Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2018 » Konference k sociálním inovacím v knihovnách
5. – 6. února uskutečnil Kabinet informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně (KISK FF MU) konferenci, která si kladla otázku: Jak mohou knihovny úspěšně vytvářet a rozvíjet služby zaměřené na komunity a sociálně vyloučené skupiny? Odpovědi hledalo celkem 15 řečníků – zástupců knihoven, expertů na design služeb, komunitní a sociální projekty z firem i neziskového sektoru či projektových pracovníků z ministerstva.
Program prvního dne tvořily dva workshopy. První workshop s názvem Designing the future: Design thinking for libraries lektorovaly dánské knihovnice Sidsel Bech-Petersen a Helene Bruhn Schvartzman z Aarhus Public Libraries. Účastníky krok za krokem provedly procesem designovému myšlení, aby jej mohli využívat při řešení výzev ve svých knihovnách bez ohledu na jejich velikost nebo rozpočet. Tématem druhého workshopu bylo Mapování komunit jako nástroj spolupráce. Lektorka Eliška Bartošová spolu s účastníky tvořila mapu projektů a akcí v českých knihovnách a představila její možné využití při navazování spolupráce na lokální i celorepublikové úrovni.
Druhý konferenční den se skládal z řady příspěvků rozdělených do tří tematických bloků. Úvodní blok nazvaný Motivace otevřela Laďka Zbiejczuk Suchá. Ve svém vstupu se zabývala pojmem sociální inovace, prezentovala výsledky zrealizovaného výzkumu mapujícího činnost 23 knihoven po celé České republice a především odstartovaný projekt KISKu „Sociální inovace v knihovnách“. Vít Richter se zaměřil na veřejné knihovny v čase změn. Kladl si otázku, zda změny v knihovnách probíhají dostatečně rychle a na jaké oblasti by se měli knihovníci v budoucnu více soustředit. Za klíčová témata považuje fyzickou a digitální dostupnost knihoven a nabídku specializovaných služeb. Helena Kalaninová z Ministerstva práce a sociálních věcí představila filozofii práce oddělení sociálních inovací při vyhledávání a podpoře projektů, které řeší přetrvávající nebo hrozící společenské problémy. Martina Wolna přítomné seznámila s důvody zapojení třinecké knihovny do projektu „Sociální inovace v knihovnách“. Svůj pohled na téma sociálních inovací přinesl také ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák.
Následující blok se nesl v duchu Inspirace. Zástupci knihoven prezentovali vybrané aktivity svých institucí. Ředitel Městské knihovny v Rožnově pod Radhoštěm Pavel Zajíc přiblížil své komunitní projekty – Město v mé paměti, Čtení sluší každému a Iskérka. Zavedení biblioterapie v knihovně a její realizaci popsala Marcela Kořínková z Knihovny Kroměřížska. O významu zapojení knihovny do veřejného života města pak hovořila na příkladu Masarykovy veřejné knihovny Vsetín její ředitelka Helena Gajdušková.
Závěrečný blok – Experti – nabídl pestrou paletu pohledů na různé oblasti, které se v knihovnách řeší. Roman Hřebecký vyzdvihl téma chybování. Poučení se z chyb činí ze špatných řešení dobrá a z dobrých skvělá. Problematikou financování aktivit formou grantové podpory a lokálního dárcovství se zabývala Kamila Kovačíková, evaluaci a vyhodnocování aktivit zmínila Veronika Kandelová. Sérii otázek přítomným položila Helene Bruhn Schvartzman z Aarhus Public Libraries. Jak pomoci knihovnám, aby byly stále zajímavé pro svou komunitu? Jak zajistit, abychom zůstali dynamičtí, inovativní, knihovnami pro lidi a ne pro knihy? Ačkoliv stále nemáme odpovědi na všechny tyto otázky, je potřeba se ptát lidí a hledat možné odpovědi. Inspiraci mohou přinést postupy knihovníků z Dánska.
Poslední příspěvek konference patřil představení projektu „Sociální inovace v knihovnách“. Tomáš Štefek a Lucie Karmová na příběhu knihovnice, která uváděla v život kurzy počítačové gramotnosti, ukázali, jak může účast v projektu knihovníkům při realizaci jejich služeb pomoci. Prezentace z konference a informace k projektu budou k dispozici na webové stránce http://komunitni.knihovna.cz/konference/.
LIDMILA, Jan. Konference k sociálním inovacím v knihovnách. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2018, 32(1) [cit. 2024-10-09]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/konference-k-socialnim-inovacim-v-knihovnach
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|