Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2015 » Koncepce rozvoje regionálních funkcí knihoven v Jihomoravském kraji v letech 2015-2020
Moravská zemská knihovna v Brně zpracovala ve spolupráci s pověřenými knihovnami Jihomoravského kraje koncem roku 2014 novou koncepci rozvoje regionálních funkcí, která navazuje na cíle a úkoly předcházejícího období, které dále rozvíjí nejen v oblasti kvantitativních ukazatelů, ale zejména komplexnějším pohledem na problematiku regionálních funkcí usilujících o podporu rozvoje veřejných knihovnických a informačních služeb ve veřejných knihovnách Jihomoravského kraje.
Za účasti ředitele Moravské zemské knihovny v Brně prof. Tomáše Kubíčka vzala Koncepci na vědomí dne 29. 9. 2015 na svém 29. zasedání Komise kultury a památkové péče Rady Jihomoravského kraje. Koncepce vychází ze strategických dokumentů, které jsou spolehlivým ukazatelem úspěšného rozvoje také pro oblast veřejných knihoven.
Koncepce představuje střednědobý plán rozvoje regionálních funkcí v Jihomoravském kraji na období 2015-2020, ve svých výhledech navazuje na výsledky dosažené v předcházejícím koncepčním období let 2011-2014. Měla by sloužit jako nástroj plánování činnosti pověřených knihoven a současně jako prostředek koordinace a vzájemné spolupráce. Základním dokumentem, ze kterého dokument vychází, je Koncepce rozvoje knihoven České republiky na léta 2011-2015. Regionální funkce představují jeden ze zásadních pilířů pro úspěšné naplňování rozvoje veřejných knihovnických a informačních služeb:
„Rozvíjet regionální funkce knihoven a formovat krajské systémy knihoven na principu spolupráce knihoven regionu s cílem dosáhnout poskytování standardizované úrovně veřejných knihovnických a informačních služeb bez ohledu na velikost obce a lokalitu, v níž knihovna působí.“
Rozvíjet a zkvalitňovat systém regionálních služeb poskytovaných krajskou knihovnou a pověřenými knihovnami s cílem dosáhnout standardizované úrovně veřejných knihovnických a informační služeb ve všech knihovnách kraje. Podporovat informační, vzdělávací a komunitní funkci knihoven a rozvíjet kulturně výchovnou činnost bez ohledu na velikost obce a lokalitu, v níž knihovna působí. Ve spolupráci s Jihomoravským krajem usilovat o zlepšení podmínek pro jejich činnost a podporovat nezastupitelnou roli knihoven při společenském, kulturním a duchovním rozvoji společnosti.
Regionální funkce se významně podílejí na
Významnou úlohu při naplňování stanovených cílů mají jednotlivé pověřené knihovny. Bez jejich podpory a spolupráce není možné zajistit účinné a efektivní fungování regionálních činností, které přispívají ke zvyšování kvality služeb veřejných knihoven. Jejich úlohou nemá být pouze budování výměnných fondů a podpora automatizace. Měly by usilovat o to, aby se obsluhované knihovny staly skutečnými „dobrými knihovnami“ podle standardu veřejných knihovnických a informačních služeb, knihovnami, které plní funkci informačních, vzdělávacích a komunitních center měst a obcí.
Dobře pracující knihovna je především srdcem své obce, místem, které nabízí příležitost – ke vzdělávání, společnému trávení volného času, k setkávání. Je průsečíkem společných cest jeho obyvatel místem pro hledání nejen zdrojů informací, ale také ke společnému setkávání a poznávání. Těžiště koncepce vymezuje hlavní cíle a směřování regionálních funkcí spolu s harmonogramem realizace jeho jednotlivých cílů dílčích.
Klíčovým dokumentem, který vymezuje jednotlivé regionální činnosti, je Metodický pokyn Ministerstva kultury ČR k zajištění výkonu regionálních funkcí knihoven a jejich koordinaci na území České republiky (2005, aktualizace 2014). Obsahuje výčet jednotlivých standardizovaných služeb a soubor nároků na způsob a úroveň jejich plnění krajskými a pověřenými knihovnami. Jedná se tyto základní činnosti:
Mezi jejich výčet přidala nová koncepce regionálních funkcí
Pozornost krajské a okresní metodiky bude zaměřena na metodickou pomoc při přípravě a realizaci komunitních aktivit knihoven včetně propagace příkladů dobré praxe. V každé obsluhované knihovně se uskuteční zpravidla 2 krát ročně metodická návštěva. Jejich frekvence bude vycházet z aktuální situace a potřeb každé knihovny. Zápisy z metodických návštěv zpracované dle schváleného vzoru budou zasílány zřizovateli knihovny, navštívené knihovně a Moravské zemské knihovně v Brně. Součástí těchto služeb je podpora zavádění moderních technologií a fungující webové stránky.
Využití dat pro vyhodnocení standardu VKIS a získání zpětné vazby pro zlepšení poskytovaných služeb v rámci kraje. Zapojení profesionálních knihoven kraje do projektu benchmarking.
Rozšířit úlohu knihovníků v elektronickém prostředí i v oblasti vzdělávání občanů. Věnovat zvýšenou pozornost novým metodám práce s uživateli a rozšiřování služeb v souladu s trendy a potřebami společnosti a daného regionu. Důraz je kladen především na podporu zavádění moderních technologií do knihoven.
Zajistit finanční prostředky nákup výměnných fondů ve všech okresech minimálně ve výši 25 % objemu dotace. Jedná se o nejvíce využívanou službu, která nejtransparentněji dokládá efektivní vynaložení prostředků dotace poskytované na regionální funkce.
Pravidelná aktualizace kmenového fondu knihoven.
Vést komunikaci se starosty, případně zastupitelstvem obce ohledně objasňování přínosů hromadného nákupu a zpracování (výhody množstevních slev) a zejména výhod využívání výměnného fondu.
Proškolit knihovníky pro samostatné provádění činností při práci s AKS.
Jednoznačným cílem programového období 2015 – 2020 bude další zlepšení regionálních služeb poskytovaných MZK a pověřenými knihovnami s cílem poskytovat veřejné knihovnické a informační služby odpovídající rostoucím potřebám uživatelů 21. století.
KRATOCHVÍLOVÁ, Monika. Koncepce rozvoje regionálních funkcí knihoven v Jihomoravském kraji v letech 2015-2020. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2015, 29(4) [cit. 2024-12-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/koncepce-rozvoje-regionalnich-funkci-knihoven-v-jihomoravskem-kraji-v-letech-2015-2020
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|