Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2020 » Knihovny v Jihomoravském kraji v době pandemie koronaviru – výsledky dotazníku
13. březen 2020 se zapíše do historie veřejných knihoven v České republice jako událost, která nemá v historii veřejného knihovnictví obdoby. Dne 12. března 2020 vyhlásila Vláda ČR z důvodu pandemie koronaviru nouzový stav pro území celého státu. Došlo k plošnému uzavření všech návštěvnických objektů včetně veřejných knihoven. Jakoby se najednou zastavil čas. Nefungovaly služby, byl vyhlášen zákaz volného pohybu osob, jindy přelidněné ulice zely prázdnotou. Nebyly by to však knihovny, kdyby za jejich zavřenými dveřmi nepulsoval život, kdyby nepřemýšlely o tom, jak se i za těchto nových okolností přiblížit čtenářům, jak najít nové cesty a podoby služeb. Každá nepříjemná či nepředvídaná událost v životě se současně stává příležitostí. Příležitostí se zastavit a položit si otázku – co si mohu z této události odnést? Čím mě obohatí? Kam mě posune?
Koronavirus se stal pro knihovny příležitostí, aby hledaly nové cesty, jak proměnit svoje služby, jak i za nových okolností udržet kontakt se svými čtenáři, aby se jejich zavřené dveře nestaly bariérou pro přístup k informacím nebo k novým čtenářským podnětům a zážitkům. Analyzovat dopad vládních opatření na činnost knihoven a zjistit jejich aktivity v době uzavření si kladl za cíl anonymní dotazník Dopady koronaviru na poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb v knihovnách Jihomoravského kraje, který připravilo Oddělení vzdělávání a krajské metodiky Moravské zemské knihovny v Brně a který byl knihovnám rozeslán v termínu od 14. do 31. května 2020.
Do průzkumu se zapojilo 318 z celkového počtu 617 veřejných knihoven[1], tj. 51,5 % knihoven Jihomoravského kraje. Dotazník tvořilo 18 otázek, z toho bylo 6 uzavřených, 2 polouzavřených a 9 otevřených. Pozitivní bylo zapojení velkého množství knihoven v obcích do 500 obyvatel. V této velikostní kategorii vyplnilo dotazník 129 knihoven, tj. 40,6 % všech respondentů.
Se svými zřizovateli komunikovalo na 80 % knihoven:
On-line služby případně jiné on-line aktivity nabízelo pouze 7,2 % knihoven, většina z nich doplnila odpověď komentářem s příklady on-line aktivit:
Zprostředkování informací o nových on-line aktivitách či zdrojích bylo obsahem otázky: Informovali jste svoje čtenáře / veřejnost o nových on-line aktivitách či zdrojích? (např. nově vzniklá skupina Čtením proti nudě na Facebooku, nový portál protiviru.knihovny.cz)? 50 knihoven, tj. 16,4 % zprostředkovalo svým čtenářům informace prostřednictvím svých webových stránek. Nejčastěji knihovny uváděly nový portál https://protiviru.knihovny.cz/, který vytvořil Odbor vývoje Moravské zemské knihovny v Brně.
V komentáři uváděly příklady sdílených on-line aktivit:
K postupnému otevírání knihoven docházelo na základě Doporučení Ministerstva kultury a Ministerstva zdravotnictví pro otevírající se knihovny ze dne 24. 4. 2020[2] od pondělí 27. 4. 2020, kdy se začaly otevírat první knihovny, až do začátku června. Termín otevření vycházel z aktuálních možností, v mnoha knihovnách probíhaly v době uzavření revize, aktualizace fondu, úpravy interiérů i malování. Vyhlášený termín knihovny zaskočil, dle původních plánů k němu mělo dojít až 8. června. Přesto většina knihoven usilovala o co nejčasnější termín otevření. Knihovny konzultovaly po dobu uzavření situaci většinou se zřizovatelem, případně s pověřenou knihovnou. Většina knihoven měla zajištěno včasné dodání dezinfekčních prostředků i dalších potřebných pomůcek. Informaci o možném snížení rozpočtu pro knihovny uvedlo pouze 17 knihoven, tj. 5,3 % respondentů.
K největším problémům, s nimiž se knihovny během uzavření potýkaly, patřilo:
Jedna z klíčových otázek se týkala dopadu pandemie koronaviru na budoucí činnost knihoven. Pouze 8,2 % se domnívá, že uzavření bude mít na další provoz negativní dopad. Mezi uváděnými možnými dopady knihovny uvedly:
Závěr
Z komentářů knihoven:
Dotazník poukázal na menší využívání on-line prostředí ke komunikaci s uživateli zejména u menších knihoven. Většina knihoven měla podporu svých zřizovatelů, knihovny se neobávají o svůj další vývoj, jejich největší snahou bude přivést čtenáře zpět do knihoven a propagovat knihovny jako bezpečná místa dodržující všechna potřebná hygienická opatření. Pandemie koronaviru se stala příležitostí, jak se nově zamyslet nad poskytovanými službami, otevřela nové pohledy, nastolila nové otázky, nové výzvy. Omezení a znemožnění fyzických kontaktů v době pandemie podpořilo zájem o využívání on-line prostředí, které poskytuje neomezený přístup a otevírá nové možnosti. Jak tuto výzvu přijmou knihovny, jak se k ní postaví, může zásadně ovlivnit jejich další rozvoj a zejména to, jak je vnímají a budou vnímat jejich uživatelé a ve výsledku celá společnost.
Jak uvedla jedna nejmenovaná knihovna: „Možná je čas na restart a nastavení jiného pohledu na knihovnictví jako takové a přesun do dalších služeb než jen půjčování knih a pořádání kulturních akcí...“ Pandemie koronaviru i přes všechny budoucí nejistoty ukázala, že knihovny představují instituce se stabilním základem, které stojí za svými čtenáři a mnohé pro ně i za nových podmínek hledají jen to nejlepší. Hledejme společně nové inspirace, nové cesty ke svým uživatelům, nechme se vést dobrými příklady. Je to objevné dobrodružství, na kterém nebudeme nikdy se svojí knihovnou sami.
[1] Počet veřejných knihoven k 31.12. 2019 bez poboček.
[2] https://www.mkcr.cz/novinky-a-media/zakladni-doporuceni-ministerstva-kultury-a-ministerstva-zdravotnictvi-pro-otevirajici-se-knihovny-4-cs3753.html
KRATOCHVÍLOVÁ, Monika. Knihovny v Jihomoravském kraji v době pandemie koronaviru – výsledky dotazníku. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2020, 34(3) [cit. 2024-10-04]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/knihovny-v-jihomoravskem-kraji-v-dobe-pandemie-koronaviru-vysledky-dotazniku
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|