Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2024 » Komunitní knihovna Jihomoravského kraje 2023
Oceňování knihoven má v Jihomoravském kraji dlouholetou tradici a každoročně patří mezi jednu z nejvýznamnějších a nejprestižnějších knihovnických událostí. Svědčí o tom nejen místo konání akce, kterým je Krajský úřad Jihomoravského kraje, ale především záštita hejtmana Jihomoravského kraje Mgr. Jana Grolicha.
Mezníkem v historii oceňování byl rok 2018, ve kterém došlo ke změně hodnoticích kritérií a k novému pojmenování soutěže na Komunitní knihovna Jihomoravského kraje a TOP komunitní knihovna Jihomoravského kraje, a to v návaznosti na Koncepci rozvoje knihoven v České republice na léta 2017 až 2020, která vytyčila – jako jednu z prioritních oblastí k naplnění vize knihoven „Společně tvoříme knihovny jako nabídku služeb a informačních zdrojů a otevřeného prostoru pro vzdělávání, kulturu a osobní rozvoj“ – jejich podporu jako otevřených, vzdělávacích, kulturních, komunitních a kreativních center. Současná Koncepce rozvoje knihoven v České republice na léta 2021–2027 s výhledem do roku 2030 vizi knihoven jako komunitních center dále rozvíjí v rámci jednoho ze tří pilířů Knihovny jako pilíře občanské společnosti a přirozená centra komunit.
Knihovny mohou na ocenění nominovat jejich zřizovatelé, provozovatelé knihoven a vedoucí regionálních oddělení pověřených knihoven Jihomoravského kraje. Nominovat lze knihovny, které jsou příjemci regionálních služeb, tj. mají uzavřenou smlouvu s pověřenou knihovnou o poskytování regionálních služeb, a jsou zapsané v evidenci Ministerstva kultury ČR. Za jednu knihovnu je možné poslat pouze jednu nominaci, tzn. v případě nominace pobočky se již nemůže přihlásit její ústřední knihovna. Z nominací jsou vyloučeny pověřené knihovny. Oceňování je motivováno snahou zviditelnit práci úspěšně pracujících knihoven, inspirovat ostatní knihovny a jejich zřizovatele k podpoře knihoven jako míst setkávání a komunitních aktivit a současně prostřednictvím knihoven podněcovat zájem o věci veřejné a tím podporovat rozvoj občanské společnosti.
Soutěž má pět kategorií rozdělených podle počtu obyvatel, které vycházejí z Metodického pokynu Ministerstva kultury k vymezení standardu veřejných knihovnických a informačních služeb poskytovaných knihovnami zřizovanými a/nebo provozovanými obcemi a kraji na území České republiky. V 1. kole soutěže přidělí každý člen komise bodové hodnocení podle stanovených hodnoticích kritérií. Knihovna s nejvyšším dosaženým počtem bodů v každé soutěžní kategorii získá ocenění Komunitní knihovna Jihomoravského kraje. Ocenění tak každý rok získá celkem pět knihoven. Ve 2. kole zvolí komise na základě jejich osobní návštěvy TOP komunitní knihovnu Jihomoravského kraje. V případě přidělení stejného počtu bodů v jedné soutěžní kategorii nebo v případě nerozhodného závěrečného výsledku má rozhodovací pravomoc předseda soutěže.
Komise soutěže je složená ze zástupce Krajského úřadu Jihomoravského kraje, krajského metodika Moravské zemské knihovny v Brně, zástupce Metodického centra pro výstavbu a rekonstrukci knihoven při MZK a dvou zástupců pověřených knihoven. Vítězná TOP Komunitní knihovna Jihomoravského kraje se může další soutěže zúčastnit až po 5 letech. Vítězná Komunitní knihovna Jihomoravského kraje se může soutěže zúčastnit až po 3 letech. Komise si současně vyhrazuje právo neudělit v dané soutěžní kategorii ocenění.Součástí hodnoticích kritérií je plnění standardu VKIS u každé nominované knihovny s důrazem na plnění počtu hodin vzdělávání pracovníků knihoven.
Oceňování knihoven v Jihomoravském kraji není soutěží ve smyslu toho slova. Každá knihovna je jiná, pracuje v jiných podmínkách, má jiné možnosti. I z toho důvodu již druhým rokem uděluje ředitel Moravské zemské knihovny v Brně prof. Tomáš Kubíček Poděkování všem knihovnám, které nezískaly ocenění ve své velikostní kategorii, ale jsou příkladem nadstandardních služeb pro ostatní knihovny.
