Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2013 » Knihovny paměťových institucí: Badatelna a knihovna Moravského zemského archivu v Brně
Moravský zemský archiv v Brně (dále MZA) je správním úřadem přímo řízeným Ministerstvem vnitra České republiky. V souladu s právními předpisy vykonává státní správu, provádí odbornou činnost a plní úkoly v oblasti archivnictví vymezené jeho věcnou a územní působností. V rámci soustavy veřejných archivů České republiky je jedním ze sedmi státních oblastních archivů. Jeho územní působnost je vymezena územím krajů Jihomoravského, Zlínského a Vysočina.
Současná podoba MZA v Brně vznikla k 1. srpnu 2002 v souvislosti s reformou veřejné správy. MZA tedy tvoří centrála a 15 státních okresních archivů ve výše uvedených krajích, které archiv převzal jako své vnitřní organizační jednotky po zrušení okresních úřadů. Centrála MZA má v přímé péči 5 214 archivních souborů (fondů a sbírek) v rozsahu 63 075,72 běžných metrů (stav ke dni 18. 4. 2013). V současnosti pečuje o archiválie z produkce původců v krajích Jihomoravském, Vysočina a Zlínském. Kromě toho spravuje nejcennější dokumenty k dějinám Moravy. Zvláště cennými jsou archiválie moravských stavů a samosprávných zemských institucí od r. 1310, jejichž součástí je i soubor moravských zemských desek.
Soubor moravských zemských desek z let 1348 – 1642 zachycuje změny v držbě šlechtického majetku a v roce 1998 byl prohlášen za archivní národní kulturní památku České republiky. Archiv dále spravuje fondy zemské správy a zemských úřadů a institucí, fondy politické státní správy a úřadů a institucí na úrovni země a krajů, archivní soubory justiční správy, tj. soudů, státních zastupitelství a prokuratur na úrovni zemské a krajů, fondy finanční a pozemkových katastrů, báňských úřadů, map a plánů, fondy církevních řeholních řádů, fondy zemědělskolesnické - patrimonií a velkostatků, ústředních správ velkostatků, státních statků a státních rybářství, hřebčínů, lesních závodů, lesních družstev, lesních správ, hospodářských družstev, výzkumných ústavů zřízených ministerstvy zemědělství, lesního a vodních hospodářství, fondy rodů, jednotlivců a spolků, šlechtických rodinných archivů, osobních a literárních pozůstalostí, živnostenských společenstev, politických stran, společenských organizací NF; dále archivní soubory průmyslových podniků, výrobních družstev, obchodních organizací, bank a spořitelen, fondy průmyslových podniků, trustů, oborových a generálních ředitelství podniků, výrobních družstev, obchodních organizací, výzkumných ústavů zřizovaných ministerstvy, fondy bank, spořitelen a odborů. Dlouhodobě nejvíce využívaným archivním fondem jsou matriky, které jsou zpřístupněny on-line pomocí aplikace Acta Publica. Přehled archivních fondů a sbírek uložených v MZA naleznete na webových stránkách archivu, popř. na webu Ministerstva vnitra, kde je zpřístupněna celostátní evidence archivních fondů a sbírek v České republice.
Centrála MZA sídlí od roku 2007 v novostavbě situované v areálu Campus Square v městské části Lískovec na jihozápadě Brna v sousedství bohunické fakultní nemocnice a nově postavených budov Masarykovy univerzity. Archivní areál je rozdělen na dvě části – devítipodlažní budovu depozitáře pro uložení archiválií, která je veřejnosti nepřístupná, a pětipodlažní skleněnou administrativní budovu, v jejímž druhém nadzemním podlaží je umístěna badatelna (studovna) a knihovna archivu. V badatelně je k dispozici celkem 96 míst pro zájemce o studium archiválií, z toho 19 míst u čtecích přístrojů na mikrofilmy a 8 počítačů pro studium digitálních kopií archiválií a pro vstup do virtuálního archivu Acta Publica na webu MZA, který je zdarma k dispozici všem zájemcům o genealogii. Archivní fondy a sbírky jsou přístupné k bádání v souladu s archivním zákonem. Studium archiválií v badatelně upravuje vyhláška č. 645/2004 Sb., ve znění platných předpisů, a z ní vycházející tzv. badatelský řád. Zájemci o studium archiválií v badatelně MZA si nemusí předem rezervovat místo ke studiu, každý návštěvník však musí před zahájením studia vyplnit badatelský list a předložit platný průkaz totožnosti. Archiválie lze studovat pouze prezenčně, nelze je vynášet mimo badatelnu. Badatelům jsou ke studiu předkládány originály archiválií pouze v případě, nejsou-li vyhotoveny jejich studijní kopie (na mikrofilmech, CD či DVD).
