Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2011 » Knihovny a mediální svět
Ve dnech 7. a 8. září proběhl v Knihovně Jiřího Mahena v Brně dvoudenní seminář věnující se problematice vztahu veřejných knihoven a médií, což je téma čím dál více aktuální.
Pořádal ho SKIP - Klub dětských knihoven Jižní Moravy, ve spolupráci s Moravskou zemskou knihovnou v Brně a Centrem dětského čtenářství při Knihovně Jiřího Mahena v Brně.
První příspěvek měla Mgr. Věra Jurmanová-Volemanová, vedoucí Ústřední knihovny Filozofické fakulty MU v Brně, která seznámila knihovníky se základními aspekty autorského práva a se speciální licencí určenou pro knihovny. Že jsou to vody hluboké a mnozí se v nich stále ještě dostatečně neorientují, následně potvrdilo i poměrně dost dotazů z řad účastníků a vzájemné sdílení zkušeností ve společné diskusi. Následovala prezentace herní strategie s názvem Evropa 2045, kterou měla Mgr. Michaela Buchtová, zastupující společnost Generation Europe. Jedná se v podstatě o simulaci, ve které se studenti nenásilnou a zábavnou formou seznamují s politickými a rozhodovacími procesy Evropské unie. Nezbytným doplňkem této výukové hry jsou pravidelné diskuse účastníků, které představují model skutečného evropského zasedání. Na velmi aktuální a závažné téma, a to bezpečnost dětí na internetu, si připravila svůj příspěvek Mgr. Anna Mašková. Odhalila význam pojmů jako sexting, kybergrooming nebo kyberšikana a poradila, jak tomuto předcházet nebo jak pomoci dětem, které se již v takové situaci ocitly. Další lektorka – Mgr. Dagmar Chytková z Ústřední knihovny Filozofické fakulty MU v Brně, se věnovala powerpointovým prezentacím, které se postupně stávají nevyhnutelnou součástí práce téměř každého knihovníka. Názorně předvedla, čemu se v tvorbě těchto prezentací zdaleka vyhnout, a na co naopak nezapomenout, aby prezentace byly „efektní“ a „efektivní“. Další příspěvky už vycházely přímo z praxe knihovníků – knihovnice z různých knihoven prezentovaly své besedy, při jejichž realizaci používají právě powerpoint. Mgr. Bohdana Křepinská z Městské knihovny v Hodoníně představila besedu, která se přímo věnuje mediální výchově, Iveta Štanclová z Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně ukázala, jak seznamují děti s osobností Karla Čapka, Bc. Ludmila Pindová z Městské knihovny v Břeclavi předvedla pro děti jistě přitažlivou besedu s názvem České a světové pohádky aneb Šaty dělají nejen člověka, ale i pohádkové bytosti, a Lenka Němečková z Knihovny Karla Dvořáčka ve Vyškově se ve svém příspěvku věnovala Jaroslavu Foglarovi. Na závěr prvního dne semináře čekaly účastníky zajímavé workshopy, a to buď Tvorba powerpointových prezentací, který vedla Mgr. Dagmar Chytková, Co všechno umí Google pod vedením Mgr. Michaly Soškové, nebo Nastroje.knihovna.cz, což je studentský projekt zaměřený na pomoc knihovníkům lépe se orientovat v různých nástrojích, které lze zdarma najít na internetu a využít při knihovnické práci. Tento workshop pak měli na starosti Bc. Hana Dvořáková a Bc. Pavel Navrátil.
Druhý den semináře probíhal téměř výhradně v režii KJM – lektory byli zaměstnanci KJM Bc. Helena Selucká, Mgr. Hana Jeřábková a Mgr. Martina Slepičková. Účastníkům byly představeny aktivity KJM – především pak projekt Ruku v ruce zaměřený na spolupráci s handicapovanými dětmi a jejich co možná nejširší integraci. Prezentována byla také beseda z nabídky KJM s názvem Svět (des)informací, která se snaží žákům druhého stupně ZŠ případně studentům SŠ představit, jak funguje svět médií a jak se v něm lépe orientovat – jak odlišit kvalitní a důvěryhodné zdroje od těch méně „košer“. Jako „zlatý hřeb“ čtvrtečního programu měla přijít MgA. Jitka Olah, která před časem vedla v KJM velmi zajímavý workshop o digitálních příbězích. Bohužel, její zdravotní stav jí ten den neumožnil přijít, proto se slova ujala vedoucí Dětské knihovny Bc. Helena Selucká, která se workshopu osobně účastnila, aby účastníkům poreferovala, co to vlastně digitální příběhy jsou a jak se dají využít v práci s dětmi a mládeží. Nakonec pustila i samotné výsledky snažení účastníků workshopu – krátké digitální příběhy s tématem knihoven budoucnosti – nutno dodat, že byly velice zajímavé a originální.
Z přímých reakcí účastníků i ze zpětných vazeb, které měli účastníci vyplnit a na konci semináře odevzdat, bylo patrné, že seminář Knihovny a mediální svět knihovníky zaujal a přinesl mnoho nových informací a inspiračních podnětů. A protože média se velmi rychle vyvíjejí, možná se brzy sejdeme na semináři Knihovny a mediální svět II.
DYMÁČKOVÁ, Lucie. Knihovny a mediální svět. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2011, 25(4) [cit. 2024-10-08]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/knihovny-medialni-svet
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|