V loňském 5. ročníku bylo na ocenění nominováno 25 knihoven. V kategorii do 500 obyvatel získala ocenění za aktivní přínos knihovny v rozvoji komunitního života obce, za rozvíjení folklóru a tradic, budování vztahu k místu a nadstandardní spolupráci s místní mateřskou a základní školou Místní knihovna Nechvalín z regionu Hodonín, kterou vede Ing. Magdaléna Brančíková.
V kategorii 501 až 1 000 obyvatel získala ocenění za aktivní přínos knihovny v rozvoji komunitního života obce, za rozvíjení místních tradic a prohlubování vztahu k místu a nadstandardní rozvoj veřejných knihovnických a informačních služeb Obecní knihovna Nemojany z regionu Vyškov, kterou vede Mgr. Kateřina Kundrátová.
V kategorii 1 001 až 3 000 obyvatel se umístila Obecní knihovna v Ořechově z regionu Brno-venkov, kterou vede paní Naděžda Adámková. Ocenění získala za nadstandardní podporu kulturního a společenského života obce, za příkladnou spolupráci s místními organizacemi a spolky a za aktivní přínos knihovny v rozvoji neformálního vzdělávání a komunitního života.
V kategorii 3 001 až 5 000 obyvatel byla oceněna Městská knihovna Valtice z regionu Břeclav, kterou vede paní Bohdana Rabušicová za aktivní přínos knihovny v rozvoji komunitního života obce, za podporu kulturního a společenského života a nadstandardní rozvoj veřejných knihovnických a informačních služeb s důrazem na rozvíjení zájmu o čtenářství a literaturu.
V kategorii 5 001 a více obyvatel se umístila Městská knihovna Tišnov z regionu Brno-venkov, kterou vede paní Dagmar Kopřivová. Ocenění získala za vysokou profesionální úroveň veřejných knihovnických a informačních služeb s využitím moderních technologií, za nadstandardní vzdělávací a komunitní aktivity a podporu čtenářství od nejútlejšího věku s důrazem na mediální výchovu a kybernetickou bezpečnost. Knihovna je součástí Městského kulturního střediska.
Ocenění TOP komunitní knihovna Jihomoravského kraje 2023 získala Obecní knihovna v Ořechově. Knihovna spolupracuje s Ořechovským divadlem, nově i s obecním kinem. TOP ocenění obdržela za významný přínos k rozvoji společenského, kulturního a komunitního života, za příkladnou spolupráci se školami s přesahem do sousedních obcí a zapojování dobrovolníků do aktivit knihovny. Paní Naděžda Adámková se kromě knihovny věnuje rozvoji kulturního života v obci, podpořila zapojení knihovny do Univerzity 3. věku, spolupracuje se školami a školkami v sousedních obcích. Knihovna přispívá svými aktivitami k propojování místních občanů, spolků a dalších institucí a významně se podílí na upevňování jednoty a sounáležitosti obce Ořechov a jejího okolí.
Všechny nominované knihovny obdržely s oceněním a poděkováním četné dary od sponzorů. V letošním 5. ročníku akci podpořila společnost CEIBA, s.r.o., Cosmotron Bohemia, s.r.o., Tritius Solutions, a.s., Palmknihy, s.r.o., společnost ONNET SHOP, s.r.o., Activity, s.r.o., nakladatelství Host-vydavatelství, s.r.o. a společnost Infinit, s.r.o. Oceňování komunitních knihoven v Jihomoravském kraji je vedeno snahou ocenit a medializovat nadstandardně pracující veřejné knihovny a podporovat jejich komunitní směřování, současně poukázat na význam a přínosy dotace na regionální funkce knihoven pro jejich další rozvoj. Jedním z důležitých každoročních cílů je vyjádřit poděkování jejich zřizovatelům a motivovat je k péči o svoje veřejné knihovny.
Již druhým rokem připravuje Moravská zemská knihovna inspirační seminář oceněných knihoven, který se bude konat 25. dubna v prostorách Obecní knihovny v Ořechově s názvem Jak na komunitní knihovnu. Součástí prezentace každé knihovny budou informace o jejích komunitních aktivitách a dalších akcích, které mohou inspirovat i ostatní knihovny. Na semináři budou představena hodnotící kritéria soutěže pro rok 2024.
KRATOCHVÍLOVÁ, Monika. Komunitní knihovna Jihomoravského kraje 2023. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2024, 38(1) [cit. 2025-01-28]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/komunitni-knihovna-jihomoravskeho-kraje-2023
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|