnují knihovny přispívající, ale i knihovny, které spolupráci se SK ČR testují.
[5] Školení o možnostech on-line formulářů pro spolupráci se SK ČR a CADR nabízíme všem knihovnám, které o něj projeví zájem. Školení probíhá přímo v knihovnách – díky tomu se daří odstraňovat potíže vzniklé individuálním nastavením systému knihoven – a je pro přispívající knihovny zdarma.
[6] Protože zobrazování obálek, obsahů a anotací považuje správce SK ČR za užitečné pro uživatele i knihovníky, sám na obalkyknih.cz tato data také nahrává.
MILITKÁ, Jana; SVOBODOVÁ, Eva. Knihovny Jihomoravského kraje v SK ČR a CADR. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2018, 32(1) [cit. 2024-10-14]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/knihovny-jihomoravskeho-kraje-v-sk-cr-cadr
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|