Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2022 » Komunitní knihovnou krok po kroku: e-learningový kurz
Od jara 2020 je pro knihovníky (a nejen je) na internetu dostupný kurz Komunitní knihovnou krok po kroku. E-learning najdete na adrese https://kisk.thinkific.com/courses/komunitni-knihovna a je pro všechny účastníky k dispozici zdarma. Kurz je vhodný pro knihovníky, kteří s komunitami a komunitními projekty teprve začínají pracovat nebo hledají nový směr a inspiraci. Nicméně i ostřílení komunitní matadoři v něm mohou nalézt něco nového. Článek shrnuje, jak jsme kurz tvořili, co obsahuje a co na kurz říkají sami účastníci.
Kurz shrnuje naše poznatky z projektu Sociální inovace v knihovnách, tedy to, na čem jsme tři roky pracovali. Nebylo tedy složité dát ho dohromady po obsahové stránce. Náročnější bylo ovšem jeho formální vytvoření. Kurz vznikal v době první vlny pandemie Covid-19, kdy panovaly nejstriktnější pravidla a tak nebylo možné fyzické natáčení videí, jak jsme si původně plánovali. Velké poděkování tedy patří Vojtovi Hamerskému, který nám pomohl videobsah vytvořit i za těchto nouzových podmínek. Dále nám také velmi pomohl Braňo Frk, díky kterému jsme si nastavili základní očekávání od kurzu a jeho praktické rozvržení, a který nám také zpřístupnil platformu thinkific, na které kurz běží. Po vytvoření e-learningu následovalo uživatelské testování s knihovníky z praxe. Protože uživatelské testování rovněž muselo probíhat online, dalo nám to tu výhodu, že jsme se mohli spojit s knihovníky napříč celou republikou a také to, že jsme mohli rovnou sledovat jejich nasdílené obrazovky a vidět kam klikají a jak se v kurzu orientují. Všem zúčastněným knihovníkům rovněž velmi děkujeme, s jejich pomocí jsme mohli objevit hlavní nedostatky a udělat kurz více uživatelsky přívětivý.
Kurz se skládá z pěti modulů. První dva se zabývají teorií komunit a komunitních knihoven. Díváme se zde na několik tipů komunitních knihoven:
Další dva moduly jsou více prakticky zaměřené a věnují se mapování a budování komunity. Účastníci kurzu mají možnost vytvořit si konkrétní komunitní mapu své lokality a fyzicky zmapovat sousedství. Tato část kurzu se také zabývá tím, jak se se všemi zmapovanými institucemi síťovat a jak začít spolupracovat. Kurz se také snaží nabídnout užitečné informace, které účastníci využijí při práci s jednotlivými komunitami – například jak mít dobré komunikační a facilitační dovednosti či řešit konflikty.
Poslední modul se snaží shrnout všechny poznatky a připravit účastníky do praxe – tedy aby mohli tvořit vlastní komunitní projekty a tyto projekty vyhodnocovat. Kurz je protkán různými úkoly a kvízy, které slouží především k zopakování probíraného tématu.
Do kurzu se zapsalo bezmála 500 účastníků (údaj pochází z počátku února 2022), z nichž více než 280 již kurz absolvovalo. Celkem 245 účastníků nám také dalo zpětnou vazbu, díky které jsme kurz mohli ještě jemně upravit a vychytat drobné nedostatky. Podle zpětné vazby jsme také zjistili, že účastníkům nejčastěji zabere absolvování kurzu okolo 5-8 hodin. Účastníci nejčastěji hodnotí kurz jako dobře využitelný v praxi (na škále od 1 do 10 ho téměř tři čtvrtiny účastníků hodnotí čísly 8, 9 a 10), přičemž jako nejvíce přínosné hodnotí moduly týkající se mapování komunity a vytváření komunitních projektů.
Několik citací ze zpětné vazby:
BUCHTOVÁ, Barbora. Komunitní knihovnou krok po kroku: e-learningový kurz. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2022, 36(1) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/komunitni-knihovnou-krok-po-kroku-e-learningovy-kurz
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|