Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2016 » Knihovny zemí V4 v nástrahách digitálního věku: sborník z konference
Libraries V4 in the Decoy of Digital Age: proceedings of the 6th Colloquium of library and information experts of the V4+ countries held from 31st May - 1st June 2016 in Brno = Knihovny zemí V4 v nástrahách digitálního věku : sborník příspěvků ze 6. kolokvia knihovnicko-informačních expertů zemí V4+ konaného 31. května - 1. června 2016 v Brně. Brno: The Moravian Library in Brno, 2016. ISBN 978-80-7051-216-6.
Na přelomu května a června proběhla v Moravské zemské knihovně v Brně konference knihoven zemí V4, která již tradičně doprovází jednání ministrů kultury Visegradské čtyřky. Výstupem z této konference byl dvojjazyčný sborník, v němž bylo prezentováno celkem 26 příspěvků z 8 zemí světa.
Sborník je uveden vstupním slovem ředitele Moravské zemské knihovny Tomášem Kubíčkem, který poukazuje na důležitou roli knihoven jako společenských institucí, jež zastávají nezastupitelné místo v současném světě. Jako nástroj globalizace je poté úkolem knihovníka zpřístupňování informací, z čehož zároveň vyplývá řada rizik. V tomto kontextu je poté vysvětlen název konference a sborníku: Knihovny zemí V4 v nástrahách digitálního věku.
Příspěvky jsou soustředěny kolem čtyř ústředních témat, která se výrazně dotýkají práce knihovníků a určují současné trendy (nejen) v knihovnictví. První skupina příspěvků je zaměřena na prezentaci národních koncepcí rozvoje knihoven pro další období (zhruba deseti let). Vedle koncepcí Slovenska (Daniela Gondová), Polska (Katarzyna Ślaska) a Maďarska (Szabolcs Dancs) je detailně představena i koncepce rozvoje knihoven v České republice (Vít Richter - Blanka Skučková), kterou zpracovává poradní orgán ministra kultury, Ústřední knihovnická rada. Společným jmenovatelem další skupiny příspěvků jsou centrální portály, které si kladou za cíl zjednodušit a centralizovat přístup k informacím či národním fondům. Prezentovány přitom byly jak existující portály (Finna, Slovakiana), tak i připravovaný český portál Knihovny.cz. Vedle národních koncepcí a vývoje jsou zdůrazněny i otázky autorskoprávní (Jerker Rydén, Zdeněk Matušík, Jiří Stodola) a výrazné zastoupení mají i příspěvky diskutující práci odborného knihovníka, proměny jeho práce, funkce či vzdělání (např. Olga Lauková – Blanka Snopková, Ágnes Hajdu Barát, Zlata Houšková, Branislav Frk).
Sborník Konference zemí V4 v nástrahách digitálního věku tedy přináší průřez nejnovějšími trendy v knihovnictví, v práci odborného knihovníka, ale i v oblasti vývoje či autorského práva. V souladu s mezinárodním významem konference se jedná o základní materiál, který nabízí vhled do aktuálně řešených otázek na poli knihovnictví.
ŠINCLOVÁ, Soňa. Knihovny zemí V4 v nástrahách digitálního věku: sborník z konference. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2016, 30(3) [cit. 2024-10-07]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/knihovny-zemi-v4-v-nastrahach-digitalniho-veku-sbornik-z-konference
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|