Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2020 » #Knihovnyprotiviru: rozcestník zdrojů pro uživatele (nejen) v době uzavřených knihoven
Příchod pandemie koronaviru významně ovlivnil chod knihoven a zároveň jim dal jedinečnou příležitost ukázat, jak jsou pro uživatele důležité. Moravská zemská knihovna (MZK) se uzavřela veřejnosti již 11. 3. 2020. Na našem Facebookovém profilu jsme zaznamenali dotazy zejména od studentů vysokých škol, jak se mají dostat k literatuře a zdrojům. Hned následující den jsme proto sestavili seznam e-zdrojů pro studenty a sdíleli jsme jej přes sociální sítě. Pozitivní ohlas nás přivedl na myšlenku připravit webový rozcestník, který by odkazoval na zdroje dostupné v knihovnách online i na kvalitní portály a weby s volně dostupným obsahem na internetu. Od začátku jsme mysleli i na knihovny, zejména ty menší, kterým jsme chtěli dát nástroj, jehož prostřednictvím by byly schopny svým uživatelům poskytovat kvalitní digitální obsah. Na realizaci protiviru.knihovny.cz se podílely projekty MZK Knihovny.cz a Digitalniknihovna.cz za výrazné podpory PR oddělení. Díky intenzivnímu nasazení všech zainteresovaných se podařilo první plnohodnotnou verzi webu spustit již 19. 3. 2020, pouhé tři dny od rozhodnutí jej připravit.
Stránka #Knihovnyprotiviru rozděluje svůj obsah do čtyř hlavních částí dle věku. První je věnovaná dětem a dospívajícím. Odkazuje např. na zdigitalizovanou povinnou četbu a další dětské knihy na webu Městské knihovny v Praze, na zábavné a vzdělávací pořady pro děti a mládež z produkce České televize a Českého rozhlasu, zařadili jsme také odkazy na procvičování učiva pro děti základních škol a prezentovali jsme projekt Akademie věd ČR s názvem #veda_na_doma, který obsahuje přednášky, videa, pokusy a další návody, jak lze zabavit děti doma. Vše připravené vědci. V průběhu pandemie se objevilo i online čtení dětem, proto jsme operativně zařadili třeba odkaz na web youtubera Vojty Hamerského.
Druhá sekce se zaměřuje na studenty. Zde odkazujeme na Knihovny.cz, zejména pak na odbornou literaturu. Uživatelé mohou zkoušet hledat v normách, patentech nebo v legislativě, ale prohledávat lze samozřejmě celé fondy zapojených knihoven. Zdigitalizované noviny a časopisy, mapy, rukopisy, archiválie, zvukové nahrávky, grafiky, hudebniny a elektronické dokumenty vytvořené přímo v digitální podobě mohou studenti najít prostřednictvím projektu Digitalniknihovna.cz. Zařadili jsme i odkazy na digitální knihovny a databáze zaměřené na šedou literaturu a open access zdroje. Studenty dále směřujeme na univerzitní discovery služby a rozcestníky zdrojů, které vysoké školy svým studentům a pedagogům předplácejí. Nepostradatelným zdrojem ke studiu je Google Scholar, který v této sekci nesmí chybět. Hned v prvních dnech po uzavření knihoven byla avizována dohoda s Dilií, Ochrannou organizací autorskou a Svazem českých knihkupců a nakladatelů, která umožnila Národní knihovně a Moravské zemské knihovně dočasně zpřístupnit autorsky chráněné digitální fondy studentům a pedagogům vysokých škol. Odkazy na oba archivy dominují stránce pro studenty a jejich zpřístupnění se setkalo s velkým ohlasem.
Třetí část je věnována dospělým. Zde jsme se zaměřili zejména na beletrii. Projekty Digitálníknihovna.cz a Knihovny.cz připravily kolekce knih dle žánrů. Odkazujeme také na databázi novin a časopisů Pressreader, kterou si některé knihovny předplácejí. Obdobně jsme uživatelům nabídli možnost legálního čtení e-knih z knihoven prostřednictvím předplácených služeb Flexibooks a Ereading (Palmknihy) včetně návodů, jak si knihy půjčit. Zařadili jsme také dočasně otevřenou studijní kolekci odborných českých časopisů z databáze Pablikado a volně dostupný obsah služby Publi.
