Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2025 » Konference Do černého – Ne/samozřejmost demokracie
Lednová konference Do černého 2025, pořádaná Městskou knihovnou v Praze už po jedenácté, přinesla další aktuální společenské téma. Tentokrát nastínila, kam se ubírá nebo má ubírat uvažování o demokratických hodnotách ve společnosti, nejen v knihovnách. Je skvělé, že se organizátorům podařilo dát dohromady opravdu pestrý program se zajímavými přednášejícími.
První prezentace ze Slovenska se stala téměř mementem, jak lze devalvovat demokratické principy. Informace o současné situaci na Slovensku přednesla Lucia Kašiarová z iniciativy Otvorená kultura – apelovala na připravenost kulturních institucí, na možné ohrožení demokratických hodnot i u nás. Prof. Jan Kysela nabídnul sociologicko-politický pohled a zamýšlel se nad tím, jak přinutit vlády, aby vládly podle ústavy, připomněl důležitost ústavního soudnictví i veřejného mínění. Ptal se také řečnicky, jak oslovit celou společnost s tématy demokracie – kdo je tou ještě nerozdělenou cílovou skupinou? Odpověď byla možná překvapivá – jedině žáci základních škol. Právě to by mohla být jedna z příležitostí pro knihovny, přinášet témata demokracie a občanské společnosti do lekcí pro školy. Toho si je vědoma i nemalá skupina účastníků konference, kterou tvořili kolegyně a kolegové z knihoven pro děti a mládež. Uvědomují si totiž, že téma demokracie je nutné v besedách a lekcích akcentovat častěji.
Pokud si mnohé z „děckařek“, zvlášť těch, které pracují se staršími dětmi, přijely na konferenci pro inspiraci, náměty či receptáře k besedám a lekcím pro školní třídy, dostaly je. A to v podobě praktického příspěvku Šárky Zvěřina Trunkátové z platformy Oživení (https://oziveni.cz/). Nabízí totiž semináře i materiály ke stažení na témata, jakými jsou například transparentnost politiky, volby či fungování samospráv v obcích. Ukázky metodik lekcí pro školy jsou užitečným zdrojem. Tým právníků a analytiků je připraven poskytnout konzultace, případně „zaškolení“. Proč si je nepozvat třeba na interní krajské vzdělávací semináře KLUBka dětských knihoven?
Paulína Tabery představila zajímavé sociologické průzkumy – výsledky ukázaly spektrum české společnosti a jejich vnímání demokracie včetně preferencí politických subjektů, které buď souzní, nebo nesouzní s demokratickými principy. V některých případech byly hodnoty výzkumů alarmující. Neméně obohacující a stejně tak platné byly také další příspěvky, i když spíše coby doplnění tématu konference oblastmi, jako je spolupráce s městy a obcemi, měření veřejných politik na MPSV nebo advokacie snah nevládní organizace Rubikon. Z této oblasti témat byl velmi zajímavý příspěvek Jana Horáka o strategickém plánování města Ostravy, kde se můžeme inspirovat skvěle promyšlenou PR a zapojením veřejnosti (https://fajnova.cz/).
Na konferenci se na poslední chvíli představil tým Sítě k ochraně demokracie. Přestože jejich zástupci dostali prostor alespoň v předsálí, ze zájmu účastníků konference bylo zřejmé, že informace o jejich aktivitách jsou žádané a shromážděné hloučky knihovníků jim soustředěně naslouchaly. Aktivity této organizace určitě stojí za pozornost. Nabízejí zapojení do sítě institucí (hledají 300 institucí) a jejich další záměr je hledat zájemce o vyškolení na lektory, zájemce o pilotování aktivit a hlavně sdílení informací o stavu demokracie u nás. Seznámili osazenstvo s tzv. demometrem (v podobě jakéhosi rozšířeného barevného spektra semaforu), který monitoruje vývoj oblastí klíčových pro demokracii – lidská práva, média, veřejná správa či ústavní systém a další.
Na konferenci tak došlo k zajímavému propojení. Na jedné straně varování před situací nabourávající demokratické hodnoty na Slovensku a na straně druhé, české, formování sítě k ochraně demokratických hodnot u nás. Silně tak bylo znát uvědomění si stavu, do kterého bychom se mohli bez aktivního zájmu o hájení demokratických principů snadno dostat. Všechny informace, možnosti přihlášení a také aktuální vývoj trendů i možných hrozeb demokracie lze najít na stránkách sítě https://www.ochranademokracie.cz/.
Závěrem si dovolím vyřknout návrh nebo přání. Myslím, že by v rámci knihovnického svazu měla vzniknout stálá informačně vzdělávací platforma, nebo pracovní skupina, zabývající se pouze tématem demokracie. Hledala by cestu jak vzdělávat mladou generaci, jak informovat společnost, iniciovat další programy a konference. Příklad kolegů ze Slovenska, kteří hovořili o tom, že nebyli na takovou situaci připraveni, se může stát dobrým impulzem k aktivitám skutečného naplnění prvního pilíře aktuální Koncepce knihoven – kde zmiňujeme jeho základ na principech demokracie.
Kolegům z Městské knihovny v Praze se povedlo opět uspořádat velmi přínosnou konferenci – její záznam by měl být podle informací kolegy Ondřeje Hudečka brzy k dispozici. Zvlášť ve světle aktuálního dění a událostí u nás, v sousedních zemích či obecně v Evropě a ve světě, byla konference zvoleným tématem demokracie bezpochyby trefou Do černého. Díky za to!
Odkaz na program konference včetně medailonků přednášejících.
GOLÁŇOVÁ, Magda. Konference Do černého – Ne/samozřejmost demokracie. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2025, 39(1) [cit. 2025-04-08]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/konference-do-cerneho-nesamozrejmost-demokracie
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|