Ve zpracovaných archivních fondech se badatel orientuje prostřednictvím archivních pomůcek - inventářů, katalogů a soupisů. V nich lze nalézt informace o obsahu archiválií a základní informace o jejich původci. Na základě archivní pomůcky si badatel vybere konkrétní archiválie a vyplní žádanku. Podle této žádanky je archivní materiál připraven badateli ke studiu, nikoli však okamžitě. Studijní kopie archiválií jsou badatelům předkládány do 30 minut po objednání, originály archiválií do 2 hodin po objednání, pokud se ovšem nejedná o nevyvázané archiválie (spisy apod.). V tom případě se lhůta prodlužuje, protože veškeré nevyvázané archiválie jsou předkládány ke studiu až po jejich profoliování (očíslování jednotlivých listů). Badatel rovněž může se souhlasem služby v badatelně a po vyplnění příslušného formuláře používat – zcela zdarma – vlastní digitální fotoaparát k pořizování reprodukcí archiválií pro osobní studijní potřebu. Veřejnost samozřejmě může využít i placených služeb - reprodukce archiválií (xerokopie černobílé i barevné, skenování archiválií atd.) jsou poskytovány dle platného ceníku služeb. Úřední hodiny badatelny jsou od pondělí do čtvrtka (pondělí, středa 9:00 – 18:00, úterý čtvrtek 9:00 – 16:00).
Knihovna Moravského zemského archivu není zapsána v evidenci Ministerstva kultury jako veřejná knihovna, přesto slouží veřejnosti a funguje jako prezenční knihovna pro návštěvníky archivu. V současné době má knihovní fond 140 tis. svazků. Zaměřuje se na díla historiografická, dějepisná, vlastivědná, regionální, dále na edice pramenů, archivnictví, pomocné vědy historické, dějiny umění. To platí i pro 54 titulů českých a 4 tituly zahraničních odebíraných periodik. K dispozici je příruční knihovna, ve které jsou umístěny cizojazyčné slovníky, encyklopedie, bibliografie, genealogické slovníky a učebnice, řady frekventovaných periodik – Časopis Matice moravské, Archivní časopis, Sborník archivních prací, Vlastivědný věstník moravský; Moravské zemské desky, Vlastivěda moravská, některé historické edice. Knihy i časopisy se půjčují pouze prezenčně do badatelny (studovny) MZA. Knihovnu navštíví ročně průměrně 1 500 badatelů a průměrný počet výpůjček za rok je 4 500 svazků.
Od roku 2011 MZA používá pro evidenci knihovní systém Clavius. Bohužel zatím není v tomto systému zpracován celý knihovní fond, takže k vyhledávání slouží i nadále lístkové katalogy. Společně s MZA začalo používat systém Clavius REKS (regionální systém) i 15 okresních archivů, které pod MZA spadají. Takže na webových stránkách všech archivů je k dispozici „souborný katalog“ archivních knihoven. Půjčovní doba knihovny je pondělí – čtvrtek 9.00-11.30 a 12.30-16.00.
KŘÍŽOVÁ, Lucie; DAVIDOVÁ, Milena. Knihovny paměťových institucí: Badatelna a knihovna Moravského zemského archivu v Brně. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2013, 27(2) [cit. 2024-10-11]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/knihovny-pametovych-instituci-badatelna-knihovna-moravskeho-zemskeho-archivu-v-brne
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|