Poslední část je zaměřena na seniory. I zde dominují odkazy na beletrii a částečně se zdroje kryjí se zdroji pro dospělé. Doplnili jsme zde zdroje z kultury, jako je třeba projekt Google Arts & Culture, kde si lze prohlédnout světová muzea, galerie a jejich sbírky z pohodlí domova, nebo divadelní hry z produkce Českého rozhlasu. Velmi populární je u seniorů sestavování rodokmenů, proto nám přišlo zajímavé přidat odkazy na aktivity spojené s genealogií.
V záplavě informací o koronaviru a s ním souvisejícím onemocněním COVID-19 se objevují různé názory, fámy a dezinformace. Úlohou knihoven je poskytovat uživatelům důvěryhodné a ověřené zdroje a dát uživatelům možnost udělat si vlastní názor. Proto jsme se rozhodli vytvořit speciální sekci, kde jsme shromáždili množství odborných zdrojů, databází a nejdůležitějších oficiálních webů věnovaných této problematice. Na jejím vzniku se podílela Národní lékařská knihovna v Praze, která nám zaslala některé ze zdrojů, a také další kolegové svými tipy. Připravovali jsme také informace pro knihovníky, ale v mezičase vznikl na portálu Informace pro knihovny (IPK) rozcestník, jenž sumarizuje informace pro tuto cílovou skupinu, proto jsme od svého záměru upustili a na tento web pouze odkazujeme.
Pravděpodobně vás při čtení napadlo, jak probíhal výběr zdrojů. Na prvotních rešerších a výběru zdrojů se podíleli zejména Martina Smetánková, Iva Zadražilová, Martina Šmídtová a Martin Krčál. Zdroje do jednotlivých sekcí jsme společně konzultovali. Současně s rozcestníkem jsme uvedli v život hashtag #knihovnyprotiviru. Jeho smyslem bylo sjednotit aktivity knihoven v době koronavirové krize pod tímto hashtagem, aby bylo možné je jednoduše vyhledat, a ukázat jednotu knihoven v této složité době. Hashtag se rychle ujal a knihovny jej začaly využívat. Výhodou pro nás bylo, že jsme se takto rychle dostávali k zajímavým zdrojům poskytovaných knihovnami, které jsme pak na portál přidávali. Dostávali jsme také tipy přímo od knihovníků na e-mail.
Moravská zemská knihovna rovněž v průběhu března iniciovala kampaň Kup knihu, zachráníš nakladatele! Na webu #knihovnyprotiviru byl zveřejněn plný text výzvy, jejímž hlavním cílem bylo přimět veřejnost ke koupi knih přes e-shopy nakladatelů. Vznikl také hashtag #kupknihu, pod kterým se lidé mohou pochlubit, jaké knihy si koupili. I my jsme se k výzvě přidali tím, že jsme na rozcestník přidali odkaz na srovnávače cen Muj-antikvariat.cz, Heureka.cz a Zbozi.cz, kde si lze knihy vyhledat, zjistit nejvýhodnější cenu a přímo nakoupit.
Návštěvnost portálu se v prvních dnech po zveřejnění pohybovala přes 6000 uživatelů za den, později zájem opadl. Aktuálně jej využívá okolo 1000 uživatelů denně, což stále není špatné číslo. Web získal velký ohlas také v odborné komunitě a ukázal potenciál národních projektů Knihovny.cz a Digitalniknihovna.cz. Koronavirová krize nám naznačila další vývoj knihovnictví. Kromě klasického přístupu přes knihovny bude nutné přenést služby do virtuálního prostoru. Je nezbytné budovat digitální sbírky a zpřístupňovat je uživatelům. Určitě to nemohou být jen staré publikace, ale i novější. V tomto může pomoci iniciativa kolem knih nedostupných na trhu a jejich elektronické zpřístupňování přes knihovny. Je důležité přemýšlet o online registraci do knihoven, zavádět nové online služby a snažit se jejich fungování sjednocovat, prosazovat vzdálený přístup ke všem e-zdrojům knihoven, rozvíjet již existující služby jako Získej apod. Blízká budoucnost ukáže, zda tuto výzvu přechodu do elektronického věku dokážeme uchopit a zrealizovat.
KRČÁL, Martin; ŠMÍDTOVÁ, Martina. #Knihovnyprotiviru: rozcestník zdrojů pro uživatele (nejen) v době uzavřených knihoven. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2020, 34(2) [cit. 2024-10-09]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/knihovnyprotiviru-rozcestnik-zdroju-pro-uzivatele-nejen-v-dobe-uzavrenych-knihoven
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|